مجله دفاع مقدس

 • آشنایی با هفته دفاع مقدس

  همشهری آنلاین: ۳۱ شهریور سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است.

 • آشنایی با عملیات فتح‌المبین

  آشنایی با عملیات فتح‌المبین

  همشهری‌آنلاین: عملیات فتح المبین با مراجعه به قرآن کریم نامگذاری شد و در ساعت سی دقیقه بامداد روز دوشنبه ‌٢ فروردین 1361 فرمان آغاز حمله بزرگ و سرنوشت ساز فتح المبین صادر شد

 • آشنایی با تاریخ جنگ -۳

  آشنایی با تاریخ جنگ -۳

  همشهری آنلاین- محمد درودیان: ویژگی عملیات خیبر و تفاوت آن با عملیات‌های پیشین علاوه بر اهداف و تغییر منطقه نبرد، بیشتر حاصل از غافلگیری تاکتیکی با عبور از مرداب‌های هورالهویزه بود

 • آشنایی با تاریخ جنگ تحمیلی -۱

  آشنایی با تاریخ جنگ تحمیلی -۱

  همشهری آنلاین-محمد درودیان: هفته دفاع مقدس فرصتی برای بازخوانی تاریخ جنگ است و تاریخ جنگ در دشوارترین و شگفت‌انگیزترین سال خود، به اعلام متارکه از سوی حضرت امام (ره) انجامید

 • آشنایی با تاریخ جنگ - ۲

  آشنایی با تاریخ جنگ - ۲

  همشهری آنلاین- محمد درودیان: تاریخ جنگ مملو از پیچیدگی ها و رموز است و تنها با غور وتمعق در اسناد متقن میتوان به اصل این تاریخ دسترسی پیدا کرد. در دومین بخش از این نوشتار مولف به گوشه های دیگری از این رخداد مهم اشاره می‌کند.

 • آشنایی با سالروز شکست حصر آبادان

  آشنایی با سالروز شکست حصر آبادان

  چهاردهم آبان ماه 1359 زمانی‌که فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه «حصر آبادان باید شکسته شود» خطاب به نیروهای مسلح صادر شد، کمتر از یک هفته از تلاش نیروهای عراقی برای تصرف آبادان می‌گذشت.

 • آشنایی با مقاومت سرنوشت‌ساز

  آشنایی با مقاومت سرنوشت‌ساز

  در 31 شهریور 1359 رژیم بعثی عراق با تصمیم و طرح قبلی و با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلامی جنگی تمام عیار را علیه ایران اسلامی آغاز کرد.

 • آشنایی با عملیات مرصاد

  آشنایی با عملیات مرصاد

  همشهری آنلاین: روز دوشنبه 27/4/1367، عقربه‌های ساعت، 2 بعدازظهر را نشان می‌داد که گوینده اخبار صدای جمهوری اسلامی ایران، در رأس خبرهای خود، خبری به این مضمون را قرائت کرد: « جمهوری اسلامی ایران طی پیامی به دبیرکل سازمان ملل، ضمن قدردانی از اقدامات وی اعلام کرد، در جهت استقرار امنیت، قطعنامه 598 را رسما پذیرفته است.»

 • آشنایی با سالروز بمباران شیمیایی سردشت

  آشنایی با سالروز بمباران شیمیایی سردشت

  هفت روز از اولین ماه تابستان 1366 می‌گذرد. لحظاتی قبل از آن‌که عقربه‌های ساعت 30/4 دقیقه بعدازظهر را نشان دهد، نقطه‌های سیاهی در آسمان سردشت ظاهر می‌شود.

 • آشنایی با عملیات سرنوشت ساز

  آشنایی با عملیات سرنوشت ساز

  مهدی قمصریان: بسیاری از کارشناسان و تحلیل گران مسایل جنگ تحمیلی، مقطع زمانی عملیات والفجر 8 تا کربلای 4 را مشکلترین، و در عین‌ حال، پربارترین سالهای دفاع مقدس می‌نامند.

 • آشنایی با عملیات والفجر ۲

  آشنایی با عملیات والفجر ۲

  مهدی قمصریان: پس از عملیات والفجر مقدماتی، دشمن با کمک استکبار جهانی تبلیغات وسیعی را به راه می اندازد و ادعا می کند که ایران دیگر نخواهد توانست حمله ای موثر در جبهه ها انجام دهد.