• بادبادک نارنجی

  بادبادک نارنجی

  نزدیک ایستگاه اتوبوسِ خانه‌ی جدیدمان یک تیر چراغ‌برق بود. همان اولین روزی که از کنارش رد شدم، دیدمش. چشم‌هایم را دوختم بهش: یک بادبادک نارنجی! از آن‌هایی که یک دم بلند و دلبرانه دارند. حالا با همان دم نارنجی‌اش که قرار بود با آن، در آبی آسمان دلبری کند، گیر کرده بود به‌ سیم‌های برق.

 • با دوچرخه

  با دوچرخه

  لمس دوچرخه سلام دوچرخه‌جونم، امروز هم که نبودی. نگو که دوباره توی راه پنچر شدی!

 • حواستان به محیط‌زیست باشد

  حواستان به محیط‌زیست باشد

  اصغر بادپر: کمی بعد از امتحانات نوبت سفر می‌رسد. با آغاز تابستان فصل سفر رفتن، گردش در باغ‌ها و بوستان‌ها و محیط‌های طبیعی اطراف شهرها هم از راه می‌رسد. اما لطفاً هرجا که رفتید حواستان به محیط‌زیست باشد؛ ما می‌توانیم این طبیعت را زیبا و تمیز نگه داریم، شبیه همه‌ی آن عکس‌هایی که از زیبایی‌های طبیعت می‌بینیم.

 • آسمان بی‌ستاره، زمین پر ستاره

  آسمان بی‌ستاره، زمین پر ستاره

  هر بچه‌ای باید توی آسمان ستاره‌ی خودش را داشته باشد. این را از برنامه‌ی کودک یاد گرفته بودم. من هم بچه بودم، ولی ستاره‌ای نداشتم. آسمان کرمانشاه یک ستاره بیش‌تر نداشت. اگر آن را برمی‌داشتم، ستاره‌ای برای بقیه‌ی بچه‌ها نمی‌ماند. نمی‌فهمیدم چرا می‌گویند آسمان پرستاره.

 • در آستانه‌ی گنجینـه‌ی نیایش

  فرصتی برای تماشای بیش از ۱۰۰ اثر هنری، درموزه‌ی امام علی ع

  در آستانه‌ی گنجینـه‌ی نیایش

  فریبا خانی: این‌روزها در ماه مبارک رمضان، موزه‌ی هنرهای دینی امام علیع میزبان نمایشگاه «گنجینه‌ی نیایش» است که فعالیتش تا ۲۳ خــرداد ۱۳۹۸ ادامه دارد. در این نمایشگاه، بیش از ۱۰۰ اثر نقاشی و خوش‌نویسی به نمایش درآمده است.

 • هـرچه می‌خواهی بـاش

  هـرچه می‌خواهی بـاش

  گاهی اوقات فکر می‌کنم که آدم‌ها می‌توانند اشیا را بیش‌تر از هم‌دیگر دوست داشته باشند. او فکر مرا می‌خواند و بلند می‌گوید که هنوز کلی راه در پیش دارم.

 • شهر برج‌های مدرن و کبوترخانه‌های سنتی

  این‌جا دوحه است؛ پایتخت قطر

  شهر برج‌های مدرن و کبوترخانه‌های سنتی

  عکس و متن: آرش خانی میزبان بیست‌ودومین دوره‌ی جام جهانی فوتبال، یعنی قطر، کشوری است که هم‌چون جمعیت ساکن در آن، در کنار فرهنگ سنتی خود پذیرای فرهنگ و آداب و رسوم مهاجرانی است که از کشورهای دیگر به آن‌جا آمده‌اند. از شما دعوت می‌کنیم این گزارش را از گشت‌وگذاری کوتاه در دوحه، مرکز قطر بخوانید.

 • روز رنگی

  شعر برای نوجوان

  روز رنگی

  مهدی مردانی: امروز هم من خنده‌ی خورشید را دیدم

 • نقاش خواب‌ها!

  نگاهی به دنیای رؤیایی «رونالد اونگ»

  نقاش خواب‌ها!

  علی مولوی: گاهی در خواب‌هایمان چیزهای عجیب و جالبی می‌بینیم که وقتی بیدار می‌شویم به نظرمان خنده‌دارند؛ گاهی در خواب‌هایمان پرواز می‌کنیم، روی ابرها راه می‌رویم، ماه را در دستمان می‌گیریم و اتفاق‌های جالب و رؤیایی دیگر.

 • نمی‌خواهم کنترل شوم!

  نگاهی به رمان «سفیر شهر آدم‌نباتی‌ها»

  نمی‌خواهم کنترل شوم!

  جواد قاسمی: ضحی کاظمی‌، در رمان علمی‌تخیلی «دنیای آدم نباتی‌ها-۱» با عنوان «سفیر شهر آدم‌نباتی‌ها» جهانی متفاوت با آدم‌هایی متفاوت خلق کرده و در خلال روایت ماجراجویی‌های سه نوجوان از اهالی این جهان، غیرمستقیم گرایش نوجوانان به جست‌وجو، کشف، ماجرجویی‌، هیجان و... را به تصویر می‌کشد.

 • رمضان سفره‌ای به اندازه‌ی یک شهر

  رمضان سفره‌ای به اندازه‌ی یک شهر

  دهمین روز ماه مبارک رمضان را شروع کرده‌ایم و حالا در گوشه و کنار شهر ویژه‌برنامه‌های این ماه با حضور مردم، رونق بیش‌تری یافته است؛ برنامه‌هایی از این دست که در این مطلب خبرهایشان را می‌خوانید.

 • آماده برای یک مسابقه‌ی نقاشی

  جشنواره‌ای برای کودکان بیمار فراخوان داد

  آماده برای یک مسابقه‌ی نقاشی

  گروه بین المللی سلامت و هنر از گروه‌های فعال شبکه‌ی جهانی آموزش و پژوهش‌های علمی یوسرن در نظر دارد با هدف توجه و حمایت از سلامت روان کودکان و نوجوانان بیمار، پنجمین جشنواره‌ی بین المللی نقاشی برای کودکان بیمار را برگزار کند.

 • «ماه‌گرفتگی» و چند شعر دیگر
 • گوش تو با دعاهای ما آشناست

  گوش تو با دعاهای ما آشناست

  یاسمن رضائیان: هر روز و در اطراف ما گفت‌وگوهای بسیاری در جریان است. گفت‌وگوی آدم‌ها با هم که آن‌ها را می‌شنویم و گفت‌وگوهای سایر موجودات با هم که ما نمی‌توانیم بشنویم. اما اگر کمی سعی کنیم جهان را در این حالت تصور کنیم، گفت‌وگوهای بسیاری کشف خواهیم کرد. از هم‌صحبتی نسیم و برگ‌های درخت تا هم‌صحبتی خورشید و غروب.

 • ممنونم که ذهن را آفریدی

  ممنونم که ذهن را آفریدی

  بهار کاشی: خانه‌ای که روی ارتفاع یک کوهستان است، می‌گوید زندگی باشکوه‌تر از آن است که تا امروز فکرش را می‌کردی. خانه‌ای که در دره‌ای سبز میان دو قله‌ی مرتفع نشسته، می‌گوید زندگی جذاب‌تر از آن است که تا امروز تجربه کرده‌ای. خانه‌ای که در امتداد دریاست، می‌گوید زندگی زیباتر از آن است که تصورش را می‌کردی.

 • کچل کفتر باز در پارک لاله

  کچل کفتر باز در پارک لاله

  اگر اهل تئاتر هستی یادت باشد که نمایش «کچل کفترباز» در مرکز تولید و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در پارک لاله در حال اجراست. داستان کچل کفترباز، یک داستان آذری قدیمی است؛ داستان دو موجود عجیب و غریب که به دختر غمگینی یاد می‌دهند چگونه شاد شود.

 • هر وقت سرحالی درس بخوان!

  هر وقت سرحالی درس بخوان!

  نفیسه مجیدی‌زاده: شما در چه حالتی درس می‌خوانید یا در چه وقتی از شبانه‌روز؟ می‌دانید که هرکدام از ما آدم‌ها، عادت‌هایی برای درس‌خواندن داریم، گاهی هنگام درس‌خواندن راه می‌رویم، بعضی‌ها بلندبلند درس می‌خوانند.

 • تا همیشه با دوچرخه

  شماره‌ی نهم نشریه‌ی الکترونیک هفته‌نامه‌ی دوچرخه منتشر شد

  تا همیشه با دوچرخه

  هفته‌نامه دوچرخه، پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸، شماره‌ی نهم نشریه‌ی الکترونیک خود را برای نوجوانان منتشر کرد.

 • تولد نور و زیبایی

  برای امام حسن مجتبی‌(ع)

  تولد نور و زیبایی

  شبیه به داستان توی قصه‌های شیرین است. این‌که شب، شهر را پوشانده باشد و ناگهان خانه‌ای از نور بدرخشد. وقتی تو به دنیا آمدی خانه از نور حضورت درخشید.

 • دوچرخه سبیل بابات می‌چرخه

  دوچرخه سبیل بابات می‌چرخه

  سال ۸۱ بود، اولین دوره‌ی خبرنگاری‌ام. به بازار کلوچه‌پزها رفتم تا از تهیه و ساخت نان برنجی سوغات شهرمان، کرمانشاه، گزارش تهیه کنم.

 • رؤیا داشتن

  رؤیا داشتن

  دوچرخه‌ی عزیزم، وقتی داشتم فکر می‌کردم تو این روزها دلت چی می‌خواهد، به «رؤیا» رسیدم. راستش من هم مثل تو یک روزهایی هجده‌ساله بوده‌ام.

 • ما دروغگو نیستیم!

  ما دروغگو نیستیم!

  خب، البته که چوپان دروغ‌گو نیستیم؛ اما ممکن است هر کدام از ما جایی دروغ گفته باشیم و بعد از آن، تصمیم گرفته باشیم که دیگر دروغ نگوییم. شاید هم هرکدام از ما با یک بار دروغ‌گفتن، دیگر به آن عادت کردیم! شاید هم اصلاً اهل دروغ گفتن نیستیم؛ نه به دیگران و نه به خودمان. بیایید کمی فکر کنیم و ببینیم ما از کدام دسته‌ایم؟

 • مـاهی کـه عـادت‌ها را به‌هم می‌ریـزد

  زندگی مسلمانان در فاصله‌ی دو بار دیدن هلال

  مـاهی کـه عـادت‌ها را به‌هم می‌ریـزد

  ماه رمضان که می‌رسد، زندگی مسلمانان در هرجای این کره‌ی خاکی که باشند، به هم شبیه می‌شود. ماه روزه‌داری، نظم معمولی زندگی‌ مسلمانان را به هم می‌ریزد تا در این ماه، خود را و زندگی خود را نو کنند و نظم و برنامه‌ی تازه‌ای در پیش بگیرند.

 • موج‌ها دل ما را که با خود نبرده!

  موج‌ها دل ما را که با خود نبرده!

  چندی‌پیش با یکی از مسئولان سازمان هلال‌احمر گفت‌وگو می‌کردم؛ می‌گفت ویرانی سیل، گاهی هفته‌ها یا ماه‌ها پس از وقوع حادثه، تازه رخ می‌نماید؛ خانه‌هایی که پی‌شان را آب ویران کرده، کشاورزانی که خاک حاصل خیزشان را آب، برده و شهرهایی که زیرساخت‌های اولیه‌شان، بر آب رفته است! و نگران بود که نکند، هم‌وطنانمان آسیب‌دیده را زود فراموش کنیم و...

 • ضیافت آسمان در نجوم

  ویژه برنامه‌ی روز جهانی نجوم

  ضیافت آسمان در نجوم

  در آستانه‌ی روز جهانی نجوم هستیم. چیزی درباره‌ی این روز می‌دانی؟ هر سال یکی از روزهای ۱۵ آوریل تا ۱۵ مِی که ماه در وضعیت تربیع اول است، به‌عنوان روز جهانی نجوم انتخاب می‌شود. امسال ۱۰ مِی مصادف با ۲۰ اردیبهشت(فردا) به‌عنوان روز جهانی نجوم برگزیده شده است. در این روز، ماه در روز و شب در ارتفاع مناسبی قابل رصد است.

 • شهر، شب تا سحر بیدار است!

  ویژه برنامه‌های ماه مبارک رمضان

  شهر، شب تا سحر بیدار است!

  تازه وارد ماه مبارک رمضان شده‌ایم و این شب‌ها، شهر برنامه‌های گوناگونی تدارک دیده است. در این‌جا به برخی از این فعالیت‌ها نگاهی می‌اندازیم.

 • از درختِ دوقلو تا درختِ سر به فلک کشیده

  ۷ نمای دیدنی از طبیعت

  از درختِ دوقلو تا درختِ سر به فلک کشیده

  در فصل بهار، وقتی درختان سرسبز می‌شوند، طبیعت تماشایی‌تر است. تماشای درختان متفاوت، جالب و گاه شگفت از دریچه‏‌ی دوربین عکاسان هنرمند فرصتی استثنایی فراهم می‌کند تا به جاهای گوناگون سفر کنیم و از تماشای شگفتی‏‌های آفرینش لذت ببریم.

 • یک دوستی خیلی صمیمی

  یک دوستی خیلی صمیمی

  اولین‌باری ‌که ‌دوچرخه ‌را دیدم، یادم ‌نیست. از وقتی ‌یادم ‌می‌آید، ‌پدرم صدایم ‌می‌زد تا سه‌چرخه ‌را به ‌من ‌بدهد ‌و من ‌هم ‌ببرمش‌ پیش‌ مادرم ‌تا عکس‌هایش‌ را با هم ‌ببینیم ‌و داستان‌هایش ‌را برایم ‌بخواند.

 • کیک شکلاتی نوجوانی

  کیک شکلاتی نوجوانی

  پدرم عاشق روزنامه خوندن بود و مامانم عاشق جدول حل‌کردن. من هم وقتی خوندن و نوشتن یاد گرفتم، لابه‌لای برگه‌های روزنامه دنبال چیزی می‌گشتم که بشم مثل مامان و بابام. خب چی بهتر از دوچرخه و سه‌چرخه؟ از همون روزها شدم طرفدار پروپا قرصت و هر هفته عکس‌هات رو نگاه می‌کردم و لطیفه‌هات رو می‌خوندم و غش‌غش می‌خندیدم.

 • دوچرخه؛ نشریه‌ی نوجوان‌ها

  شماره‌ی هشتم نشریه‌ی الکترونیک هفته‌نامه‌ی دوچرخه منتشر شد

  دوچرخه؛ نشریه‌ی نوجوان‌ها

  هفته‌نامه‌ی دوچرخه، پنج‌شنبه‌، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، شماره‌ی هشتم نشریه‌ی الکترونیک خود را برای نوجوانان منتشر کرد.