شنبه 28 مهر 1397 | به روز شده: 27 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 11 شهریور 1396 - 20:17:30 | کد مطلب: 380965 چاپ

۱۰ کارگردان جریان‌ساز در سینمای پساپاپ

فرهنگ > ادبیات - کتاب «سینمای پساپاپ: جست‌وجوی معنا در سینمای جدید آمریکا» نوشته جسی فاکس میشارک با ترجمه وحیدالله موسوی از سوی نشر نقد افکار منتشر شد.

به گزارش همشهري، اين كتاب مجموعه نوشته‌هايي درباره ۱۰ كارگردان و يك فيلمنامه‌نويس است كه از دهه ۱۹۹۰ جرياني مهم را در سينماي ايالات متحده رقم زدند و با استفاده از امكاناتي كه پيشرفت فناوري‌ها برايشان فراهم كرده بود و البته فرهنگ در حال تغيير آمريكا آثاري در بازتاب دغدغه‌هاي متفاوت خود ساختند. فاكس ميشارك در كتاب خود ابتدا در هر بخش شرحي مختصر از سير كاري و زندگي هنرمند را ارائه مي‌دهد تا خواننده شناخت بهتري از نيات و مقصود هنرمند به‌دست بياورد.

همين شرح موجز ديدگاه‌ها، نگرش‌ها و سير كاري هر سينماگر، زمينه را براي ورود به بررسي فيلم‌ها فراهم مي‌كند. نويسنده پس از توصيف مفصل، به تحليل هر اثر مي‌پردازد و در اين مسير از سازمايه‌هاي نقدي خوب بهره‌مي‌برد؛ توصيف صحنه‌هاي كليدي تا جاي دادن اثر در بستر اجتماعي، توجه به سبك‌ها و گونه‌ها و تفسير و تحليل و ارزيابي.

آنچه كار او را درخور ستايش مي‌كند، برخورد علمي و بدون خودنمايي با فيلم‌ها و هنرمندان است. ريچارد لينكليتر، تاد هينز، پال تامس اندرسن، ديويد او راسل، وس اندرسن، چارلي كافمن، اسپايك جونز، ميشل گوندري، سوفيا كوپولا، ديويد فينچر و ريچارد كلي چهره‌هاي حاضر در كتاب 360صفحه‌اي سينماي پساپاپ: جست‌وجوي معنا در سينماي جديد آمريكا هستند كه چاپ اول آن در شمارگان 550نسخه به بهاي 30هزار تومان روانه كتابفروشي‌ها شده است.