چهارشنبه 4 مهر 1397 | به روز شده: 11 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 11 شهریور 1396 - 16:21:35 | کد مطلب: 380935 چاپ

نرخ تورم اروپا به بالاترین رقم ۴ ماه اخیر رسید

اقتصاد > اقتصاد‌ جهان - همشهری آنلاین:
نرخ تورم اروپا در ماه اوت با رسیدن به ۱.۵ درصد، بالاترین نرخ افزایش ۴ ماه اخیر را به خود اختصاص داد.

مهر به نقل از بلومبرگ انگلیسی نوشت: یورو استات در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد، نرخ تورم در منطقه یورو در ماه گذشته میلادی به بیشترین رقم در ۴ ماه اخیر رسید.

در همین حال شاخص قیمت مصرف‌کننده در اروپا در ماه اوت به ۱.۵ درصد رسید که این رقم برای ماه قبل از آن ۱.۳ درصد ثبت شده بود. البته این موضوع می‌تواند منجر به اجرای برنامه‌های محرکی بیشتر از سوی بانک مرکزی اروپا شود.

بر همین اساس، میانگین نرخ تورم منطقه یورو در ۴ ماه اخیر ۱.۴ درصد ثبت شده است و شتاب نرخ تورم بیشتر به قیمت انرژی و نیز افزایش تورم بیش از حد انتظار در آلمان و اسپانیا برمی‌گردد.

همچنین رشد اقتصادی در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو رو به افزایش است و نرخ بیکاری هم در برابر ۹.۱ درصد قرار گرفته است؛ اما با این وجود تورم در این منطقه همچنان بطرز قابل توجهی جهش پیدا نکرده و افزایش دستمزدها آنچنان که انتظار می‌رود، محقق نشده است.

از سویی دیگر یکی از نگرانی‌های بانک مرکزی اروپا افزایش ارزش یورو در مقابل دلار آمریکا است که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون ۱۳ درصد رشد پیدا کرده است که این مسئله موجب شرایط انقباضی سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا می‌شود.