جمعه 4 اسفند 1396 | به روز شده: 9 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 19 مهر 1396 - 18:30:45 | کد مطلب: 384865 چاپ

شرایط جدید انتقال دانشجویان ایرانی به داخل کشور در گروه پزشکی

اجتماع > آموزش - همشهری آنلاین:
رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به شرایط لازم برای انتقال دانشجویان ایرانی به داخل گفت: یکی از شروط انتقال خارج به داخل طی ۷۲ واحد درسی در دانشگاه مبدا است.

به گزارش مهر، دکتر رامتین حدیقی با بیان روند برگزاری نشست‌های شورای انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور، از شرایط لازم برای انتقال این دانشجویان به داخل خبر داد و گفت: شورای انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور طی سه مرحله نشست با حضور اعضای شورا برگزار شد.

وی با بیان جزئیات بررسی پرونده‌های مربوطه در جلسات مذکور، گفت: پرونده‌های درخواست انتقال در این شورا بر اساس ضوابط آیین‌نامه مربوطه بررسی و در صورت احراز شرایط، با انتقال دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی به پردیس‌های خودگردان و ظرفیت مازاد دانشگاه‌های داخل کشور و نیز دانشگاه‌ آزاد اسلامی موافقت می‌شود.

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: آیین‌نامه مربوطه مورد بازنگری قرار گرفته و بر اساس آیین‌نامه جدید، شرایط انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور برای ورودی‌های ۲۰۱۷ به بعد تعیین شده است.

حدیقی گفت: شرط اصلی برای بررسی پرونده افراد متقاضی انتقال اشتغال به تحصیل در یکی از دانشگاه‌های معتبر در خارج از کشور است و افراد پیش از ثبت‌نام در دانشگاه باید به فهرست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت که در پایگاه الکترونیک مرکز به آدرس edd.behdasht.gov.ir درج شده توجه کنند.

وی گذراندن دو سال تحصیلی در نظام سالیانه و یا ۷۲ واحد درسی در نظام واحدی دروس مرتبط با رشته تحصیلی با میانگین نمره ۱۵ از ۲۰ را از دیگر شرایط انتقال دانشجو از خارج به داخل ذکر کرد و خاطرنشان کرد: معدل کتبی دیپلم متوسطه با حداقل نمره ۱۶ و همچنین معدل کل دیپلم متوسطه و دوره پیش دانشگاهی با حداقل نمره ۱۷ نیز در انتقال فرد ملاک است.

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت اضافه کرد: در صورت عدم دارا بودن میانگین نمرات کل دیپلم متوسطه و دوره پیش‌دانشگاهی، چنانچه میانگین نمرات دیپلم متوسطه و دوره پیش‌دانشگاهی حداقل نمره ۱۷ باشد نیز پرونده انتقال بررسی می‌شود.

وی کمیته نظارت بر حسن اجرای مقررات آموزشی را از دیگر مراجع تصمیم‌گیری در خصوص امور آموزشی دانشجویان برشمرد و گفت: کمیته مذکور با حضور دبیران کمیته‌های منطقه‌ای 10 کلان منطقه آمایش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار می‌شود.

حدیقی خاطرنشان کرد: پرونده دانشجویانی که دارای مشکلات خاص آموزشی بوده و در کمیسیون‌های موارد خاص دانشگاه‌ها و نیز در کمیته‌های کلان مناطق قابل تصمیم‌گیری نبودند در این کمیته مطرح و در ارتباط با مسائل گوناگون آموزشی آنان تصمیم‌های لازم اخذ و نتایج جهت اجرا به دانشگاه‌های مربوطه ابلاغ می‌شود.