استان اردبیل

 • طرح‌های اشتغال‌زا  در اردبیل تکمیل می‌شود

  طرح‌های اشتغال‌زا  در اردبیل تکمیل می‌شود

  بیکاری معضلی است که از سال‌ها پیش در استان اردبیل وجود داشته است. بر اساس آمارها حدود ۶۵ هزار بیکار در استان وجود دارد و هر سال ۷۵۰۰ نفر به جویندگان کار افزوده می‌شود.  به گزارش همشهری، ایجاد و افزایش فرصت‌های شغلی با تکمیل طرح‌های عمرانی و اقتصادی مهم‌ترین اولویت مسئولان استانی برای مبارزه با بیکاری است.

 • آینده‌شان را بسازیم

  آینده‌شان را بسازیم

  شانزدهم مهرماه روز جهانی کودک نام گرفته است و هفته مصادف با این رویداد به برگزاری برنامه‌های مختلف برای کودکان اختصاص دارد. به گزارش همشهری، روز کودک را باید روزی برای اندیشیدن به کودک و دنیای زیبایش از سوی پدران، مادران، مربیان، سازمان‌ها، کانون‌ها و

 • چهره نو  برای روستای خشتی مصطفی‌لو

  چهره نو  برای روستای خشتی مصطفی‌لو

  پوپک قاسمی-  خلخال - خبرنگار: روستاها مهم‌ترین بخش از نظام اجتماعی را تشکیل می‌دهند زیرا امنیت غذایی جوامع به استمرار کار و تولید در آنها وابسته است.

 • عطر شهدا در کوچه‌های اردبیل می‌پیچد

  عطر شهدا در کوچه‌های اردبیل می‌پیچد

  پوپک قاسمی-  اردبیل - خبرنگار: نام‌گذاری معابر در شهرها بر اساس بند ۲۷ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها انجام می‌شود و بر اساس این ماده قانونی هیچ کوچه و خیابانی نباید بدون اسم و مشخصات باشد.

 • محرومان چشم به راه واحدهای مسکونی خیرساز

  محرومان چشم به راه واحدهای مسکونی خیرساز

  پوپک قاسمی-  اردبیل - خبرنگار: تامین مسکن را می‌توان اصلی‌ترین دغدغه در شرایط اقتصادی کنونی ذکر کرد که به دلیل ناتوانی مالی بخشی از جامعه از تامین شدن این نیاز اصلی محروم هستند. مشارکت در تامین سرپناه برای محرومان وظیفه‌ای همگانی  محسوب می‌شود.

 • افتتاح سردر عالی‌قاپو در سفر رئیس جمهوری

  افتتاح سردر عالی‌قاپو در سفر رئیس جمهوری

  پوپک قاسمی-  اردبیل - خبرنگار: پروژه سردر عالی‌قاپو یکی از پروژه‌های مهم میراث فرهنگی استان اردبیل است که این بنا را تکمیل‌کننده مجموعه جهانی شیخ صفی عنوان می‌کنند و به عنوان یکی از فاخرترین پروژه‌های میراث ‌فرهنگی در حال اجراست.

 • ورزش بانوان اردبیل، محروم اما موفق

  ورزش بانوان اردبیل، محروم اما موفق

  پوپک قاسمی-  اردبیل - خبرنگار: ورزش در سبک زندگی امروزی ضرورتی انکارناپذیر است. این ضرورت برای قشر بانوان که با محدودیت‌های خاصی روبه‌رو هستند، مساله‌ای حیاتی به شمار می‌رود.

 • سفره‌ پرورش ماهی در اردبیل باز است

  سفره‌ پرورش ماهی در اردبیل باز است

  پوپک قاسمی-  اردبیل - خبرنگار: استان اردبیل به دلیل دارا بودن منابع آبی متعدد، از استان‌های مستعد کشور برای پرورش انواع ماهیان سردآبی و گرم‌آبی است و به گفته کارشناسان، این استان ظرفیت بالقوه تولید سالانه ۱۰۰ هزار تن انواع ماهی را دارد.

 • پای کمپ گردشگری به برزند باز شد 

  پای کمپ گردشگری به برزند باز شد 

  پوپک قاسمی-  انگوت - خبرنگار: دهستان برزند با مرکزیت روستای قاسمکندی، واقع در۱۰۰ کیلومتری شمال شهر اردبیل و ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر گرمی، یکی از مکان‌های گردشگری مغان محسوب می‌شود.

 • خسارت‌های یک بیماری ناشناخته به دامداران

  خسارت‌های یک بیماری ناشناخته به دامداران

  پوپک قاسمی-  نمین- خبرنگار: استان اردبیل یکی از مناطق مهم دامداری و دام‌پروری کشور به شمار می‌رود که به دلیل اشتغال بخش قابل توجهی از جمعیت استان به دامداری، بیشتر در معرض تهدید بیماری‌های دامی است و هر تهدیدی در این زمینه می‌تواند برای جمعیت استان نگران‌کننده باشد.

 • موانع آبیاری نوین در اردبیل

  موانع آبیاری نوین در اردبیل

  پوپک قاسمی-  اردبیل- خبرنگار: اردبیل استانی است با ظرفیت فوق‌العاده برای کشاورزی و این ظرفیت به عنوان یکی از محورهای توسعه استان مورد تاکید قرار گرفته است.

 • زنگ مهر

  زنگ مهر

  در نخستین روز ماه مهر درهای بوستان دانش در مناطق مختلف کشور گشوده شد و دانش‌آموزان استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل با شور و نشاط روانه مدارس شدند تا سال تحصیلی دیگری را آغاز کنند.

 • نمایش اقتدار نیروهای مسلح

  نمایش اقتدار نیروهای مسلح

  همزمان با اولین روز هفته دفاع مقدس، نیروهای مسلح مستقر در استان‌های شمال‌غرب با برگزاری رژه، اقتدار و آمادگی رزمی خود را برای دفاع از انقلاب و نظام اسلامی به نمایش گذاشتند.

 • ۸ سال حماسه پایداری

  ۸ سال حماسه پایداری

  بر کسی پوشیده نیست که امنیت کنونی کشور در گرو جان‌فشانی‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس است؛ ایثارگری‌هایی که باید بیش از گذشته برای بازنمایی آنها همت کنیم.  به گزارش همشهری، ۳۱ شهریور، سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است.

 • چونگوش در عطش

  چونگوش در عطش

  سیدمهدی حسینی-  گرمی - خبرنگار: مهمترین دغدغه دولت‌مردان اجرای طرح‌هایی است که به ماندگاری روستاییان در محل سکونت خود منجر شود و این امر جز با رفع مشکلات معیشتی و رفاهی میسر نخواهد بود.

 • شهر به شهر با هنرمندان

  شهر به شهر با هنرمندان

  پوپک قاسمی-  اردبیل- خبرنگار: لزوم توجه به هنرمندان این بار پای اعضای صندوق اعتباری هنر را به اردبیل باز کرده است. اتفاقی که می‌تواند رنگ حمایت را بر رخ جامعه هنری پرظرفیت استان بزند. اردبیل از گذشته تاکنون سرزمین هنر و فرهنگ بوده و هنرمندان پرآوازه‌اش گواه این ادعا هستند.

 • آموزش مهارت‌های شغلی به دانشجویان 

  آموزش مهارت‌های شغلی به دانشجویان 

  پوپک قاسمی-  اردبیل- خبرنگار: بیکاری معضل جامعه امروز در اغلب استان‌های کشور و البته با درصد بالاتر در استان اردبیل است. ریشه‌یابی‌ها و آسیب‌شناسی‌های زیادی برای آن انجام شده است و یکی از دلایل بیکاری را می‌توان رواج مدرک‌گرایی به جای مهارت‌گرایی عنوان کرد.

 • وضعیت قرمز کودک‌همسری در اردبیل

  وضعیت قرمز کودک‌همسری در اردبیل

  پوپک قاسمی-  اردبیل- خبرنگار: کودک‌همسری پدیده‌ای است که هرچند بحث آن همیشه مطرح بوده است، انتشار فیلمی در فضای مجازی از عقد دختر ۱۱ ساله با پسر ۲۲ ساله در یکی از استان‌های کشور و واکنش مسئولان و افکار عمومی به این اتفاق دوباره بحث این آسیب اجتماعی را داغ کرده است.

 • عبور ورزش اردبیل از خط فقر

  عبور ورزش اردبیل از خط فقر

  پوپک قاسمی-  اردبیل - خبرنگار: استان اردبیل از نظر سرانه ورزشی در پایین‌ترین رتبه‌های کشور قرار دارد. این مشکل می‌تواند در افزایش آسیب‌های اجتماعی دخیل باشد و باید مسئولان برنامه‌ریزی‌های جامعی برای افزایش زیرساخت‌ها و تامین امکانات ورزشی انجام دهند.

 • هنرمندان استان؛ نیازمند میزبانی جشنواره‌های بین‌المللی

  هنرمندان استان؛ نیازمند میزبانی جشنواره‌های بین‌المللی

  آنا مغانلو-  اردبیل - خبرنگار: استان اردبیل هنرمندان برجسته زیادی دارد که در این میان درخشش نسل جوان هنرمندان مایه دلگرمی است اما خواسته بسیاری از آن‌ها فراهم شدن شرایط حضور در جشنواره‌های بین‌المللی است تا منجر به نشان داده شدن ظرفیت‌های هنری استان شود.

 • سرطان در کمین اردبیلی‌ها

  سرطان در کمین اردبیلی‌ها

  پوپک قاسمی-  اردبیل - خبرنگار: شیوع چشمگیر بیماری سرطان به‌ویژه در گوارش علاوه بر نگرانی شهروندان، اردبیل را به قطب بیماری سرطان معده تبدیل کرده است تا زنگ هشدار برای همه به صدا درآید.

 • سیب ارزان؛ بلای جان باغداران

  سیب ارزان؛ بلای جان باغداران

  پوپک قاسمی-  مشگین‌شهر- خبرنگار: شهرستان مشگین‌شهر در استان اردبیل به باغ‌های سیب خود مشهور است و این شهرستان رتبه هفتم کشور را در تولید سیب داراست. ارقام مختلف سیب در باغ‌های مشگین‌شهر کاشت می‌شود، اما سیب «قره قرمز» یا «شکی» یکی از خاص‌ترین ارقام در باغ‌های مشگین‌شهر است و شهریور ماه فصل برداشت این نوع سیب در باغ‌های مشگین‌شهر است.

 • حسرت شنا بر دل سرعینی‌ها

  حسرت شنا بر دل سرعینی‌ها

  محمد مددی - سرعین - خبرنگار: سرعین به شهر چشمه‌های بهشتی معروف است و با داشتن آب‌های معدنی و گرم متعدد با خواص درمانی معجزه‌آسا در ایران و جهان زبانزد است.

 • در اندوه عاشورا 

  در اندوه عاشورا 

  با فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی، شکوه عزاداری مردم استان‌های شمال غربی به نقطه اوج خود رسید تا تجمعی عظیم از مردم اندوهگین را تشکیل دهد.

 • خسارت باران و تگرگ به شهرهای شمال غرب

  خسارت باران و تگرگ به شهرهای شمال غرب

  کاهش دمای هوا و بارش باران و تگرگ خسارت‌هایی را به برخی شهرهای شمال غرب کشورمان وارد کرد.  

 • شمعی به یاد قافله کربلا 

  شمعی به یاد قافله کربلا 

  سید مرتضی احمدپور -  خبرنگار: «شمع‌گردانی» یکی از آیین‌های سنتی مردم منطقه آذربایجان در ماه محرم است که در تاسوعای حسینی و همزمان با شهادت حضرت ابوالفضل‌العباس(ع) برگزار می‌شود و طی آن عزاداران به صورت انفرادی یا گروهی شمع‌های نذری خود را به یاد سقای کربلا در ۴۱ مسجد روشن می‌کنند

 • هفته خنک در انتظار شمال غرب کشور

  هفته خنک در انتظار شمال غرب کشور

  آب‌ و هوای استان‌های شمال غرب کشور تا اواسط هفته جاری وضعیت ناپایدار جوی همراه با بارش‌های پراکنده خواهد داشت. به گزارش همشهری، اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی در اطلاعیه جوی پیش‌بینی کرده آب و هوای استان تا روز سه‌شنبه وضعیت ناپایدار جوی خواهد داشت.

 • درد گرانی بر دندان اردبیلی‌ها

  درد گرانی بر دندان اردبیلی‌ها

  پوپک قاسمی-‌ اردبیل - خبرنگار: پزشکان و کارشناسان حوزه سلامت سال‌هاست بر سلامت و بهداشت دهان و دندان تاکید دارند و معتقدند مشکل‌های مربوط به این بخش در صورت بی‌توجهی در سنین پایین به بروز مشکلات حاد در سنین بالا منجر می‌شود.

 • قصه گهواره شکسته در گوش شیرخوارگان حسینی

  قصه گهواره شکسته در گوش شیرخوارگان حسینی

  همایش بـزرگ شیرخوارگان حسینی هم‌زمان با سراسر کشور در سوگ ۶ ماهه دشت کربلا در شهرهای مختلف استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی برگزار شد و قصه کودک شش‌ماهه صحرای کربلا و صاحب گهواره شکسته، پس از ۱۳۰۰ سال در نخستین جمعه ماه محرم در گوش هزاران شیرخواره حسینی با نوای لالا لالایی مادران نجوا شد.

 • بازار تاریخی اردبیل مرمت می‌شود

  بازار تاریخی اردبیل مرمت می‌شود

  همشهری آنلاین: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از تسریع عملیات مرمت بازار تاریخی اردبیل و نیز تکمیل پروژه‌های در حال اجرای استان تا پایان امسال خبر داد.