سه شنبه 24 مهر 1397 | به روز شده: 49 دقیقه قبل

HAMSHAHRIONLINE

The online version of the Iranian daily Hamshahri
ISSN 1735-6393
چهارشنبه 27 مرداد 1395 - 11:19:38 | کد مطلب: 343481 چاپ

اعتیاد زنان به موادمخدر رو به افزایش است

اجتماع > اجتماعی - همشهری آنلاین:
رئیس دهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد، نسبت به گرایش رو به افزایش اعتیاد زنان به مواد مخدر هشدار داد.

به گزارش  مهر، دکتر محمد تقی جغتایی رئیس دهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد در جلسه کمیته علمی دهمین کنگره دانش اعتیاد که در دانشکده پیرایزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، گفت: گزارش‌ها نشان می‌دهد درصد شیوع اعتیاد در زنان نسبت به سال‌های قبل افزایش پیدا کرده و البته باید گفت تفاوت اعتیاد مردان و زنان تقریبا ۹ به یک است اما گزارشات نشان داده اعتیاد در زنان رو به افزایش است، از این جهت پنل اختصاصی در حوزه پیشگیری از اعتیاد زنان در این کنگره اختصاص داده‌ایم.

جغتایی اظهار داشت: از برنامه‌های دیگر این کنگره پنلی با عنوان «تحریکات مغزی و اعتیاد» خواهد بود. در سال‌های اخیر تحقیقات وسیعی در زمینه تحریکات مغزی چه به صورت سطحی و یا عمقی در درمان اعتیاد مورد استفاده قرار گرفته است که در این کنگره مطرح خواهد شد و این روش یکی از روش‌های درمان اعتیاد است که بسیار گران است و هنوز خیلی در ایران از این تکنولوژی استفاده نشده است .

وی ادامه داد: با توجه به راه اندازی مرکز ملی نقشه برداری مغز که قرار است به تمام بخش‌ها سرویس دهد و اتفاقا در دنیا با توجه به مطالعات گسترده در حوزه پیشگیری و روش های درمان از نقشه برداری مغز استفاده می‌کنند با تکنیک‌هایی که وجود دارد مثل ام ار آی، دی تی آر و... که امروزه در حوزه پیشگیری و درمان استفاده می‌شود که یکی از حوزه های مهمی است که قرار شد با همکاری مرکز ملی نقشه برداری مغز، یک پنل هم به این بخش اختصاص دهیم.

رئیس دهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد، افزود: از مهمترین مباحث مربوط به این کنگره پیشگیری از اعتیاد است.

وی گفت: عمده افرادی که به سمت اعتیاد گرایش پیدا می‌کنند یا به دنبال لذت بردن و گذراندن اوقات خودشان هستند و یا برای برطرف کردن مشکلات روحی روانی و... به سمت مصرف مواد گرایش پیدا می‌کنند. از این رو قراراست در این کنگره به حوزه پیشگیری توجه بیشتری شود و اینکه چه باید کرد تا شرایط جامعه را به سمتی ببریم که فرد احساس رضایت داشته باشد و چه کنیم تا رضایت اجتماعی در افراد را افزایش دهیم.