استان اصفهان

 • برترین‌های کنکور ۹۸ در ۳ استان

  برترین‌های کنکور ۹۸ در ۳ استان

  نفرات برتر هر یک از گروه‌های آزمایشی پنجگانه علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ اعلام شد.

 • پیدا و پنهان خبرنگار

  پیدا و پنهان خبرنگار

  فاطمه عباسی-  روزنامه‌نگار: کار خبرنگاران را در قوانین، جزو کارهای سخت و زیان‌آور طبقه‌بندی کرده‌اند. در جامعه جهانی هم از آن با عنوان یکی از شغل‌های مخاطره‌آمیز و حساس یاد می‌شود.

 • جوانان اصفهانی در هفت‌خان ازدواج

  جوانان اصفهانی در هفت‌خان ازدواج

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: حواشی ازدواج این روزها آنقدر پررنگ شده که جای متن را گرفته است، آداب و رسوم دست‌وپاگیری که از چشم و هم‌چشمی خانواده‌ها برای خرید یک جهیزیه صد میلیونی یا برگزاری عروسی باشکوه و خرید خانه یا خودرو شخصی برمی‌خیزد و جمعیت میلیونی جوانان اصفهانی را یک دهه از تشکیل خانواده عقب می‌اندازد.

 • بازی دو سر باخت قیمت‌ها در بازار مرغ

  بازی دو سر باخت قیمت‌ها در بازار مرغ

  شیرین شفیعی-‌ اصفهان- خبرنگار: بحث درباره رکورد شکنی قیمت مرغ در اوج تابستان امسال داغ‌تر از همیشه است؛

 • فرایند تغییر کاربری اراضی شهری

  فرایند تغییر کاربری اراضی شهری

  نسیم زمانی-‌ اصفهان- خبرنگار: در اصول شهرسازی کاربری اراضی به نوع استفاده از زمین اطلاق می‌شود که بر اساس طرح‌های مصوب شهری تعریف شده باشد؛ اینگونه که هر پلاک، عرصه و زمینی در محدوده شهرها دارای یک کاربری مشخص است که توسط مشاور، طراحی و مصوبه آن از کمیسیون ماده ۵ اخذ شده است.

 • سد قانون در مقابل تغییر کاربری‌های کشاورزی

  سد قانون در مقابل تغییر کاربری‌های کشاورزی

  نفیسه زمانی نژاد-  اصفهان- خبرنگار: آفت تغییر کاربری اراضی باغی و کشاورزی، چالش بزرگی است که این روزها بسیار در مورد آن خبر می‌رسد، به‌ویژه در مناطق خشکی که کم‌آبی باعث دلسردی کشاورزان و سودجویی عده‌ای منفعت‌طلب می‌شود. استمرار این روند تهدیدی جدی برای منافع نسل آینده به‌ شمار آید.

 • استقبال از # صاحب‌خانه_ خوب در اصفهان- صاحب‌خانه‌های یزدی با انصاف هستند

  استقبال از # صاحب‌خانه_ خوب در اصفهان- صاحب‌خانه‌های یزدی با انصاف هستند

  عاطفه علیان-  اصفهان- خبرنگار: تابستان که می‌شود بازار اجاره‌بها هم گرم می‌شود و این گرمی صاحبان ملک را به افزایش اجاره‌بها سوق می‌دهد. اگرچه این افزایش نرخ اجاره هرساله طبق روال و عرف جامعه در مسیر عادی پیش می‌رود اما در شرایط رکود تورمی موجود، برخی از مالکان درصدد افزایش اجاره‌بها به صورت نامتعارف و سرسام‌آور هستند.

 • ساماندهی دست‌فروشان در بازارهای شب

  ساماندهی دست‌فروشان در بازارهای شب

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: در ماه‌های گرم سال که رفت و آمد در کوچه و خیابان‌های شهر جریان دارد، بازار دست‌فروشان هم داغ می‌شود.

 • بزرگ‌ترین بازار دست‌فروشی اصفهان

  بزرگ‌ترین بازار دست‌فروشی اصفهان

  محمد مجیری-  مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری اصفهان:  دست‌فروشی به عنوان یک پدیده اجتماعی، نازیبایی‌هایی را در شهر به وجود آورده و شهرداری اصفهان در صدد رفع ریشه‌ای مشکلات و ساماندهی دست‌فروشان در اصفهان است.

 • راه ناگزیر رونق تولید

  راه ناگزیر رونق تولید

  نسیم زمانی-  اصفهان- خبرنگار: نام‌گذاری سال ۹۸ با عنوان رونق تولید به این معناست که اولویت نخست کشور، رونق اقتصاد و رفع مشکلات موجود در این حوزه است، رونقی که منجر به خروج از رکود و راه‌اندازی واحدهای خاموش صنعتی می‌شود. در این باره با «حمیدرضا فولادگر»، رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید.

 • نسخه شفابخش برای صنایع ورشکسته اصفهان

  نسخه شفابخش برای صنایع ورشکسته اصفهان

  نفیسه زمانی نژاد-‌ اصفهان- خبرنگار: به اعتقاد فعالان و کارشناسان اقتصادی احیای واحدهای نیمه‌تعطیل و راکد و بازسازی تجهیزات این واحدهای صنعتی باید در اولویت رفع مشکلات قرار گیرد. به‌ویژه در اصفهان که با وجود ۹هزار و ۵۶۰ واحد صنعتی و تولیدی، بسیاری از صنایعش در این سال‌های اخیر با رکود و ورشکستگی روبه‌رو بوده است.

 • برنامه‌ریزی برای رونق بوم‌گردی

  برنامه‌ریزی برای رونق بوم‌گردی

  مهدی بصیری- عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان: در سال‌های اخیر نوعی بوم‌گردی به نام گردشگری کشاورزی رونق گرفته که معمولا در مناطق کوهستانی با استقبال بیشتر گردشگران روبه‌رو می‌شود.

 • غفلت از گردشگری کشاورزی ‌در اصفهان

  غفلت از گردشگری کشاورزی ‌در اصفهان

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: عطر گل‌های محمدی کاشان، فصل کباب گلپایگان، عسل خوانسار و دشت لاله‌های واژگون، جشن برداشت انگور، انار، سیب درختی و توت در کنار جاذبه‌های کویرگردی در مرکز ایران.

 • دود کوره‌های گچ و آجر در چشم اصفهان

  دود کوره‌های گچ و آجر در چشم اصفهان

  نفیسه زمانی‌نژاد-‌ اصفهان- خبرنگار: با وجود هشدارهای فراوان درباره آسیب‌های ناشی از فعالیت کوره‌های گچ در اصفهان، هنوز برنامه‌ای مشخص برای تعطیلی یا جابه‌جایی این کوره‌ها در جهت کاهش آلودگی هوا از سوی سازمان‌های مربوطه محقق نشده است.

 • وضعیت این روزهای فروشگاه‌های زنجیره‌ای اصفهان

  وضعیت این روزهای فروشگاه‌های زنجیره‌ای اصفهان

  نسیم زمانی-  اصفهان- خبرنگار: اصفهان ازجمله کلان‌شهرهایی است که در آن روند توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای با سرعت و موفقیت طی شد. در برهه‌ای طولانی از زمان، این شهر دارای نظام تجاری سنتی و بازارهای سرپوشیده قدیمی بود.

 • زنجیره‌ای‌ها، بلای جان خرده‌فروشان اصفهانی

  زنجیره‌ای‌ها، بلای جان خرده‌فروشان اصفهانی

  نفیسه زمانی‌نژاد-  اصفهان- خبرنگار: اشتغال‌زایی، کوتاه شدن دست دلالان و توزیع کالاها با تنوع و قیمت مناسب از جمله فرصت‌هایی است که با تاسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای مردم یک شهر ایجاد می‌شود.

 • ابرطرحی در خدمت توسعه متوازن شهر اصفهان

  ابرطرحی در خدمت توسعه متوازن شهر اصفهان

  عاطفه علیان-  اصفهان- خبرنگار: سال‌هاست که کلان‌شهر اصفهان گرفتار بار ترافیک سنگین وسایل نقلیه درون‌شهری و برون‌شهری و آلودگی زیست‌محیطی است.

 • بازدید سرزده شهردار فلاورجان از فرهنگسرای غدیر

  بازدید سرزده شهردار فلاورجان از فرهنگسرای غدیر

  «جواد نصری»، شهردار فلاورجان به همراه اعضای شورای اسلامی این شهر برای بازدید و بررسی عملکرد معاونت فرهنگی- اجتماعی در فرهنگسرای غدیر شهرداری فلاورجان حضور یافتند.

 • حلقه حفاظتی در شاهراه مواصلاتی کشور

  حلقه حفاظتی در شاهراه مواصلاتی کشور

  نصیر ملت-  عضو شورای اسلامی شهر اصفهان : شهر اصفهان در چند دهه اخیر با مهاجرپذیری به کلان‌شهری بزرگ در مرکز کشور تبدیل شده است. احداث حلقه حفاظتی در پیرامون اصفهان یکی از ابرطرح‌هایی است که در شورای شهر پنجم اجرا شد تا در رفع مشکلات موجود و جلوگیری از توسعه افقی شهر موثر واقع شود.

 • در برابر تنش اقلیمی محیط‌زیست ایران

  در برابر تنش اقلیمی محیط‌زیست ایران

  گلبهار کیامنش- خبرنگار: آغاز تنش اقلیمی ایران به سال‌های نخست دهه ۷۰ باز می‌گردد. زاینده‌رود تقریبا درهمان سال‌ها موقعیتی نیمه خشک یافت. استان‌های بزرگی مانند کرمان، سیستان بلوچستان، خراسان جنوبی و نیز بخشی از اقلیم یزد با کم‌آبی مواجه شدند.

 • برق ارزان در قلاب ماینرها

  برق ارزان در قلاب ماینرها

  عاطفه علیان-‌ اصفهان- خبرنگار: فرقی نمی‌کند «بیت‌کوین» را پول اینترنتی، ارز رمز و یا ارز مجازی بنامیم؛ هرچه باشد کاسبی وسوسه‌کننده‌ای به نام استخراج بیت‌کوین به راه افتاده است. کسب و کاری که با توجه به اختلاف ریال نسبت به دلار و برق ارزان در ایران جذابیت اقتصادی پیدا کرده است.

 • نقش پردیس‌ها در رونق اقتصاد سینما

  نقش پردیس‌ها در رونق اقتصاد سینما

  میلاد عباسی- دبیر انجمن علمی سینما از دانشگاه سپهر: نگاه کیفی به سینما و بخش صنعت آن بسیار قابل توجه است. سینما در تولید و نمایش، ذات جمعی دارد. این ذات جمعی تجربه‌ای بسیار جذاب را برای مخاطبان به همراه دارد. اما سهم عمده‌ای از اقتصاد سینما را سالن‌های نمایش عهده‌دار شده‌اند که چندی‌ است تب ساخت سالن در ایران به شکل جدی بالا گرفته است.

 • رقابت سینماهای اصفهان با تهران

  رقابت سینماهای اصفهان با تهران

  عاطفه علیان-  اصفهان- خبرنگار: تابستان که می‌شود تب سینما در اصفهان بالا می‌گیرد. شاید یکی از دلایل مهم آن برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان باشد. اما پرده نقره‌ای چه معمولی باشد و چه پردیس، برای اهالی اصفهان نشاط‌آور است.

 • نرخ بیکاری اصفهان تک رقمی می‌شود

  نرخ بیکاری اصفهان تک رقمی می‌شود

  شیرین شفیعی-   اصفهان- خبرنگار: پس از دو سال رکوردشکنی، سرانجام تب بالای بیکاری در اصفهان فروکش کرد و عددهای ۱۴ و ۱۳ درصدی نرخ بیکاری در بهار امسال جای خود را به ۷/۱۰ درصد داد.

 • آفت واردات بی‌رویه

  آفت واردات بی‌رویه

  نسیم زمانی- اصفهان- خبرنگار: در شرایط کنونی واردات بی‌رویه انواع محصولات تولیدی نساجی از دیگر کشورها از مهم‌ترین مشکلات موجود در این بخش است.

 • تصفیه کامل پساب برای کشاورزی

  تصفیه کامل پساب برای کشاورزی

  حسین صفاری-  مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت اصفهان: امروزه با حجم زیادی از پساب روبه‌رو هستیم که باید مورد استفاده بهینه قرار بگیرد و راهی به جز تصفیه کامل و استاندارد پساب وجود ندارد تا به مرحله‌ای برسد که بتوان از آن استفاده کرد.

 • ردپای پساب تصفیه‌خانه در مزارع اصفهان

  ردپای پساب تصفیه‌خانه در مزارع اصفهان

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: دورتا دور اصفهان را تصفیه‌خانه‌های فاضلابی فراگرفته که کانال‌های خروجی پسابشان از کنار زمین‌های کشاورزی می‌گذرد و گاهی این جوی‌های نه‌چندان زلال، کشاورزان را وسوسه می‌کند از پساب فاضلاب برای آبیاری مزارع ذرت و غله استفاده کنند.

 • صنعت نساجی اصفهان متحول می‌شود

  صنعت نساجی اصفهان متحول می‌شود

  نفیسه زمانی نژاد- اصفهان- خبرنگار: انتشار خبر تاسیس شهرک پوشاک و نساجی در اصفهان، موجی از امید را در بین اهالی این صنف به وجود آورد؛ شهرکی که قرار است متحول‌کننده صنعت نساجی نصف جهان باشد و گفته می‌شود اهدافی نظیر بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و تجربه‌های قطب صنعت نساجی کشور، اشتغال‌زایی و رونق‌بخشی به نساجی و پوشاک برای تشکیل آن مورد نظر است.

 • فقر سرانه مطالعه در استانی غنی از کتابخانه

  فقر سرانه مطالعه در استانی غنی از کتابخانه

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: اصفهان، رکورددار بیشترین تعداد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز از پایین بودن سرانه مطالعه در امان نبوده است؛ این استان هنوز با استانداردهای دسترسی به کتاب فاصله زیادی دارد و فقط نزدیک به ۵ درصد از ساکنانش عادت به مطالعه دارند.

 • اصفهان؛ شهر تاب‌آور

  اصفهان؛ شهر تاب‌آور

  عاطفه علیان-  اصفهان- خبرنگار:  آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهری یکی از فاکتورهای شهر تاب‌آور است. شهری که در تامین آسایش و امنیت شهروندانش کوشاست و با فرهنگ‌سازی و استانداردسازی شهری ایمن را برای مردمانش فراهم می‌کند.