مجله دفاع مقدس

 • آشنایی با عملیات کربلای ۸

  آشنایی با عملیات کربلای ۸

  همشهری آنلاین: عملیات کربلای ۸ در تاریخ ۱۸/۱/۶۶ و با رمز مقدس «یاصاحب الزمان(عج)» به منظور پاسخگویی به شرارتهای عراق در حمله به تأسیسات و منابع اقتصادی کشور و برهم زدن امنیت خلیج فارس، انهدام ماشین جنگی و تحکیم مواضع به دست آمده در عملیات کربلای ۵، در منطقة بصره توسط نیروهای سپاه پاسداران آغاز می‌شود.

 • آشنایی با عملیات بیت‌المقدس ۷

  آشنایی با عملیات بیت‌المقدس ۷

  همشهری آنلاین: رژیم عراق با به کار گیری گسترده سلاح‌های شیمیایی و همچنین با همکاری آمریکا و حمایت بی‌دریغ ارتجاع عرب، تهاجم خود را برای باز پس‌گیری مناطق از دست داده آغاز می‌کند و به دنبال استراتژی زمین سوخته، شهر فاو را در اواخر فروردین و شلمچه و جزایر مجنون را در نیمه اول خرداد سال ۶۷ به تصرف درمی‌آورد.

 • آشنایی با عملیات سلطان ۱۰

  نخستين عمليات عمقي در خاك عراق

  آشنایی با عملیات سلطان ۱۰

  همشهری آنلاین: اوایل آبان ماه سال ۱۳۵۹ عراق توانست پس از هجومی گسترده، شهر خرمشهر را اشغال کند. عراق با هجومی همه‌جانبه قصد پیشروی در خاک ایران را داشت که ارتش و نیروهای مسلح ایران مقاومت بسیاری می‌کردند و عراق که پشتیبانی کشورهای غربی را همراه داشت، موفق نشد با بکارگیری تاکتیک‌های پیشرفته نظامی بر نیروی ایمان و علم نیروهای مسلح ایرانی غلبه کند.

 • آشنایی با عملیات بیت‌المقدس ۶

  آشنایی با عملیات بیت‌المقدس ۶

  همشهری آنلاین: عملیات بیت‌المقدس ۶ در تاریخ ۶۷/۲/۲۷ با رمز مبارک «یاامیرالمؤمنین(ع)»، در منطقه عمومی سلیمانیه عراق برای پاسخ به شرارت‌های دشمن در خلیج فارس و روستاهای مرزی کشور و با هدف خارج کردن نیروهای خودی از تیررس دشمن و اشراف بر سد دوکان به مرحله اجرا گذاشته شد.

 • آشنایی با عملیات بیت‌المقدس ۵

  آشنایی با عملیات بیت‌المقدس ۵

  همشهری آنلاین: عملیات بیت‌المقدس ۵ در تاریخ ۲۲/۱/۱۳۶۷ با رمز مبارک «یااباعبدالله الحسین(ع)» و با هدف وارد کردن ضربه به سازمان رزمی دشمن در منطقه عمومی پنجوین به مرحلة اجرا گذاشته می‌شود.

 • آشنایی با روز ملی راهیان نور

  همشهری آنلاین: شورای فرهنگ عمومی به پیشنهاد بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، روز 27 اسفندماه را به عنوان روز ملی راهیان نور در روزشمار (تقویم) ملی ثبت کرد.

 • آشنایی با عملیات کربلای ۱

  آشنایی با عملیات کربلای ۱

  همشهری آنلاین: به دنبال عملیات غافلگیر کننده والفجر ۸ و تصرف شهر استراتژیک فاو توسط رزمندگان اسلام و به هم خوردن توازن سیاسی - نظامی به نفع جمهوری اسلامی، رژیم عراق شیوه ای جدید برگزید و درصدد فعال شدن در جبهه زمینی و موضع تهاجمی برآمد و این استراتژی را بعد از اشغال مهران، به استراتژی دفاع متحرک نامگذاری کرد.

 • آشنایی با عملیات والفجر ۱۰

  آشنایی با عملیات والفجر ۱۰

  همشهری آنلاین: جمهوری اسلامی ایران برای پاسخگویی به بمباران و موشک‌باران مناطق مسکونی شهرها و احقاق حقوق خود در مجامع بین‌المللی، با تغییر منطقه عملیاتی از جنوب به غرب، درصدد برآمد تا قدرت رزمندگان اسلامی را بار دیگر به جهانیان نشان دهد.

 • آشنایی با عملیات والفجر ۹

  آشنایی با عملیات والفجر ۹

  همشهری آنلاین: پس از عدم دستیابی به اهداف موردنظر در عملیات بدر، شهر سلیمانیه عراق به عنوان هدف دوم پس از بصره، از سوی طراحان نظامی برگزیده شد.

 • آشنایی با عملیات بیت‌المقدس ۴

  آشنایی با عملیات بیت‌المقدس ۴

  همشهری آنلاین: عملیات‌ «والفجر۱۰» علاوه‌ بر آزادسازی‌ «حلبچه» و تصرف‌ چند ارتفاع‌ مهم‌ در منطقه، سبب‌ نزدیکی‌ رزمندگان‌ ایرانی‌ به‌ تأسیسات‌ سد «دربندیخان» گردید.

 • آشنایی با عملیات بیت‌المقدس ۳

  آشنایی با عملیات بیت‌المقدس ۳

  همشهری آنلاین: عملیّات بیت‌‌المقدس ۳ در ساعت یک بامداد تاریخ ۲۴/۱۲/۶۶ با رمز مقدس «یاموسی‌بن‌جعفر(ع)» و با هدف آزادسازی ارتفاعات شمال سلیمانیه و پاسخ به شرارت‌های عراق در بمباران مناطق مسکونی، در منطقة عمومی استان سلیمانیه عراق آغاز می‌شود.

 • آشنایی با عملیات بیت‌المقدس ۲

  آشنایی با عملیات بیت‌المقدس ۲

  همشهری آنلاین: عملیّات بیت‌المقدس ۲ در تاریخ ۲۵/۱۰/۶۶ و با رمز مقدس «یا زهرا (س)» در منطقه عملیّاتی شمال سلیمانیه و با هدف آزادسازی ارتفاعات غرب شهر ماووت عراق آغاز شد.

 • آشنایی با عملیات اچ ۳

  آشنایی با عملیات اچ ۳

  همشهری آنلاین - محمد ملاحسینی: ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ عراق با یورشی ناجوانمردانه به خاک مقدس ایران، جنگی ناخواسته را که شاید مدت‌ها در فکر آن بود آغاز کرد.

 • آشنایی با عملیات بیت‌المقدس ۱

  آشنایی با عملیات بیت‌المقدس ۱

  همشهری آنلاین: در حالی که اشغال خرمشهر توسط عراق به عنوان آخرین و مهم ترین برگ برنده این کشور برای وادار ساختن ایران به شرکت در هر گونه مذاکرات صلح تلقی می‌شد، آزاد سازی این شهر می‌توانست سمبل تحمیل اراده سیاسی جمهوری اسلامی بر متجاوز و اثبات برتری نظامی‌اش باشد.

 • آشنایی با عملیات والفجر ۸

  آشنایی با عملیات والفجر ۸

  همشهری آنلاین: با فتح خرمشهر، دشمن در صحنه رویارویی با رزمندگان ایران، به لاک دفاعی فرو رفت. پیروزی‌هایی که پس از آن به دست آمد، برتری قدرت ایران را در جبهه‌های جنوب آشکار کرد. این روند تا سال ۱۳۶۴، یعنی شروع حمله ایران به شبه جزیره «فاو» ادامه داشت.

 • آشنایی با عملیات‌ والفجر ۶

  آشنایی با عملیات‌ والفجر ۶

  همشهری آنلاین: نیروهای‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در ساعات‌ باقی‌ مانده‌ تا عملیات‌ بزرگ‌ خیبر و برای‌ انهدام‌ بخشی‌ از توان‌ جنگی‌ قوای‌ دشمن، عملیات‌ «والفجر۶» را طرح‌ریزی‌ کردند تا در منطقه‌ مرزی‌ «چزابه» و «چیلات» به‌ اجرا درآید.

 • آشنایی با موسسه طلایه‌داران نور آفاق (راهیان نور)

  آشنایی با موسسه طلایه‌داران نور آفاق (راهیان نور)

  همشهری آنلاین: دفاع جانانه ملت سرافراز ایران اسلامی در هشت سال مقاومت شجاعانه علیه دشمن بعثی، گنجینه عظیمی است که تا قرن‌ها ملت‌های آزاده‌ی جهان می‌توانند از آن دریای بی‌کران سیراب شوند.

 • آشنایی با عملیات والفجر ۵

  آشنایی با عملیات والفجر ۵

  همشهری آنلاین: عملیات والفجر۵ ساعت ۲۴ روز ۲۷ بهمن سال ۱۳۶۲ با رمز یا زهرا (س) در منطقه کوهستانی چنگوله حد فاصل شهرهای مهران و دهلران به اجرا درآمد.

 • آشنایی با عملیات والفجر ۴

  آشنایی با عملیات والفجر ۴

  همشهری آنلاین: دشت وسیع و دره شیلر میان شهر مرزی بانه و مریوان با فرورفتگی خاصی که از خاک عراق به داخل ایران دارد ، در گذشته و در تاریخ جنگ تحمیلی منطقه مهمی به شمار می‌رفت. بلندی‌های سورن، سورکوه و کانی مانگا در دهانه این دشت قرار دارند.

 • آشنایی با عملیات مروارید

  آشنایی با عملیات مروارید

  همشهری آنلاین: عملیات مروارید که به بزرگترین عملیات آفندی و ایذایی نیروی هوایی نیز شهرت دارد بامداد روز هفتم آذر سال 1359، صورت گرفت.

 • آشنایی با عملیات والفجر ۳

  آشنایی با عملیات والفجر ۳

  همشهری آنلاین: ارتش عراق پس از شکست در عملیات بیت المقدس و عقب نشینی سراسری خود، ارتفاعات مهم و سرکوب مرزی را در اختیار داشت و به این ترتیب چند شهر مرزی همچون مهران زیر دید و تیر دشمن بود.

 • آشنایی با عملیات البرز (کمان ۹۹)

  آشنایی با عملیات البرز (کمان ۹۹)

  همشهری آنلاین: عملیات سایه البرز که به کمان ۹۹ نیز شهرت دارد، نخستین عملیات هوایی بود که توسط نیروی هوایی پس از حمله عراق به ایران انجام گرفت.

 • آشنایی با عملیات والفجر ۱

  آشنایی با عملیات والفجر ۱

  همشهری آنلاین: سه ماه پس از انجام عملیات والفجر مقدماتی، عملیات والفجر ۱ در منطقه شمال غربی فکه تا بلندی‌های حمرین طرح ریزی شد.

 • آشنایی با عملیات والفجر مقدماتی

  آشنایی با عملیات والفجر مقدماتی

  همشهری آنلاین: در حالی که عدم موفقیت در عملیات رمضان، دورنمای پیشروی در شرق بصره را دور از دسترس نشان می داد، پیروزی در عملیات محرم و تسلط بر زمین های تخت استان میسان، دستیابی به شهر العماره عراق - که به عنوان تهدید هم زمان علیه دو شهر بصره و بغداد محسوب می شد - را امکان پذیر کرده بود.

 • آشنایی با عملیات کربلای ۵

  آشنایی با عملیات کربلای ۵

  همشهری آنلاین: عملیات کربلای ۵‌ مورخ ۱۹ دی‌ سال ۱۳۶۵ با رمز مبارک‌ یازهرا(ع) در منطقه‌ شلمچه‌ و شرق بصره‌ آغاز شد.

 • آشنایی با قطعنامه ‌۵۹۸

  آشنایی با قطعنامه ‌۵۹۸

  همشهری آنلاین: قطعنامه ۵۹۸ اول مرداد ۱۳۶۶ از سوی سازمان ملل صادر و در ۲۷ تیر ۱۳۶۷ از سوی ایران پذیرفته شد و در ۲۹ تیر ۱۳۶۷ به اتفاق آرا به تصویب نهایی رسید

 • آشنایی با سالروز آزادسازی خرمشهر

  آشنایی با سالروز آزادسازی خرمشهر

  همشهری آنلاین: خرمشهر، سوم خرداد سال 1361 به دست رزمندگان اسلام آزاد شد.

 • آشنایی با روز بسیج

  همشهری آنلاین: 5 آذر سال 1358، توسط امام خمینی (ره) فرمان تاریخی تشکیل بسیج مستضعفان صادر شد.

 • آشنایی با بازخوانی دفاع مقدس در اسناد سازمان ملل

  آشنایی با بازخوانی دفاع مقدس در اسناد سازمان ملل

  خنکای آخرین روزهای شهریور هر سال، یادآور زخم کهنه آغاز حمله ناجوانمردانه دولت بعثی عراق به مرزهای مقدس ایران اسلامی است که 8سال به طور انجامید.

 • آشنایی با جنگ تحمیلی عراق علیه ایران (۱۳۵۹-۱۳۶۷)

  علی‌اکبر ولایتی‌ و اصغر صادقی‌ یکتا: جنگ تحمیلی عراق علیه ایران از جنگ‌های‌ دوره‌ معاصر است که ۸ سال (۱۳۵۹- ۱۳۶۷) به طول انجامید.