هنر

 • هنرنمایی در آبی بیکران

  هنرنمایی در آبی بیکران

  جزایر قناری> یک گروه هنری با بهره‌بردن از زیبایی ژرفای اقیانوس و حرکات غواص‌ها فیلم کوتاهی ساخته که بسیاری را به این تصور وا می‌دارد که در ساخت آن از جلوه‌های ویژه سینمایی استفاده شده است.

 • دلمشغولی‌های مرد زری‌باف

  دلمشغولی‌های مرد زری‌باف

  حورا نژاد صداقت: در یکی از کوچه پسکوچه‌های اصفهان، در خانه تاریخی شیخ‌الاسلام، مردی هنرمند در اتاق زری‌باف خانه، آرام و بی‌صدا سالیان سال است که می‌کوشد تا هنر زری بافی را زنده نگه دارد؛ هنری که سابقه آن به دوران هخامنشیان می‌رسد ولی این روزها غربتی عجیب را تجربه می‌کند اما استاد مهدی شمسعلی همچنان با خاطری آسوده و سبکبال مشغول زری‌بافی است و رایگان به هر هنرآموزی که منظم باشد و از ارتفاع نترسد، زری‌بافی را آموزش می‌دهد تا کسانی باشند که سال‌های بعد، از غربت این هنر کم کنند.

 • به هیچ عارضه یارما درد مند مباد

  به هیچ عارضه یارما درد مند مباد

  یکی از مهم‌ترین رویدادهای هفته اخیر برای اهالی فرهنگ و ادب و هنر، عیادت جمعی از هنرمندان از رهبر معظم انقلاب بود که روایت هر هنرمند از اظهار لطف رهبری و سخنان ایشان شیرینی خاص خود را داشت.

 • درد و دل‎های یک گرافر: ما شیطان‌پرست نیستیم

  درد و دل‎های یک گرافر: ما شیطان‌پرست نیستیم

  همشهری آنلاین: اسم مستعارش «سین» است. ۲۴ ساله و دانشجوی فوق لیسانس یکی از رشته‌های مرتبط با هنر. «سین» یک گرافر است. یک هنرمند خیابانی. با ادبیات خاص خودش حرف می‌زند و امروز می‌توان طرح‌های گرافیتی‌اش را توی خیابان‌های شلوغ و کوچه پس کوچه‌های خلوت تهران دید.

 • دستان پینه بسته‌ای که اثار هنری خلق می‌کنند

  همشهری آنلاین: پینه بستن خصلت دستان هنرمندی است که در نبردی سخت و با حوصله اثار هنری را خلق می‌کنند که قرار است هزاران سال گویای فرهنگ و هنر سرزمینی به نام زنجان باشد.

 • دست‌های ورزشکار یک هنرمند

  دست‌های ورزشکار یک هنرمند

  همشهری آنلاین - هلن صدیق بنای: دست‌هایی هنرمندی که صحنه‌های ورزشی را با خلاقیت هنرمندانه به نقش و رنگ کشیده است.

 • حاصل ۵۰ سال تلاش غلامحسین نامی در گالری بوم

  حاصل ۵۰ سال تلاش غلامحسین نامی در گالری بوم

  همشهری آنلاین: غلامحسین نامی در میان استقبال چشمگیر هنرمندان رشته‌های مختلف هنری، حاصل ۵۰ سال تلاش نقاشانه خود را در گالری بوم به تماشا گذاشت.

 • رونق اقتصاد هنر با تصویب بودجه یک درصدی

  رونق اقتصاد هنر با تصویب بودجه یک درصدی

  گروه ادب و هنر-بهروز فائقیان: طرح «هر پروژه عمرانی یک اثر هنری» این روز‌ها در میان هنرمندان رشته‌های مختلف امیدهایی تازه برانگیخته است؛

 • هنرمندان ماه را تسخیر می‌کنند

  هنرمندان ماه را تسخیر می‌کنند

  همشهری آنلاین: رقابت برسر مالکیت ماه با آغاز سفر کاوشگر چینی‌ها و سرمایه‌گذاری شرکت گوگل برای ساخت فضاپیما‌های با قابلیت فرود برروی این کره، شدت بیشتری گرفته است، اما در این میان، گروهی از هنرمندان بدون دردسر و هزینه، ماه را از آن خود ساخته‌اند.

 • هر پروژه عمرانی، یک اثر هنری

  حسین عبدالهاشم‌پور: ۱ - روزگاری نوشتم سرانه بودجه فرهنگی ایران به اندازه‌ای نیست که به هر ایرانی یک کتاب اهدا شود اما بعدتر دیدم برخی نوشته‌اند این سرانه به اندازه یک پفک هم نیست.

 • هنرنمایی با نوار کاست

  هنرنمایی با نوار کاست

  همشهری آنلاین: هنر و هنرمندی هیچ محدودیت، حد و مرزی نمی‌شناسد. شاید بتوان گفت به تعداد افراد روی زمین ما هنر و هنرمایی می‌توانیم داشته باشیم که هر کدام شاهکاری بی‌همتا باشند.

 • نقاشی‌های دختر ۹ ساله بوکانی

  همشهری آنلاین: نمایشگاه نقاشی دختر ۹ ساله بوکانی به نام هونیا کنگرلو در بوکان هنرمندان و تماشاگران را شگفت زده کرد.

 • کاش این خانه مثل آن باغ نباشد

  به بهانه رونمايي از نقشه خانه هنر هريس

  کاش این خانه مثل آن باغ نباشد

  گروه ادب و هنر-مسعود میر: اول: ۲۱مرداد ۱۳۹۱است و زلزله‌ای مهیب شهرهای اهر، ورزقان و هریس آذربایجان شرقی را لرزانده است.

 • چهره‌های سینمایی بر روی هندوانه

  چهره‌های سینمایی بر روی هندوانه

  همشهری آنلاین: حکاکی و کنده کاری چهره‌های سینمایی هالیوود بر روی هندوانه‌های رسیده و شیرین بسیار طرفدار پیدا کرده است.

 • پیش از آنکه بمیرم...

  پیش از آنکه بمیرم...

  همشهری آنلاین: کندی چانگ جوانی است که تحت تاثیر مرگ صمیمی‌ترین دوستش اولین دیوار "پیش از آنکه بمیرم..." را در آمریکا به وجود آورد و در پی آن ۴۰۰ دیوار مشابه در ۶۰ کشور جهان خلق شدند.

 • سرگرمی این خانواده

  سرگرمی این خانواده

  همشهری آنلاین: خانواده چهار نفره روسی سرگرمی خانوادگی خود یعنی کنده‌کاری روی چوب را در قالب؛ تابلو، دیوار، پله، کمد و... به نمایش گذاشتند.

 • اکسپوی ۹۱ و بدهی‌های معاونت هنری

  گروه ادب و هنر: اکسپوی۹۱به‌عنوان رویدادی که به نمایش و فروش تابلو و مجسمه اختصاص دارد، سال گذشته برگزار شد و تعدادی اثر هم از سوی نهادها و افراد مختلف خریداری شد اما دبیر اجرایی اکسپو به مهر گفته هنوز پول هنرمندان تسویه نشده و حتی آثار برخی خریداران هم به آنها داده نشده است.

 • ویدئو / ببینید و بشنوید: تبدیل رنگ به موسیقی توسط روبات‌ها

  ویدئو / ببینید و بشنوید: تبدیل رنگ به موسیقی توسط روبات‌ها

  همشهری آنلاین: هنرمند و طراحی در لوکزامبورگ در موزه مودام پروژه مبتکرانه‌ای را راه‌اندازی کرده که در آن با استفاده از روبات‌هایی کوچک از هنر نقاشی و رنگ‌ها موسیقی ایجاد می‌شود.

 • نیمکت‌های مفهومی در دل شهر

  نیمکت‌های مفهومی در دل شهر

  همشهری آنلاین: نیمکت‌های عمومی عصر جدید پیام‌آوران عابران خسته هستند. آنها گاهی شما را به چالش می‌کشانند، گاهی به خنده، گاهی به تفکر و...

 • صورتک‌های کبریتی

  همشهری آنلاین: هنر معقوله بی حد و مرزی است که پایان و شاید هم شروعی برای آن متصور نیست. هنر و هنرمند در هیچ تعریف، عبارت و جمله محدود و گنجانده نمی‌شوند.

 • نقاشی‌ روی کف دست

  نقاشی‌ روی کف دست

  همشهری آنلاین: هنر نقاشی از آن نوع هنرهای احساسی است که نیاز مبرم به انگیزه و عشق دارد. گاه این انگیزه، ناخود‌اگاه فرد را غافلگیر می‌کند. این همان زمانی است که گفته می‌شود؛ هنرمند ره صد ساله را یک شبه رفته است.

 • عناوین مهم هنری رسانه‌های بین‌المللی در 29 خرداد

  عناوین مهم هنری رسانه‌های بین‌المللی در 29 خرداد

  همشهری‌آنلاین: امروز (19جون، 29 خردادماه) نقش‌آفرینی جیم کری در قسمت دوم فیلم کمدی "خنگ و خنگ‌تر"، جان تراولتا و دریافت گوی بلورین یک عمر دستاورد هنری کارلووی‌واری، فروش رمان عتیقه "فرانکشتاین" به قیمت 110 هزار پوند، نقش‌آفرینی جنیفر لوپز در کنار آنتونیو باندراس در درام"˝33"، انصراف رایان رینولدز از همکاری با پروژه "˝کوه‌نشین" و اهداء جایزه 50 هزار دلاری فستیوال آینه به یک فیلم چینی، از جمله خبرها و مطالب جالب توجه روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های بین‌المللی است که خواندن آن‌ها خالی از لطف نیست.

 • تندیس‌های مفهومی

  تندیس‌های مفهومی

  همشهری آنلاین- هلن صدیق بنای: سازنده تندیس عظیم و سنگین کسی جزء لورنزو، پنجمین فرزند هنرپیشه مشهور فقید سینما، آنتونی کوئین نیست. او در حال حاضر یکی از مجسمه ساز مشهور ایتالیا است.

 • اتاق باران

  اتاق باران

  همشهری آنلاین-هلن صدیق بنای: تصور کنید در یک فضای که باران شدید می‌بارد، قرار دارید. باران شدیدی که نمی‌تواند و شاید نمی‌خواهد شما را وقتی زیر رگبار و ریزش شدید آن قرار دارید، حتی ذره‌ای خیس یا تر کند!؟

 • عناوین مهم هنری رسانه‌های بین‌المللی در 26 خرداد

  عناوین مهم هنری رسانه‌های بین‌المللی در 26 خرداد

  همشهری‌آنلاین: امروز (16جون، 26 خردادماه) پرده‌برداری از اثر جدید هنرمند معترض چینی، تمجید از انتخاب برد پیت برای بازی در فیلم "جنگ‌جهانی زد"، نقش‌آفرینی تام هنکس در فیلم "یک هولوگرام برای پادشاه"، استقبال از آغاز جشنواره فصلی موسیقی پاپ و اهداء 10 هزار جلد کتاب از سوی ماریو بارگاس یوسا به دانش‌آموزان از جمله خبرها و مطالب جالب توجه روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های بین‌المللی است که خواندن آن‌ها خالی از لطف نیست.

 • عناوین مهم هنری رسانه‌های بین‌المللی در 22 خرداد

  عناوین مهم هنری رسانه‌های بین‌المللی در 22 خرداد

  همشهری‌آنلاین: امروز (12جون، 22 خردادماه) انتخاب سریال ˝بیگ بنگ تئوری˝ به عنوان سریال برگزیده انجمن منتقدان آمریکا، خبر فروش انجیل متعلق به آلبرت انیشتین در حراجی بونامز، میزبانی سینماها از فیلم جدید وودی آلن، ساخت ˝ترمیناتور5˝ با بازی آرنولد شوارتزینگر، افتتاح موزه غازها در روسیه و عدم استقبال از حراج آثار فاکنر در حراج ساتبی از جمله خبرها و مطالب جالب توجه روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های بین‌المللی است که خواندن آن‌ها خالی از لطف نیست.

 • عناوین مهم هنری رسانه‌های بین‌المللی در 21 خرداد

  عناوین مهم هنری رسانه‌های بین‌المللی در 21 خرداد

  همشهری‌آنلاین: امروز (11 جون، 21 خردادماه) خبر انتشار پوستر دومین فیلم سه‌گانه ˝هابیت˝، حضور دوباره جیسون استتهام با ˝رستگاری˝ در پرده‌های سینما، فروش تکالیف درسی شارلوت برونته، میزبانی شهر فرشتگان از چهره‌های سرشناس سینمای جهان در فستیوال بین‌المللی فیلم لس‌آنجلس، کشف ˝گنج وایکینگ‌ها˝ در نروژ، حضور فیلم ˝گذشته˝ ساخته اصغر فرهادی در فستیوال فیلم مونیخ و برگزاری نمایشگاه مونوگرافیک کامیل پیسارو در موزه تیسین بورنه میتسا شهر مادرید، از جمله خبرها و مطالب جالب توجه روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های بین‌المللی است که خواندن آن‌ها خالی از لطف نیست.

 • نمایشگاه نقاشى «دوست من»

  نمایشگاه نقاشى «دوست من»

  شما به تماشای نقاشی کودکان علاقه دارید؟ اگر بچه‌ها این نقاشی‌ها را با موضوع صلح و دوستی کشیده باشند، چه؟

 • تندیس‌های نخی؛ دکمه‌ای

  تندیس‌های نخی؛ دکمه‌ای

  همشهری آنلاین-هلن صدیق بنای: نخ و دکمه است ولی خبری از خیاطی نیست! این بار نخ و دکمه در دستان هنرمند مجسمه‌ساز به تندیس‌های زیبایی تبدیل شده‌اند.

 • نگاهی هنرمندانه به عکس‌های گوگل مپ و فرش ایرانی

  نگاهی هنرمندانه به عکس‌های گوگل مپ و فرش ایرانی

  همشهری آنلاین: دیوید توماس اسمیت، هنرمندی است که با الهام از تصاویر سرویس نقشه گوگل، نمایشگاهی با عنوان اصالت انسانی (Anthropocene) برپا کرده است.