چهارشنبه 4 مهر 1397 | به روز شده: 57 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 21 مرداد 1396 - 08:50:06 | کد مطلب: 378936 چاپ

خوردن شکلات موجب تسکین بیماری‌های روده‌ای می‌شود

زندگی > تغذیه - همشهری آنلاین:
مصرف مواد خوراکی غنی از پروتئین نظیر شکلات، مغزیجات آجیلی، تخم مرغ، دانه‌ها، حبوبات، مرغ، ماست و پنیر به تسکین بیماری‌های روده کمک می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، مصرف غذاهای غنی از پروتئین مانند گردو، تخم مرغ، دانه‌ها، لوبیا، مرغ، ماست، پنیر و حتی شکلات ممکن است موجب تقویت محیط روده تحریک پذیر شود که می‌تواند به تسکین افراد مبتلا به درد شکمی و اسهال به دلیل بیماری‌های التهابی روده کمک کند.

این مواد غذایی حاوی مقدار قابل ملاحظه‌ای تریپتوفان- اسید آمینه مورد استفاده در ساخت پروتئین‌ها- هستند که تغذیه موش‌ها با آن، منجر به رشد سلول‌های ایمنی بدن و در نهایت تقویت روده شد.

یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که یک رژیم غذایی غنی از پروتئین، باعث ظهور سلول‌های ایمنی در Lactobacillus reuteri می‌شود، باکتری‌ای که به طور معمول در روده زندگی می‌کند و سیستم ایمنی روده را قوی‌تر و کمتر التهابی می‌کند.

به گفته مارکو کالونه، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه واشنگتن، «یافته‌های ما نشان داد هر چقدر تریپتوفان در رژیم غذایی موش‌ها بیشتر بود، آنها دارای سلول‌های ایمنی بیشتری بودند.»

تیم تحقیق موشهایي را که از زمان تولد تحت شرایط استریل زندگی کرده و عاری از میکروب بودند، بررسی کرد. وقتی که L. reuteri به این موش‌ها داده شد، سلول‌های ایمنی‌شان افزایش یافت.

بعلاوه زمانی که تریپتوفان در خوراک موش‌ها دو برابر شد، تعداد این سلول‌ها حدود ۵۰ درصد افزایش یافت.