استان قم

 • رای مشروط استان به یک طرح

  رای مشروط استان به یک طرح

  فاطمه امامی-  قم – خبرنگار همشهری: شاید نخستین بار اسفند سال گذشته بود که در جلسه شورای شهر قم رئیس و چند نفر از اعضا و همچنین معاون شهردار نسبت به توقف اجرای طرح تقاطع غیرهمسطح بلوار شهید کیوانفر و خیابان امام خمینی(ره) به شورای ترافیک انتقاد کردند.  

 • مهر خوبان با ۷۱۷ هزار همشاگردی

  مهر خوبان با ۷۱۷ هزار همشاگردی

  سمیرا روشنایی - آوا صادق-  خبرنگاران قم و اراک: بوی ماه مهر می‌آید. بوی محبت... بوی لبخند... بوی دفتر نو. دوباره به روزهایی رسیدیم که همه جا پر از بچه‌های قد و نیم قد می‌شود و دانش‌آموزان در مسیر دانستن و فهمیدن، آجر روی آجر خاطره‌ها می‌گذارند.

 • رژه نیروهای مسلح در قم، سمنان و مرکزی

  رژه نیروهای مسلح در قم، سمنان و مرکزی

  مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در استان‌های قم، سمنان و مرکزی برگزار شد. به گزارش مهر، جانشین فرمانده سپاه قم گفت: مراسم رژه نیروهای مسلح در قالب گردان‌های نمونه و یگان‌های حمل‌کننده تجهیزات در قم در بلوار پیامبر اعظم(ص) اجرا شد و عموم مردم برای مشاهده آن در این مراسم حضور داشتند.

 • قم «شهر هوشمند» می‌شود

  قم «شهر هوشمند» می‌شود

  روح‌الله کریمی-  قم - خبرنگار: سال‌هاست «شهر هوشمند» در دنیا مطرح است و برخی کشورها در این زمینه پیشرفت‌های خوبی دارند. هر سال شهرهای دنیا رتبه‌بندی و اعلام می‌شود که بهترین شهر هوشمند دنیا چه شهری است. در ایران صحبت از شهر هوشمند به ۲ دهه قبل بر می‌گردد، اما در این رابطه کار جدی انجام نشده است.

 • رشادت‌های مردم ۳ استان درحماسه دفاع مقدس

  رشادت‌های مردم ۳ استان درحماسه دفاع مقدس

  سید محمدمهدی موسوی-  قم -خبرنگار: فقط ۱۹ ماه از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذشت که تجاوز سراسری به خاک کشورمان از زمین و دریا و هوا توسط رژیم بعث عراق شروع شد، جنگی که یکی از طولانی‌ترین جنگ‌های قرن بیستم لقب گرفت.

 • چاره‌های اقتصادی برای چالشی فرهنگی

  چاره‌های اقتصادی برای چالشی فرهنگی

  فاطمه امامی-  قم - خبرنگار: نمایشگاه حجاب و عفاف با عنوان «سما» که با حضور تولیدکنندگان محصولات حجاب و عفاف از سراسر کشور در قم برگزار شد، فرصتی بود برای گفت‌وگو با فعالان این عرصه و مرور مسائلی که موجب شده تا محصولات مرتبط با حجاب و عفاف این روزها کمتر از سوی مردم مورد اقبال  قرار بگیرد.

 • بازار آشفته روغن و شکر در قم

  بازار آشفته روغن و شکر در قم

  فاطمه امامی-‌ قم - خبرنگار: «هیچ مشکلی در تأمین کالاهای اساسی مردم وجود ندارد». این جمله‌ای است که بارها و بارها از زبان مسئولان در رده‌های مختلف ملی و استانی شنیده‌ایم. با این حال وقتی سری به بازار می‌زنی و از مردم جویا می‌شوی،  حرف‌های دیگری شنیده می‌شود.

 • آفت بیماری در صنعت دام و طیور قم

  آفت بیماری در صنعت دام و طیور قم

  مریم رضوی-  قم - خبرنگار: وضعیت بیماری‌های دام و طیور در استان قم در سال‌های گذشته افت و خیزهای بسیاری داشته است. مسأله آنفلوانزا در طیور و تب برفکی در دام به یکی از چالش‌های اساسی تولید صنعتی گوشت و شیر تبدیل شده است.

 • مسیر طولانی پیاده‌راه چهارمردان برای زائران

  مسیر طولانی پیاده‌راه چهارمردان برای زائران

  مریم رضوی-  قم - خبرنگار: سیاست‌ پیاده‌راه‌سازی در هسته مرکزی شهر از بلوار بهار آغاز شد و واکنش‌های مثبت و منفی زیادی داشت. در مرحله بعد و پس از گذشت چند سال طرح پیاده‌راه‌سازی خیابان ارم اجرا شد که از نظر بازخورد اجتماعی،  یکی از پربحث‌ترین طرح‌های سال‌های اخیر بود.

 • اقدام ملی برای بهبود بازار مسکن

  اقدام ملی برای بهبود بازار مسکن

  بیژن کیامنش-  عضو شورای سردبیری همشهری استان‌ها: طرح اقدام ملی تولید مسکن از سوی دولت یازدهم برای تامین مسکن متقاضیان تقریبا کم درآمد و مقابله با گرانی بازار مسکن به تازگی به اجرا درآمده است.

 • مرثیه‌ای به زبان اشاره

  مرثیه‌ای به زبان اشاره

  روح‌الله کریمی-   قم - خبرنگار: شبانه راهی یک هیأت خاص می‌شویم. مقصد، امامزاده ابراهیم(ع) در قم است. یک شبستان کوچک در این امامزاده، محفل عده‌ای از عاشقان است. اینجا همه ناشنوا هستند.

 • گردش آرام فلش تورم در بازار مسکن

  گردش آرام فلش تورم در بازار مسکن

  بیژن کیامنش-  عضو شورای سردبیری: روند تقاضا برای خرید مسکن از نیمه دوم سال گذشته ناگهان شیبی نزولی پیدا کرد، اما شگفت این‌که همزمان با کاهش ملموس خرید مسکن، تورم با شدت بیشتری در حوزه بازار آن ادامه یافت.

 • مقصر آتش‌سوزی بازار کهنه معلوم نشد

  مقصر آتش‌سوزی بازار کهنه معلوم نشد

  مریم رضوی - قم - خبرنگار:  چند هفته از آتش‌سوزی کاروانسرای ملاحسین پشت بازار کهنه قم گذشته، اما هنوز سئوال‌ها و ابهام‌های بی‌پاسخ زیادی درباره آن باقی مانده است؛

 • ایجاد خوشه انگشترسازی در قم

  ایجاد خوشه انگشترسازی در قم

  سمیرا روشنایی-  قم - خبرنگار: شاید تصور کنید همه داشته‌های هنر انگشترسازی قم در دستان چند مرد مسن در میدان آستانه باشد. اینها با پرکردن انگشتان خود با انگشترهای رنگارنگ، در اطراف حرم حضرت معصومه(س) چرخ می‌زنند و دسترنج استادکاران قم را می‌فروشند، اما سرمایه‌های انگشترسازی قم به خرده‌فروش‌ها محدود نمی‌شود.

 • رسیدگی به ۱۰ مطالبه شهری شهروندان قمی

  رسیدگی به ۱۰ مطالبه شهری شهروندان قمی

  سمیرا روشنایی- قم - خبرنگار: مدیریت شهری قم علاوه بر این‌که درگاه‌هایی برای دریافت پیشنهادها و انتقادهای شهروندان ایجاد کرده، به مطالبات شهروندان در ستون صدای همشهری روزنامه همشهری نیز پاسخ می‌دهد.

 • درس‌هایی که باید از عاشورا آموخت

  درس‌هایی که باید از عاشورا آموخت

  حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان-  استاد حوزه و دانشگاه: نهضت امام حسین‌(ع) از نقطه آغاز تا عاشورای حسینی و اسارت آل الله مملو از درس‌هایی است که برای جامعه امروز ما مفید است.

 • تداوم ترافیک با تقاطع‌های غیرهمسطح

  تداوم ترافیک با تقاطع‌های غیرهمسطح

  مریم رضوی-  قم - خبرنگار: قم امروز ظاهر مدرن‌تری از ۵ سال گذشته دارد. تقاطع‌های غیرهمسطح متعدد در محله‌ها و مناطق مختلف شهری ساخته شده‌اند. مردم هم از این وضع ناراضی نیستند و موقع رانندگی در برخی تقاطع‌ها سرعتشان بیشتر شده است.

 • بافت تاریخی قم در کش و قوس تصمیم‌ها

  بافت تاریخی قم در کش و قوس تصمیم‌ها

  فاطمه امامی-‌ قم - خبرنگار: چند هفته پیش بود که کمیسیون ماده ۵ استعلام از میراث فرهنگی برای ساخت‌وساز در بافت تاریخی را لغو و ضوابط ۳۱۵ هکتار محدوده بافت تاریخی را به طرح تفصیلی برگرداند. این تصمیم در شرایطی اتفاق افتاد که ضوابط میراث فرهنگی برای ۳۱۵ هکتار بافت تاریخی شهر قم از سال ۹۵ قرار بوده تدوین شود.

 • جهش صنعتی قم با اجرای ۱۰۱ طرح بزرگ

  جهش صنعتی قم با اجرای ۱۰۱ طرح بزرگ

  مریم رضوی-  قم- خبرنگار: همه ناظران بیرونی، قم را از نظر ظرفیت‌های اقتصادی،  استانی ویژه و ممتاز می‌دانند. این موضوع شاید از نظر کسانی که سال‌هاست در قم کار و زندگی می‌کنند چندان ویژه نیاید، اما از دیدگاه بیرونی،  حضور سالی ۲۰ میلیون زائر به همراه موقعیت حساس لجستیکی استان و ظرفیت‌های متعدد فرهنگی و اجتماعی می‌تواند نویددهنده اقتصادی پویا باشد.

 • فرصت‌سازی در محرم

  فرصت‌سازی در محرم

  حجت‌الاسلام والمسلمین محسن غرویان-‌  استاد حوزه و دانشگاه: امام حسین(ع) چراغ هدایت و کشتی نجات هستند. یاد و نام امام حسین(ع) چنان تأثیری بر قلب‌های شیعیان و علاقه‌مندان به ایشان دارد که می‌تواند موجب توبه از گناهان شود و انقلاب درونی ایجاد کند.

 • تغییرکاربری فرهنگسراها در قم

  تغییرکاربری فرهنگسراها در قم

  فاطمه امامی-  قم - خبرنگار: این روزها که تابستان از نیمه سپری شده و خانواده‌ها به دنبال جایی مطمئن برای پرکردن اوقات فراغت فرزندانشان هستند.

 • مسیر پر چالش یک بیمارستان در قم

  مسیر پر چالش یک بیمارستان در قم

  فاطمه امامی-  قم- خبرنگار: استان قم با ۷۶۰ هزار بیمه شده تأمین اجتماعی، فقط یک بیمارستان ملکی مربوط به این سازمان با ۱۲۰ تخت دارد. عددی که نسبت به استان‌های دیگر آن هم با تعداد کمتر بیمه شده تأمین اجتماعی شاخص خوبی محسوب نمی‌شود و خود مسئولان هم بر ضرورت ایجاد حداقل ۱۰۰ تخت ملکی دیگر برای بیمه شدگان تأمین اجتماعی قم تأکید دارند.

 • فراوری سنگ قم، ناهمخوان با نیاز بازار

  فراوری سنگ قم، ناهمخوان با نیاز بازار

  فاطمه امامی-‌ قم- خبرنگار: در ورودی‌های شهر قم به‌ویژه از سمت جاده کاشان، واحدهای متعدد سنگ‌بری وجود دارد که سنگ‌ها را با اشکال مختلف برش می‌دهند و به کارگاره‌های ساختمانی می‌برند. دست‌اندرکاران این رشته می‌گویند رونق این صنعت امروز در قم از بقیه شهرها بیشتر است، چراکه شهر قم متقاضی بیشتری برای نماهای رومی و سنگی دارد.

 • افتتاح ۱۶۰۰ پروژه در ۳ استان

  افتتاح ۱۶۰۰ پروژه در ۳ استان

  سمیرا روشنایی- آوا صادق-  خبرنگاران: فرارسیدن هفته دولت انگیزه‌ای است که مسئولان استانی در میان مردم حاضر شوند و ضمن بیان دستاوردها و فعالیت‌های دولت جمهوری اسلامی، از نزدیک با مطالبات و دغدغه‌های مردم آشنا شوند.

 • کتاب، کسب و کار من است

  کتاب، کسب و کار من است

  مریم رضوی-  قم – خبرنگار: «حمید اکبری» ۵۴ ساله و متولد قم را که کتاب‌فروشی‌اش در چهارراه شهدا ۳۰ سال است پاتوق اهالی فرهنگ و هنر قم است شاید بتوان یکی از اثرگذارترین چهره‌های فرهنگی شهر قم دانست.

 • «جعفریه» جهان‌شهری کوچک در نزدیکی قم

  «جعفریه» جهان‌شهری کوچک در نزدیکی قم

  مریم رضوی-  قم - خبرنگار: شهر جعفریه در مسیر یکی از جاده‌های پرتردد است که رکورددار حادثه هم به شمار می‌آید، چراکه در مسیر طرحی موسوم به کریدور آزادراهی از غرب کشور تا مشهد مقدس قرار گرفته و تصمیم بر ارتقای آن به آزادراه از آرزوهای دور مردم این شهر و استان قم است.

 •  اجرای ۲ طرح عمرانی در هسته مرکزی شهر قم

   اجرای ۲ طرح عمرانی در هسته مرکزی شهر قم

  فاطمه امامی-  قم- خبرنگار: فاز ۵ عمار یاسر طرحی است که میدان معلم را به میدان سپاه در بلوار جمهوری متصل می‌کند. ادامه طرحی که نزدیک به نیم‌قرن در قم قدمت دارد و فاز ۴ آن هنوز و همچنان در حد چند اسکلت نیمه‌کاره مقابل چشمان مردم و میراث ارزشمند تاریخی تخریب شده باقی مانده است.

 • قفل بیکاری بر زندگی روستاییان خلجستان

  قفل بیکاری بر زندگی روستاییان خلجستان

  فاطمه امامی-‌ قم- خبرنگار: خلجستان یکی از ۵ بخش شهرستان قم با داشتن آب و هوای کوهستانی و روستاهایی سرسبز از گذشته نقش ویژه‌ای در جذب گردشگری روستایی داشته است. در سال‌های اخیر با ساخت یکی دو مجتمع ویژه گردشگری، این نقش تا حدودی پر رنگ‌تر شده اما این نگین رنگارنگ استان قم هم مشکلات خودش را دارد.

 • سبک زندگی ولایی؛ مهم‌ترین پیام غدیرخم

  سبک زندگی ولایی؛ مهم‌ترین پیام غدیرخم

  آیت‌الله محسن فقیهی-   عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم: آن گونه که اهل بیت(ع) و بزرگان، نسل به نسل و سینه به سینه به ما آموخته‌اند، مهم‌ترین و کلیدی‌ترین پیام عید سعید غدیرخم همان ولایت‌مداری است، چه آن‌که این روز که از آن به عنوان عیدالله الاکبر یاد می‌شود، عید ولایت است

 • حقابه قم در انتظار یک تصمیم

  حقابه قم در انتظار یک تصمیم

  فاطمه امامی-  قم - خبرنگار: قمرود یا همان «انباربار» قرن‌هاست که در میانه شهر قم به زحمت خود را سرپا نگه داشته است. باید تاریخ بخوانیم تا بدانیم چه‌ها به این رود گذشته و چه جنگ‌ها که بر سر حقابه‌اش میان قمی‌ها و اهالی بالادست صورت گرفته است.