استان قم

 • برخورد علوم پزشکی قم با پزشکان متخلف

  برخورد علوم پزشکی قم با پزشکان متخلف

  فاطمه امامی-  قم - خبرنگار:  آبان ماه سال ۹۳ بود که وزیر بهداشت وقت برای سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری، برای جلوگیری از وقوع تخلفات در بخش سلامت و رسیدگی به شکایت‌ها از عملکرد اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در بخش سلامت کشور، «شیوه‌نامه اجرایی بسته نظارتی اجرای کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت» را ابلاغ کرد.

 • زبان خلجی در حال انقراض

  زبان خلجی در حال انقراض

  روح‌الله کریمی-  قم - خبرنگار: اگر «گرهارد دورفر»، ایران‌شناس آلمانی را کاشف و احیاکننده زبان خلجی می‌دانند، «علی اصغر جمراسی» هم خدمت ارزشمندی به زبان و فرهنگ خلج کرده است.

 • نقش کمرنگ فناوری در صنایع فرهنگی قم

  نقش کمرنگ فناوری در صنایع فرهنگی قم

  روح‌الله یارمحمدی-  روزنامه‌نگار: دیگر همه می‌دانند حال صنایع فرهنگی استان خوب نیست. حتی بسیاری از محصولات فرهنگی و صنایع دستی استان زندگی رو به زوال دارند. واقعا نمی‌توان همه این شرایط را به گردن بحران‌ها و فراز و نشیب‌های اقتصادی کشور انداخت.

 • امکانات رفاهی دانشگاه‌های قم برای داوطلبان کنکور

  امکانات رفاهی دانشگاه‌های قم برای داوطلبان کنکور

  سمیرا روشنایی-  قم- خبرنگار:این روزها که داوطلبان کنکور سال ۹۸ در حال انتخاب رشته هستند، گفت‌وگو میان اعضای خانواده و مشاوران تحصیلی و داوطلبان در مورد انتخاب دانشگاه مناسب رواج دارد.

 • برکات اجتماعی عید قربان

  برکات اجتماعی عید قربان

  حجت‌الاسلام والمسلمین حسن اسدی طوسی| ‌استاد اخلاق حوزه علمیه قم: عید سعید قربان به عنوان یکی از مهم‌ترین عیدهای مسلمانان، آن چنان دارای اهمیت و فضیلت است که حضرت رسول(ص) می‌فرمایند: «هر کس ۴ شب را شب‌زنده‌داری کند، بهشت برای او واجب است: شبِ ترویه، شب عرفه، شب عید قربان و شب عید فطر».

 • تاریخ؛ موزه‌ای به وسعت ۳۱۵ هکتار در قم

  تاریخ؛ موزه‌ای به وسعت ۳۱۵ هکتار در قم

  زینب حیدری-  قم- خبرنگار: «گفتمان مدیریت شهری در حوزه محدوده مصوب بافت تاریخی شهر قم» موضوعی بود که در جلسه‌ای با حضور مدیران و کارشناسان شهرداری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مورد بررسی قرار گرفت.

 • آب قم دوباره شور می‌شود

  آب قم دوباره شور می‌شود

  زینب حیدری-‌ قم - خبرنگار: سومین جلسه شورای برنامه‌ریزی استان در حالی در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد که بخش عمده‌ای از زمان این جلسه صرف بحث درباره شرایط آبی استان شد.

 • پژواک اخبار خوب هم باشیم

  پژواک اخبار خوب هم باشیم

  سید محمدمهدی موسوی-  خبرنگار: در این روزها که به نظر می‌رسد، اخبار مربوط به گرانی کالاها و خدمات، همچنین افزایش سرسام‌آور و غیرمنطقی اجاره‌بهای خانه و مسائلی از این دست، فضای رسانه‌ای را به نوعی به تسخیر خود درآورده.

 • روایت خاموش تاریخ  زیر نماهای ناهمگون

  روایت خاموش تاریخ  زیر نماهای ناهمگون

  فاطمه امامی-  قم - خبرنگار: بی‌نظمی و آشفتگی هسته مرکزی شهر قم در میان کلان‌شهرهای کشور تقریبا سرآمد است. خیابان‌های تاریخی شهر قم که هر یک بار بخشی از هویت مذهبی و انقلابی کشور را به دوش می‌کشند، در نابسامان‌ترین اوضاع قرار دارند و طرح‌ها و برنامه‌های بسیاری هم برای این منظور مطرح شده اما بیشترشان در حد مطالعات باقی مانده است.

 • تلخ و شیرین خبرنگاری

  تلخ و شیرین خبرنگاری

  زینب حیدری-  قم - خبرنگار: ۱۷ مردادماه روزی است به نام خبرنگاران، روزی که به من و بسیاری از همکارانم یادآوری می‌کند در تقویم ملی کشور جایی داریم. مناسبت‌هایی که به نام مشاغل مختلف در تقویم ایران ثبت شده بیشتر تبدیل به روزی برای گله‌گذاری و بیان سختی‌ها و مشکلات شده.

 • پاسخ  مدیران به پرسش‌های مردم در ستون صدای همشهری

  پاسخ  مدیران به پرسش‌های مردم در ستون صدای همشهری

  سمیرا روشنایی-‌  قم - خبرنگار: پیگیری مطالبات مردم یکی از مأموریت‌ها مهم روابط عمومی شهرداری است. بیشتر درخواست‌ها و گلایه‌های شهروندان‌که درستون صدای همشهری قم منتشرمی‌شود از سوی این نهاد پیگیری می‌شودوپاسخ آنها از مدیران شهرداری و شهرداران مناطق دریافت و برای روزنامه همشهری ارسال می‌شود. در زیر به ۱۰ مطالبه و درخواست‌شهروندان پاسخ داده‌شد.

 • ظرفیت مغفول گردشگری در قم

  ظرفیت مغفول گردشگری در قم

  نرجس‌السادات فقیه-  نایب رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان قم: صنعت گردشگری یکی از پویاترین فعالیت‌های اقتصادی در عصر حاضر است. آمار سازمان‌های بین‌المللی و مطالعات علمی نشان می‌دهد صنعت گردشگری، رتبه اول درآمد کشورهای جهان را به خود اختصاص داده است.

 • چاله‌های سوخته زغال در مزارع خشک صرم

  چاله‌های سوخته زغال در مزارع خشک صرم

  فاطمه امامی-‌  قم - خبرنگار: از قم که به سمت کهک راه بیفتید،  پیش از رسیدن به دیار حکیما،  با یک روستای کوچک در ابتدای جاده مواجه می‌شوید. روستایی که در نزدیکی آن تپه تاریخی صرم قرار دارد که تا همین چند سال پیش کاوش در آن ادامه داشت.

 • فقر علمی، پاشنه آشیل صنعت قم

  فقر علمی، پاشنه آشیل صنعت قم

  روح‌الله یارمحمدی-‌قم - خبرنگار: مقام معظم رهبری با نام‌گذاری شعار امسال به نام «رونق تولید» تبیین فرمودند که نسخه شفابخش حال بد و بیمارگونه اقتصاد کشور، احیا و تداوم اقتصاد مقاومتی با فرایند ایجاد رونق تولید است.

 • جایگاه ازدواج در فرهنگ اسلام

  جایگاه ازدواج در فرهنگ اسلام

  حجت‌الاسلام والمسلمین عیسی امامی-‌ استاد سطوح عالی حوزه و مشاور امور خانواده: سالروز پیوند آسمانی امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) به عنوان روز ازدواج فرصتی است که اهمیت مسأله ازدواج و تشکیل خانواده را می‌توان در فرهنگ اسلام بررسی کرد.

 • باتلاق سمی پسماندهای صنعتی در قم

  باتلاق سمی پسماندهای صنعتی در قم

  روح‌الله کریمی-‌ قم - خبرنگار: تصویر گیر کردن یک چوپان در باتلاق چسبناک که چندی پیش در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده بود واکنش‌های زیادی داشته است.

 • معیشت سخت کارگران در صنایع

  معیشت سخت کارگران در صنایع

  فاطمه امامی-  قم - خبرنگار: شهرک شکوهیه یکی از بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی استان قم است که در سال‌های اخیر فازهای مختلف آن ساخته شده و به بهره‌برداری رسیده است.

 • قیمت خانه در قم ۲ برابر شد

  قیمت خانه در قم ۲ برابر شد

  فاطمه امامی-  قم - خبرنگار: آشفتگی یک سال اخیر در بازار مسکن و بیان قیمت‌های خود خوانده برای املاک،  بسیاری از متقاضیان خرید خانه و مستأجران را به دردسر انداخته. تا جایی که خبرهای دردناک از ناتوانی اقشار کم‌درآمد برای تأمین اجاره و کارتن‌خواب شدن و حاشیه‌نشینی، این روزها نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی دارد.

 • بلاتکلیفی یک طرح شهری پس از نیم قرن مطالعه در قم

  بلاتکلیفی یک طرح شهری پس از نیم قرن مطالعه در قم

  فاطمه امامی-  قم - خبرنگار: طرح ادامه بلوار سمیه یا طرحی که برخی اعضای شورای اسلامی شهر آن را خیابان شهیدان برقعی‌ نامیده‌اند باید یکی از قدیمی‌ترین طرح‌های نیمه‌کاره دانست که نزدیک به نیم قرن سابقه مطالعاتی دارد.

 • توسعه فناوری با رویکرد دانشگاهی

  توسعه فناوری با رویکرد دانشگاهی

  روح‌الله یارمحمدی- قم - خبرنگار: هم‌افزایی و انجام کارهای گروهی و مشترک از جمله فرآیندهایی است که جای خالی آن در بسیاری از بخش‌های کشور کاملا احساس می‌شود.

 • تشکیل تعاونی عشایری در قمرود

  تشکیل تعاونی عشایری در قمرود

   فاطمه امامی‌-  قم - خبرنگار: بر اساس آخرین سرشماری، ۳۰۵ خانوار عشایری در قم حضور دارند و هر خانواده عشایر به طور متوسط ۶ عضو دارد. با این حساب می‌توان گفت در این استان حدود ۲ هزار نفر از عشایر کشور مشغول زندگی هستند.

 • مصرف برق قم در مرز هشدار

  مصرف برق قم در مرز هشدار

  روح‌الله یارمحمدی-‌ قم - خبرنگار: شاید خیلی‌ها خوشحال باشند که امسال نسبت به مدت مشابه پارسال خاموشی برق برنامه‌ریزی شده نداریم و اوضاع خوب است. اما واقعیت این است که نیروهای شرکت توزیع نیروی برق استان برای نرسیدن به وضعیت قرمز روی بند طناب راه می‌روند و همیشه نگران هستند.

 • توسعه فضای سبز در دل شهر کویری قم

  توسعه فضای سبز در دل شهر کویری قم

  زینب حیدری-‌قم - خبرنگار: مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم برای نشان دادن عملکرد این مجموعه در زمینه ایجاد، توسعه و نگهداری فضای سبز یک بازدید رسانه‌ای را تدارک دیده تا در دل گرمای تابستان پاسخگوی سئوالات خبرنگاران باشد.

 • تامین ۱۰ مطالبه شهروندان از سوی مدیریت شهری قم

  تامین ۱۰ مطالبه شهروندان از سوی مدیریت شهری قم

  روح‌الله کریمی-  قم - خبرنگار: مدیران شهری قم فرصت‌های متنوعی برای شنیدن و پاسخگویی به مطالبات شهروندان دارند. یکی از این فرصت‌ها، دغدغه‌هایی است که در ستون صدای همشهری روزنامه همشهری قم منتشر می‌شود.

 • شرکت‌های دانش‌بنیان استان؛ افق‌های روشن رونق تولید

  شرکت‌های دانش‌بنیان استان؛ افق‌های روشن رونق تولید

  روح‌الله یارمحمدی-  قم - خبرنگار: شرکت‌های دانش‌بنیان نسخه امیدبخش و رهیافت کاربردی از مشکلات و موانع بی‌شمار صنعت و تجارت کشور به حساب می‌آیند. نخبگان فناور که با راه‌اندازی و مدیریت و فعالیت در شرکت‌های فناور دنبال زمینه‌سازی اقتصاد منهای نفت هستند، شاگردان مکتب «ما می‌توانیم» و تربیت‌یافته کلاس تکیه بر اقتصاد بومی‌اند.

 • ایستگاه جمکران؛ ثروتی که خاک می‌خورد

  ایستگاه جمکران؛ ثروتی که خاک می‌خورد

  فاطمه امامی-‌ قم- خبرنگار: ضرورت استفاده بهینه از ایستگاه قطار در جمکران،  چالش جمع‌آوری ریل از داخل شهر و مسأله جانمایی ایستگاه قطار پرسرعت قم-تهران-اصفهان از مسائلی بود که مدیر عامل راه‌آهن در گفت‌وگو با خبرنگاران راجع به آن صحبت کرد.

 • قم | تأخیر اتوبوس‌های فرسوده و  معطلی مردم

  قم | تأخیر اتوبوس‌های فرسوده و  معطلی مردم

  روح‌الله یارمحمدی-‌ قم - خبرنگار: معضل ترافیک و قفل بودن شهر قم دیگر به مسأله‌ای عادی بدل شده است. هر چند باید انصاف به خرج داد و اذعان کرد که مدیریت شهری با راه‌اندازی زیرگذر، روگذر، ساخت پارکینگ و تغییر کاربری برخی کوچه و خیابان‌ها درصدد کاهش شلوغی و سردرگمی شهر و شهروندان است.

 • اجرای ۲ طرح مهم در اطراف حرم مطهر

  اجرای ۲ طرح مهم در اطراف حرم مطهر

  روح‌الله کریمی-‌قم-خبرنگار: سال‌هاست که قم را می‌توان به کارگاه عمرانی تشبیه کرد. طرح‌های عمرانی زیادی در هسته مرکزی شهر درحال اجراست که قدمت برخی ازآنها بیش از نیم قرن است. با این حال طرح‌های جدیدی هم درراه است. دراین زمینه با «محسن بهشتی» معاون هماهنگی امور عمرانی استاندارقم به گفت‌وگو نشسته‌ایم. دراین گفت‌وگو برخی مطالبات شهروندان نیز پیگیری شد

 • سیره سیاسی امام رضا(ع) در مبارزه با دستگاه ظلم

  سیره سیاسی امام رضا(ع) در مبارزه با دستگاه ظلم

  حجت‌الاسلام و المسلمین حسین محمودی دامغانی -  استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم: ایام ولادت سلطان سریر ارتضا، حضرت علی بن موسی الرضا(ع) همچون اعیاد مرتبط با میلاد سایر ائمه اطهار(ع) بهترین و مغتنم‌ترین فرصتی است که شیعیان و محبان حضرات معصومین(ع) علاوه بر برگزاری محافل جشن و شادمانی.

 • حکایت پاساژهای لوکس اما بدون مشتری

  حکایت پاساژهای لوکس اما بدون مشتری

  فاطمه امامی- قم- خبرنگار: شاید زمانی تنها تجربه ناموفق در زمینه تجاری‌سازی در قم که همه از آن یاد می‌کردند پروژه زمزم بود، اما امروز مثال‌های بسیاری می‌توان بیان کرد از مجتمع‌هایی که با هزینه سنگین و ظاهر لوکس ساخته می‌شوند و همه چیز دارند جز مشتری.