چهارشنبه 4 مهر 1397 | به روز شده: 22 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
سه شنبه 9 آبان 1396 - 12:42:00 | کد مطلب: 385779 چاپ

زندگینامه: رضا اردکانیان (۱۳۳۷-)

اقتصاد > انرژی - همشهری آنلاین:
رضا اردکانیان متولد ۱۳۳۷در یزد است. وی از مدیران ارشد بخش آب کشور بوده و پیش از این سمت قائم مقامی وزارت نیرو را هم در کارنامه خود دارد.

اردكانيان دوره ابتدایی را در شهر اصفهان و دوره دبیرستان را در تهران و یزد به اتمام رساند. وي دانش‌آموختهٔ کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی شریف (۱۳۶۲)، کارشناسی ارشد مهندسی منابع آب (۱۳۷۲) و دکتری مدیریت منابع آب از دانشگاه مک مستر کانادا (۱۳۷۶) است.

رضا اردكانيان در سال 95، به عنوان هماهنگ‌کننده کارگروه برنامه‌ریزی و سازماندهی دهه جدید بین‌المللی آب (1407- 1397) مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد انتخاب شد.

پیش از این وی به عنوان مدیر موسس برنامه دهه اول بین‌المللی آب و سرپرست معاونت اروپایی دانشگاه سازمان ملل فعالیت کرده و در سال‌های اخیر استاد تمام منتخب دانشگاه فنی درسدن - آلمان (دانشکده علوم زیست محیطی) بوده است.

در طول سه دهه گذشته اردکانیان مدیر موسس و راه انداز واحدهای مختلفی در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی بوده و به عنوان مقام ارشد سازمان ملل متحد، نقشی کلیدی در پیاده‌سازی اهداف توسعه پایدار در بخش آب و محیط زیست ایفا کرده است.

پیش از تعهدات بین‌المللی، وی به عنوان قائم مقام وزارت نیرو و نخستین معاون امور آب با دانشنامه دکتری در زمینه مدیریت منابع آب در وزارت نیرو فعالیت کرده است. تدوین و تصویب راهبردهای بلندمدت توسعه منابع آب در این دوره به ثمر رسید.

دکتر اردکانیان عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف است. 

وي در مهرماه  96 از سوي دكتر حسن روحاني رئيس‌جمهوري به عنوان وزیر پيشنهادي نیرو  دولت دوازدهم  به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و هفتم آبان 96 با كسب 225 رای موافق از مجلس شوراي اسلامي به عنوان وزير نيرو انتخاب شد.