پنج شنبه 29 شهریور 1397 | به روز شده: 30 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
شنبه 30 اردیبهشت 1396 - 23:34:48 | کد مطلب: 370710 چاپ

متفورمین، موجب بهبود اختلالات ناشی از اوتیسم می‌شود

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
یافته‌های جدید نشان می‌دهد: داروی دیابت موسوم به «متفورمین» موجب بهبود جامعه پذیری و کاهش رفتارهای ناشی از بیماری در مبتلایان به اوتیسم می‌شود.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه ادینبرگ انگلستان دریافته اند داروی خوراکی مورد استفاده برای درمان قندخون بالا ممکن است موجب بهبود علائم افراد مبتلا به نوع ارثی اوتیسم شود.

یافته‌ها نشان داد،  داروی متفورمین موجب بهبود جامعه پذیری و کاهش علائم رفتاری در موش‌های بالغ مبتلا به سندروم Fragile X شد؛ سندروم Fragile X یک اختلال ژنتیکی است که موجب معلولیت فکری، مشکلات رفتاری و یادگیری می‌شود. این اختلال بر یک از هر ۴۰۰۰ پسر و بر یک از هر ۶۰۰۰ دختر تاثیر می‌گذارد.

اندرو استنفیلد، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «اگر آزمایشات بالینی در افراد مبتلا به سندروم Fragile X موفقیت آمیز باشد به مراتب زودتر از تولید یک داروی جدید مورداستفاده قرار خواهد گرفت.»

سندروم Fragile X ناشی از نقایص ژنتیکی در ژن موسوم به FMR۱ است که منجر به تولید پروتئین اضافی در مغز می‌شود. در این مطالعه، محققان تاثیرات متفورمین را بر روی موش‌های که فاقد ژن FMR۱ بودند بررسی کردند.

آنها دریافتند بعد از ۱۰ روز درمان موش‌ها با متفومین، میزان تولید پروتئین در مغزشان به حالت عادی بازگشت، اتصالات مغزی ترمیم شد و آنها الگوهای رفتاری عادی از خود نشان دادند.