مهارت‌ها شغل

 • صد دانه سکه...

  صد دانه سکه...

  مریم انصاری‌سعید: آمار نشان می‌دهد طلا همچنان جزو گزینه‌های اصلی ایرانی‌ها برای سرمایه‌گذاری است و بسیاری از مردم معتقدند خرید طلا مطمئن‌ترین راه حفظ ثروت در شرایط متلاطم اقتصادی است.

 • روزگار سرد گرمابه‌های شهر

  روزگار سرد گرمابه‌های شهر

  زهرا مهاجری: چه‌کسی فکرش را می‌کند این محوطه دم کرده کوچک سوت‌و‌کور، یک روز محل رجوع آدم‌هایی بوده که باید برای استفاده از آن سر و دست می‌شکاندند، در نوبت می‌ماندند و انتظار می‌کشیدند.

 • چرمِ نرم، پولِ چرب!

  چرمِ نرم، پولِ چرب!

  مریم حلم‌زاده: روحیه لطیفی دارد، سال‌ها پیش، از کارخانه آهن پدرش بیرون آمده تا در کارخانه لوازم بهداشتی به‌عنوان کارشناس استخدام شود.

 • زردِ طلایی

  زردِ طلایی

  مهدی افخم: پرورش قناری یکی از شغل‌های خانگی در کشور است که اتفاقا رونق خاصی هم دارد.

 • آنچه خود داشت...

  آنچه خود داشت...

  دکتر طیبه محمد: چندی است که شاهدیم جلد دفاتر مشق و برخی از نوشت‌افزار‌ها مزین به تصاویر شهدا شده است.

 • داستان سه خواهر و برادر ایرانی

  داستان سه خواهر و برادر ایرانی

  حسن فکوری: شاید تا همین یکی‌دو سال پیش، کمتر کسی در بازار لوازم‌التحریر جرأت می‌کرد حرف از محصول فرهنگی کاملا ایرانی و اسلامی بزند، هجمه وسیع محصولات چینی از یک‌سو و قهرمانان فانتزی غربی از سوی دیگر سراسر اوقات سال تحصیلی دانش‌آموزان ایرانی را به‌خود اختصاص داده بودند.

 • نکاتی کلیدی برای مدیریت رقبا

  نکاتی کلیدی برای مدیریت رقبا

  همشهری‌آنلاین: فروشندگان و ویزیتورها اشتباهات مشترکی را در ارتباط با رقیبان خود انجام می‌دهند که این اشتباهات می‌تواند تأثیر منفی روی فروش آنها بگذارد.

 • آقای محصولات ارگانیک

  آقای محصولات ارگانیک

  محمدصادق خسروی: « قرار نیست یک عمر دست روی دست بگذاریم و چشم‌مان به‌دست دیگران باشد تا شایدکسی پیداشود و برایمان کاری انجام بدهد. باید دست روی زانوها گذاشت و برخاست و همت کرد. روی سخنم با جوانان است. هر چیزی امکان‌پذیر است و دست یافتنی. قرار نیست همه کارمند دولت شوند. همیشه امکانات آماده و مهیا نیست. امکانات را باید به‌دست آورد. با کار و کوشش.»

 • سفر به مدار صفر درجه

  سفر به مدار صفر درجه

  هوای تب‌دار و شرجی بندرعباس جایی برای نفس‌ کشیدن نمی‌گذارد. باید خوش‌شانس باشی که وقت دم و بازدم، قفسه سینه‌ات تیر نکشد. کمتر از ۵دقیقه لازم است تا در گرمای ظهر، تمام لباس‌هایت از سر تا پا خیس عرق شود و خط افق دریا جلوی چشمت موج بردارد.

 • ظاهر و باطن یکی نیست!

  ظاهر و باطن یکی نیست!

  بهاره آقایی - شیرین کرمی: حتما شنیده‌اید «خانه از پای بست ویران است؟» اما خدا را شکر کمتر دیده‌اید که خانه‌ای از پای بست ویران باشد.

 • جوجه‌هایت را فیل کن!

  جوجه‌هایت را فیل کن!

  نیما جعفری: فکر کردن به اینکه انسان هرروز با جماعت بزرگی از پرندگانی بدترکیب که بوقلمون نام دارند سر و کار داشته باشد و صدای نامفهوم‌شان را تحمل کند هم کار سختی است؛ چه برسد به تحمل سختی‌های پرورش و شرایط خاص آن!

 • از اروپا هم مشتری داریم!

  از اروپا هم مشتری داریم!

  اصغر اصغری: تعریف شما از یک شغل خوب چیست؟ چه تجارتی را موفق می‌دانید؟ دوست دارید محیط کاری‌تان چگونه و همکارانتان چه کسانی باشند؟

 • از مگس‌پرانی تـا شکار مگس

  از مگس‌پرانی تـا شکار مگس

  علی نعمتی شهاب: کار کردن یک اجبار است یا یک تفریح؟ این سؤالی است که شاید برای اغلب ما یک پاسخ مشخص داشته باشد: کار، کار است و با تفریح میانه‌ای ندارد!

 • روزمرگی، کسب و کار من است

  روزمرگی، کسب و کار من است

  سعید بی‌نیاز: بسیاری از ما کارمان را دوست نداریم. این را اعداد بی‌رحمی می‌گویند که رضایت‌شغلی نمونه‌ای از افراد جامعه ما را سنجیده‌اند.

 • بسیار سفر باید تا کسب شود شغلی!

  بسیار سفر باید تا کسب شود شغلی!

  مریم انصاری‌سعید: از کار پشت میزی و کارمندی متنفرید؟ دوست دارید هر روز کارتان با روز قبل متفاوت باشد و اصلا نتوانید برنامه‌‌تان را پیش‌بینی کنید؟

 • سفری از تهران به طهران

  معصومه اصغری: عکسخانه تهامی زرق و برق ندارد. ساده و بی‌آلایش است. ظاهر و باطنش پیداست. درست مثل عکس‌های رجال دوره قاجار و چهره مصمم علمای دوره مشروطه و ترس منتشر درصورت رعیت‌ها می‌ماند که تمامیت‌شان را می‌توان در این قاب عکس‌ها تماشا کرد.

 • خانواده ۱۲۵

  خانواده ۱۲۵

  آزاده خانی: هماهنگ‌کردن همه اعضای یک خانواده که کار و بارشان با ایستگاه آتش‌نشانی و عملیات و هیجان گره خورده کار راحتی نیست.

 • صید طلا از دل‌ کویر

  صید طلا از دل‌ کویر

  حامد فرحبخش: می‌گویند محمد زکریای رازی، کاشف بزرگ ایرانی، به‌دنبال کیمیاگری و یافتن اسرار اکسیری بوده که مس را به طلا تبدیل کند اما وقتی برای درمان چشمانش پیش کحال- چشم‌پزشک- می‌رود، کحال بعد از آنکه مبلغ گزافی از او برای درمانش مطالبه می‌کند، خطاب به رازی می‌گوید: کیمیا این است، نه آنچه تو در پی آنی و از آن پس است که رازی دنبال علم طب می‌رود.

 • مبادا به مشتری از این حرف‌ها بزنی!

  مبادا به مشتری از این حرف‌ها بزنی!

  همشهری‌آنلاین - علی میرشاهی*: دنیای خرده‌فروشی، وسیع و مملو از کالاها و خدمات مختلف و متنوع است. سبک و سیاق فروشندگی در یک فروشگاه با سایر انواع فروشندگی شباهتها و تفاوتهایی دارد.

 • زندگی با سیم‌های مفتولی

  زندگی با سیم‌های مفتولی

  مریم حلم زاده: یک سیم کافی است؛ اگر آن را چند دقیقه به آقای گلچین بدهی، یک بز تحویلت می‌دهد! یا یک اسب! شاید هم یک کلاغ دست‌تان بدهد! کارشان همین است؛ البته پیچیدن و تاباندن و فرم‌دادن به سیم مفتولی که هم کاراکتر داشته باشد، هم به لحاظ طراحی راضی‌کننده باشد و هم محکم و متوازن باشد، کار هر کسی نیست! دست آخر هم البته باید به محصولی رسیده باشد که قابل فروش باشد.

 • دست قیچـی

  دست قیچـی

  مریم سعیدنژاد: همه مردم در هر سن و سال و هرموقعیت اجتماعی که باشند بالاخره موهایشان بلند می‌شود و باید برای مرتب کردن آنها سری به اوستا پیرایشگر یا همان سلمانی محل بزنند و موهای مبارک را به قیچی استاد بسپرند.

 • دستت طلا

  دستت طلا

  نیما جعفری: عنصر شماره هفتاد و نه جدول تناوبی و ارزشمند‌ترین فلز در دسترس دنیا، وقتی که خالص‌سازی‌ می‌شود و پس از آن به‌صورت شمش درمی‌آید، در راه رسیدن به مغازه‌ها و فروخته شدن به‌عنوان کالای زینتی هم مسیر دور و درازی را برای پرداخت و شکل‌گیری طی می‌کند.

 • به بوی او به سـوی تو!

  به بوی او به سـوی تو!

  احتمالا وقتی چهارچنگولی بین جمعیت مسافران مترو گیر افتاده‌اید و بوهای مختلف به مشام‌تان می‌رسد، به شغل شریف عطرفروشی فکر کرده‌اید؛ به اینکه کاش شامه‌تان به جای تشخیص دقیق بوی نادوست‌داشتنی، می‌توانست تفاوت‌های ریز بین عطرهای شیرین فصل تابستان را حس کند.

 • درست بپوش فروشنده حرفه‌ای!

  درست بپوش فروشنده حرفه‌ای!

  همشهری‌آنلاین - نرگس صفرزاده*: هنگامی که برای اولین بار یک مشتری بالقوه و یا مشتری را ملاقات می‌کنید، به طور خودکار شما را بر اساس ظاهرتان قضاوت خواهند کرد.

 • نفس‌هایم را بشمار!

  نفس‌هایم را بشمار!

  هما کبیری: روزگاری فرش ایران در بازارهای جهانی برندی بود که هیچ جای دنیا نمونه نداشت اما حالا نه‌تنها فرش‌های چینی و پاکستانی و هندی بخش زیادی از بازارهای ایران را در دست گرفته‌اند بلکه قالیبافان هم به فراموشی سپرده شده‌اند.

 • به سپیدی یاس به سبزی بهــار

  به سپیدی یاس به سبزی بهــار

  آذر مهاجر: درست کنار ما که از صبح تا شب در تکاپو هستیم و خیلی وقت‌ها درگیر روزمرگی‌ها و بدیهیات زندگی، کسانی هستند که طور دیگری به دنیا نگاه می‌کنند و زندگی برایشان سبک و سیاق دیگری دارد.

 • مثل قارچ رشد کنید البته اقتصادی!

  مثل قارچ رشد کنید البته اقتصادی!

  نگار زنگنه: بالا رفتن قیمت مواد پروتئینی به‌خصوص گوشت و همینطور گرایش مردم به تغذیه سالم و گیاهی و بدون گوشت، باعث شده تا فضا برای تولید و پرورش یک ماده خوراکی مثل قارچ افزایش پیدا کند و هر روز عده‌ای به‌دنبال راه‌اندازی این کسب و کار بیفتند.

 • نبرد رنگی با غول‌های خاکستری

  نبرد رنگی با غول‌های خاکستری

  زهرا مهاجری: هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد دانشجوی رشته مدیریت بیمارستانی که با رتبه ۱۰هزار در این رشته پذیرفته شده بود، یک روز در یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور با رتبه عالی پذیرفته شود آن هم در رشته هنر و بعد، نقاشی بخواند و بشود یک نقاش بزرگ.

 • نانوای نیکنام

  الهه سالاری: تهران آنقد‌‌‌‌‌‌ر بزرگ و تو د‌‌‌‌‌‌ر تو شد‌‌‌‌‌‌ه است که باید‌‌‌‌‌‌ خود‌‌‌‌‌‌ت را برای شنید‌‌‌‌‌‌ن هر قصه‌ای و مواجهه با هر روید‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌ی آماد‌‌‌‌‌‌ه کنی.

 • استاد ۱۲۶سانتی

  استاد ۱۲۶سانتی

  نجمه تاجیک: شاید همه ما در کودکی کارتون زیبای لی‌لی‌پوت‌ها و گالیور را دیده و یادمان باشد؛ کارتونی که به سبب شخصیت‌هایی با قد و قواره کوچک محبوبیت زیادی به‌دست آورده بود.