استان اصفهان

 • پرداخت حق‌الجلسه به اعضای کمیسیون‌ها و کمیته‌های مستقر در شهرداری‌ها در ساعات اداری ممنوع شد

  پرداخت حق‌الجلسه به اعضای کمیسیون‌ها و کمیته‌های مستقر در شهرداری‌ها در ساعات اداری ممنوع شد

  همشهری‌آنلاین: هیات عمومی دیوان عدالت اداری مصوبات شورای شهر مبارکه درباره تعیین و پرداخت حق‌الجلسه به اعضای کمیته‌ها و کمیسیون‌های مستقر در شهرداری‌ها در ساعات اداری که از سوی شورای اسلامی این شهر به تصویب رسیده بود؛ را ابطال کرد.

 • خداحافظی کودکان با پروانه‌ها

  خداحافظی کودکان با پروانه‌ها

  عاطفه علیان: یک هفته پیش بود که پروانه‌ها در آسمان اصفهان به پرواز درآمدند و کودکان را به تماشای فیلم دعوت کردند. پروانه‌های رنگین که این بار نه تنها در گذر فرهنگی چهارباغ عباسی به پرواز درآمدند، بلکه بال گشودند و بر شانه‌های تمام کودکان این دیار نشستند.

 •  تدارک ۱۷۳۴ طرح در ۲۴ شهرستان اصفهان 

   تدارک ۱۷۳۴ طرح در ۲۴ شهرستان اصفهان 

  عاطفه علیان- اصفهان- خبرنگار: نزدیک به ۴دهه از انفجار دفتر نخست وزیری و شهادت دو یار دیرین امام (ره) و انقلاب می گذرد، اما این حادثه در حافظه تاریخی ملت ایران ماندگار شد و دوم تا هشتم شهریور هفته دولت نامیده شد تا با وجود همه ناملایمتی ها، دولتمردان با اقتدار و در ادامه اهداف شهیدان گام بردارند.

 • چرخ بازار خودروی اصفهان نمی‌چرخد

  چرخ بازار خودروی اصفهان نمی‌چرخد

  نفیسه زمانی نژاد - اصفهان- خبرنگار: باوجود کاهش نسبی قیمت خودرو، بازار خودروی اصفهان همچنان راکد است، به‌طوری‌که بنا به گفته فعالان این بازار به‌ندرت خرید و فروشی انجام می‌شود. گویا مشتریان در انتظار شکسته شدن نرخ‌ها، فعلاً دست از خرید کشیده‌اند.

 • تن نحیف تئاتر اصفهان

  تن نحیف تئاتر اصفهان

  ختن کوفگر-  ‌اصفهان- خبرنگار: تماشاگران آرام آرام وارد سالن می‌شوند و در تاریکی با نور تلفن همراهشان شماره صندلی‌ را پیدا می‌کنند و در جای خود می‌نشینند. چند دقیقه بعد از شدت گرمای سالن، بروشورهای نمایش است که چون بادبزن در میان دستان تماشاگران می‌چرخد.

 • اجرای طرح مالیات بر خانه‌های خالی

  اجرای طرح مالیات بر خانه‌های خالی

  نسیم زمانی-  اصفهان- خبرنگار: مدت‌هاست که موضوع راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور توسط وزارت راه و شهرسازی، مورد پیگیری قرار گرفته و افراد پیگیر، نبود این سامانه و درنتیجه، نبود امکان دریافت مالیات از خانه‌های خالی را مسبب تشدید افزایش قیمت مسکن عنوان کرده‌اند.

 • خانه‌ در اصفهان ارزان شد؛ اجاره‌بها گران ماند

  خانه‌ در اصفهان ارزان شد؛ اجاره‌بها گران ماند

  نفیسه زمانی نژاد-‌ اصفهان- خبرنگار: فروکش کردن التهاب بازار مسکن در اصفهان و دیگر کلان‌شهرها خبری است که این روزها بسیار از سوی فعالان و کارشناسان بازار مسکن شنیده می‌شود؛ بازاری که در چند ماه گذشته قیمت‌هایش با روند صعودی همراه شده بود و هر متر زمین مسکونی با افزایش چند برابری نسبت به سال گذشته خرید و فروش می‌شد.

 • راهبردهایی برای رونق گردشگری

  راهبردهایی برای رونق گردشگری

  علیرضا مساح-  رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی گردشگری شهرداری اصفهان: به نظر می‌رسد صنعت گردشگری اصفهان و همچنین جنبه‌های مختلف آن مانند گردشگری طبیعی، میراثی و معنوی مغفول مانده و تنها به مرکزیت اصفهان و بازدید از چند اثر تاریخی مطرح پرداخته شده و گردشگران به طور معمول این بناهای مطرح را بازدید می‌کنند.

 • پایان یک دهه رکود در گردشگری اصفهان

  پایان یک دهه رکود در گردشگری اصفهان

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: زمزمه آب در زاینده‌رود و همزمانی چند مناسبت بزرگ مذهبی مانند عید قربان و غدیر در تعطیلات تابستان، بازار گردشگری اصفهان را پس از یک دهه رکود دوباره پررونق کرد.

 • چتر بسته بیمه برای ‌قالی‌بافان اصفهانی

  چتر بسته بیمه برای ‌قالی‌بافان اصفهانی

  نفیسه زمانی نژاد-   اصفهان- خبرنگار: با وجود وعده‌هایی مبنی بر افزایش تعداد بیمه‌شدگان صنعت فرش در اصفهان، همچنان موانعی بر سر راه بیمه این فعالان قرار دارد، به گونه‌ای که از ۴۲۰ هزار نفر بافنده فرش در این استان، فقط ۳۵ هزار نفر از آنان بیمه شده‌اند.

 • پرواز پروانه‌ها در آسمان نصف‌جهان

  پرواز پروانه‌ها در آسمان نصف‌جهان

  عاطفه علیان-  اصفهان- خبرنگار: بالاخره پروانه‌های رنگی به شهر گنبدهای فیروزه‌ای رسیدند و بچه‌ها را به تماشا دعوت کردند؛ پروانه‌هایی که سی‌ودو سال از عمرشان می‌گذرد و هر تابستان کودکان و نوجوانان را از گوشه وکنار میهن به نصف‌جهان دعوت می‌کنند تا کودکی را روی پرده نقره‌ای به تماشا بنشینند و پای خانواده‌های اصفهانی هم به دنیای سینمای کودک باز شود.

 • شهر خورشیدی؛ ضرورت یا تجمل

  شهر خورشیدی؛ ضرورت یا تجمل

  علی‌اکبر عالم رجبی-  استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی اصفهان: هرقدر سطح رفاه یا تولید در جامعه‌ای بالاتر باشد، مصرف سرانه انرژی هم در آن جامعه بیشتر است.

 • طلوع انرژی خورشیدی از بام اصفهان

  طلوع انرژی خورشیدی از بام اصفهان

  عاطفه علیان-  اصفهان- خبرنگار: اصفهان شهری در مرکز فلات ایران، با اقلیمی گرم و خشک دارای حداقل میزان تابش ۱۹۷۲کیلووات‌ ساعت بر متر مربع به صورت سالانه و دارای بیش از ۳۰۰۰ ساعت آفتابی در سال است. ۲۹ تیرماه بود که مصوبه خورشیدی شدن اصفهان به امضای استاندار رسید و برای اجرایی شدن به مناطق شهرداری ابلاغ شد.

 • توسعه خطوط قطار شهری اصفهان

  توسعه خطوط قطار شهری اصفهان

  نسیم زمانی-  اصفهان- خبرنگار: توسعه  خطوط قطار شهری اصفهان در اولویت طرح‌های عمرانی قرار گرفته و تمام تلاش مدیران شهری و شهرداری اصفهان این است که با دقت و سرعت هرچه بیشتر ساخت و توسعه خطوط قطار شهری ادامه یابد.

 • کلید رونق اشتغال در دست استارت‌اپ‌ها

  کلید رونق اشتغال در دست استارت‌اپ‌ها

  نفیسه زمانی نژاد-  اصفهان- خبرنگار: با وجود آنکه موانع بسیاری بر سر راه رشد و توسعه استارت‌اپ‌های کشور قرار دارد، اما استان اصفهان با داشتن یک شهرک علمی و تحقیقاتی، ۲ پارک علم و فناوری، بیش از ۱۰ مرکز رشد و فناوری و بیش از ۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان قابلت فراوانی برای بهره‌مند شدن از استارت‌اپ‌ها دارد.

 • قطار سریع‌السیر اصفهان  به ریل اجرا باز می‌گردد

  قطار سریع‌السیر اصفهان  به ریل اجرا باز می‌گردد

  نفیسه زمانی نژاد-‌ اصفهان-خبرنگار: اجرای طرح قطار سریع‌السیر اصفهان- قم- تهران با ۴۲۲ کیلومتر خط ریلی یکی از پروژه‌های مهم استان اصفهان است که اخیرا با تاخیر چند ماهه روبه‌رو بوده است، اکنون بنا به گفته «حجت‌الله غلامی»، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان، با انجام اقداماتی موانع اجرای پروژه رفع شده و به زودی شاهد از سرگیری آن خواهیم بود.

 • خیابان بلاتکلیف در همسایگی نقش جهان

  خیابان بلاتکلیف در همسایگی نقش جهان

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: کوچه پس‌کوچه‌های خاکی یا نیمه‌آسفالت که بی‌مقدمه، تنگ یا گشاد می‌شوند و در گوشه بعضی از آنها تپه‌های مصالح ساختمانی یا پارکینگ‌های خودرو جا خوش کرده است، تصویری است که خیابان نیمه‌کاره آقا نورالله نجفی در همسایگی دومین میدان بزرگ جهان و پربازدیدترین بنای تاریخی اصفهان از خود به نمایش می‌گذارد.

 • پروانه‌های طلایی در راه اصفهان

  پروانه‌های طلایی در راه اصفهان

  ‌عاطفه علیان-  اصفهان- خبرنگار: کم‌کم صدای بال زدن پروانه‌های طلایی و رنگارنگ جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان شنیده می‌شود. جشنواره‌ای که سی و دو سال از عمرش می‌گذرد و هنوز هم یکی از مهم‌ترین رویدادهای عرصه سینمای کودک ایران است.

 • ارتباط صنعت و دانشگاه نیازمند زیرساخت‌های حمایتی 

  ارتباط صنعت و دانشگاه نیازمند زیرساخت‌های حمایتی 

  نسیم زمانی-  اصفهان- خبرنگار: با وجود آن‌که بسیار بر ارتباط صنعت و دانشگاه تاکید می‌شود در سوی دیگر این جریان افرادی قرار دارند که معتقدند پژوهش‌های‌ دانشگاهی‌ تاکنون در جهت‌ رفع‌ معضلات‌ صنعتی‌ کشور گامی کارآمد برنداشته‌ که دلیل‌ آن‌ بی‌توجهی‌ به نیازهای‌ تحقیقاتی‌ صنایع‌ بوده است.

 • مطالبات بر زمین مانده قطعه‌سازان

  مطالبات بر زمین مانده قطعه‌سازان

  نسیم زمانی-  اصفهان- خبرنگار: بنا به گفته اغلب کارشناسان و فعالان صنعت قطعه‌سازی، غیر از نوسانات دلار و واردات، مشکل مهم این صنف عدم پرداخت مطالبات است، حتی به اعتقاد عده‌ای، مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان مهم‌ترین مشکل این صنایع به شمار می‌رود و این موضوع سبب شده بسیاری از فعالان این حرفه با کمبود نقدینگی و بدهی به بانک‌ها مواجه شوند.

 • فاصله صنعت و دانشگاه در اصفهان کم می‌شود

  فاصله صنعت و دانشگاه در اصفهان کم می‌شود

  نفیسه زمانی نژاد-  اصفهان- خبرنگار: آمارها چنین نشان می‌دهند که در اصفهان به عنوان استانی صنعتی، بین صنایع و دانشگاه‌ها فاصله بسیاری وجود دارد درحالی‌که از دانش به ‌عنوان منبعی راهبردی و حتی گاه برتر از منابع طبیعی و اقتصادی یاد می‌شود.

 • قطعه‌سازان اصفهانی در هفت‌خان مشکلات

  قطعه‌سازان اصفهانی در هفت‌خان مشکلات

  نفیسه زمانی نژاد-  اصفهان- خبرنگار: با وجود تمام وعده‌های مسئولان مبنی بر حل مشکلات قطعه‌سازان و پیگیری‌های انجام شده از سوی انجمن قطعه‌سازان، هنوز هیچ گشایشی در مشکلات این صنف حاصل نشده است، به طوری که گفته می‌شود وضعیت قطعه‌سازان روز به روز بدتر شده و به زودی تعداد زیادی از فعالان این حرفه بیکار خواهند شد.

 • مسکن مهر اصفهان در خط پایان

  مسکن مهر اصفهان در خط پایان

  نفیسه زمانی نژاد-  اصفهان- خبرنگار: انتشار خبر اتمام پروژه مسکن مهر از آن اخباری است که در این سال‌ها به‌کرات شنیده‌ایم ولی هربار مشکلی بر سر راه تکمیل این طرح ایجاد شده است. این بار اما مسئولان کشوری و استانی با قاطعیت خبر از اتمام این پروژه در آینده‌ای نزدیک می‌دهند.

 • نوید کاهش قیمت مسکن

  نوید کاهش قیمت مسکن

  نسیم زمانی-  اصفهان- خبرنگار: جهش یک‌باره قیمت ارز در ابتدای سال ۹۷ و رسیدن قیمت دلار به ۱۹ هزار تومان در مقطعی از سال، شوک شدیدی به کلیه بازارهای مالی و قیمت دارایی‌های ثابت وارد و کلیت اقتصاد کشور را دچار یک عدم تعادل جدی کرد؛

 • برترین‌های کنکور ۹۸ در ۳ استان

  برترین‌های کنکور ۹۸ در ۳ استان

  نفرات برتر هر یک از گروه‌های آزمایشی پنجگانه علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ اعلام شد.

 • پیدا و پنهان خبرنگار

  پیدا و پنهان خبرنگار

  فاطمه عباسی-  روزنامه‌نگار: کار خبرنگاران را در قوانین، جزو کارهای سخت و زیان‌آور طبقه‌بندی کرده‌اند. در جامعه جهانی هم از آن با عنوان یکی از شغل‌های مخاطره‌آمیز و حساس یاد می‌شود.

 • جوانان اصفهانی در هفت‌خان ازدواج

  جوانان اصفهانی در هفت‌خان ازدواج

  شیرین شفیعی-  اصفهان- خبرنگار: حواشی ازدواج این روزها آنقدر پررنگ شده که جای متن را گرفته است، آداب و رسوم دست‌وپاگیری که از چشم و هم‌چشمی خانواده‌ها برای خرید یک جهیزیه صد میلیونی یا برگزاری عروسی باشکوه و خرید خانه یا خودرو شخصی برمی‌خیزد و جمعیت میلیونی جوانان اصفهانی را یک دهه از تشکیل خانواده عقب می‌اندازد.

 • بازی دو سر باخت قیمت‌ها در بازار مرغ

  بازی دو سر باخت قیمت‌ها در بازار مرغ

  شیرین شفیعی-‌ اصفهان- خبرنگار: بحث درباره رکورد شکنی قیمت مرغ در اوج تابستان امسال داغ‌تر از همیشه است؛

 • فرایند تغییر کاربری اراضی شهری

  فرایند تغییر کاربری اراضی شهری

  نسیم زمانی-‌ اصفهان- خبرنگار: در اصول شهرسازی کاربری اراضی به نوع استفاده از زمین اطلاق می‌شود که بر اساس طرح‌های مصوب شهری تعریف شده باشد؛ اینگونه که هر پلاک، عرصه و زمینی در محدوده شهرها دارای یک کاربری مشخص است که توسط مشاور، طراحی و مصوبه آن از کمیسیون ماده ۵ اخذ شده است.

 • سد قانون در مقابل تغییر کاربری‌های کشاورزی

  سد قانون در مقابل تغییر کاربری‌های کشاورزی

  نفیسه زمانی نژاد-  اصفهان- خبرنگار: آفت تغییر کاربری اراضی باغی و کشاورزی، چالش بزرگی است که این روزها بسیار در مورد آن خبر می‌رسد، به‌ویژه در مناطق خشکی که کم‌آبی باعث دلسردی کشاورزان و سودجویی عده‌ای منفعت‌طلب می‌شود. استمرار این روند تهدیدی جدی برای منافع نسل آینده به‌ شمار آید.