مهارت‌ها شغل

 • مشـاوره از راه دور

  مشـاوره از راه دور

  فاطمه شیری: «شما با تلفن پاسخگوی صدای مشاور سازمان بهزیستی تماس گرفته‌اید. لطفا برای تماس با مشاور بخصوص عدد یک، ارتباط با مشاورخانواده، کودک‌و‌نوجوان، مشاورتحصیلی عدد۲، روانشناس بالینی عدد۳، مشاور حقوقی عدد ۴و...». ۱۴۸۰شماره‌ای است که تا حد امکان به شما در مشکلات‌تان کمک می‌کند و مشاوره می‌دهد.

 • ملاحظات هدایای شرکتی برای سال نو

  ملاحظات هدایای شرکتی برای سال نو

  همشهری‌آنلاین: چه هدیه‌ای مناسب است؟ پاسخ آن را می‌توان در از بین رفتن کارآیی و اثربخشی چاپ تقویم و سررسیدهای فاخر جستجو کرد

 • آینده‌ات را بباف

  آینده‌ات را بباف

  عاطفه پورمحمد: اهل ذوق و هنر که باشید، قالیبافی شغل لذت‌بخشی می‌شود که هم روح را جلا می‌دهد و هم درآمدی حاصل می‌کند؛ قالیبافی مداوم، چشم و کمر و گردن قالیباف را فرسوده می‌کند و جزو مشاغل سخت محسوب می‌شود با این وجود، مزیتش این است که معمولا سود یک قالی تا ۴برابر هزینه‌ای است که برای آن خرج می‌کنید.

 • دستـرنج دستباف!

  دستـرنج دستباف!

  نرگس خانعلیزاده: آشنا شدن با ابعاد مختلف فرش دستباف ایرانی، از یک طرف خیلی خوشایند و از طرف دیگر کمی غمگین کننده است.

 • انتهای کوچه پرستو

  انتهای کوچه پرستو

  مهدی سقطچی: تلفنش زنگ می‌‌خورد. همسرش آن سوی خط است.سراغش را می‌گیرد که کجاست و کی به خانه می‌رسد، می‌گوید: «توی فارمم. یکی دوساعت دیگه می‌رسم.»

 • پول باد آورده

  پول باد آورده

  نرگس خانعلیزاده: احتمالا عروس و دامادها تجربه کرده‌اند؛ اینکه صاحب تالاری که با او برای جشن شب عروسی‌شان قرارداد می‌بندند، بادکنک‌آرایی سالن عقد و راهرو و درِ خروجی را به‌عنوان کادوی عروسی یا همان اشانتیون تقدیمشان می‌کند.

 • در جستجوی خوشبختی با تماس تلفنی؛ کلاس فروشندگی

  در جستجوی خوشبختی با تماس تلفنی؛ کلاس فروشندگی

  امین جباری*: در کشورهای پیشرفته تعداد قابل‌توجهی از افرادی که به سمت‌های بالای سازمانی می‌رسند، شغل خود را از فروشندگی شروع می‌کنند.

 • داغ مثل بازار شب عید

  داغ مثل بازار شب عید

  مینا مولایی: عمرشان کوتاه است، سودشان زیاد! این حکایت مشاغلی است که بازارشان در آخرین روزهای سال داغ می‌شود؛ درست روزهایی مثل همین امروز؛

 • کلاغ چرمی خوش‌یمن است!

  کلاغ چرمی خوش‌یمن است!

  مریم سعیدنژاد: این روزها در خیلی از مغازه‌های صنایع‌دستی و بازارچه‌های هنری و حتی صفحه‌های اینترنتی دست‌دوزهای چرمی رنگارنگی به چشم می‌خورد.

 • نیاز خریدار را بشناسیم

  نیاز خریدار را بشناسیم

  علی نعمتی‌شهاب: هر ایده‌ کسب‌و‌کار جدیدی بالاخره باید شروع به فروش محصول یا خدمت خود کند.

 • کفش‌هایی که مثل گل می‌شکفد

  کفش‌هایی که مثل گل می‌شکفد

  حورا نژادصداقت: می‌گوید: «توریست‌هایی که به ایران سفر می‌کنند، «روآر»‌های مرا حدود ۸۰۰ هزار تومان می‌خرند و آن را به کشورشان می‌برند تا تحفه‌ای ظریف و بادوام از هنر قدیمی زنان کازرون به ارمغان برده باشند ولی عجیب است که هیچ‌کس در کشورم مرا نمی‌شناسد و از آن قیمت بالا هم، در بهترین حالت ۸۰ هزار تومان عاید من می‌شود!

 • موفقیت بدون ریسک ممکن نیست

  موفقیت بدون ریسک ممکن نیست

  محیا ساعدی: این روزها همه حسین جوادی را به‌عنوان یکی از کارآفرینان جوان کشور می‌شناسند؛ جوانی که آنطور که خودش می‌گوید، بعد از قبولی در دانشگاه، پول توجیبی ماهانه‌اش قطع شده است تا برای همیشه استقلال مالی پیدا کند.

 • سکه من از تو، ایده تو از من!

  سکه من از تو، ایده تو از من!

  امیرجلال‌الدین شوکتی: قدیم‌ترها، یعنی مثلا زمانی که پدران ما می‌خواستند دنبال شغل بگردند،تعداد راه‌های کسب درآمد به اندازه امروز نبود و تقریبا تجارت و ایده‌ای وجود نداشت که پدران ما از آن سر در بیاورند اما پدربزرگ‌هایمان نه.

 • ندانم راحت جانم!

  ندانم راحت جانم!

  همشهری آنلاین-هلن صدیق بنای: ضرب‌المثل قدیمی که می‌گوید؛" ندانم راحت جانم"، ضرب‌المثلی که در بسیاری از جاها بخصوص در محیط اداری کاربرد بسیار و حلال مشکلات است!

 • هوش تدبیری در فروش

  هوش تدبیری در فروش

  پروین بیک*: فروشنده باید باهوش باشد. این جمله‌ای است که هر مدیری به عنوان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های فروشندگان به آن اشاره می‌کند و اشاره‌ی درستی هم هست؛

 • سؤالاتی که می‌فروشند!

  سؤالاتی که می‌فروشند!

  منصور لقمان‌پور*: اگر شما هم از آن دسته از فروشندگانی هستید که وقتی به مشتری می‌رسید، فرصت را مناسب می‌بینید تا عقده‌ی دل بگشایید و برای او سخنرانی کنید، بدانید که تا موفقیت فاصله‌ی بسیار زیادی دارید.

 • غواصی با طعم مرگ

  غواصی با طعم مرگ

  مینا مولایی: نفسش به شماره افتاده بود از هجوم آب توی ریه‌هایش. پا‌هایش شده بودند وزنه‌هایی سنگین. تنش را می‌کشیدند آن پایین، جایی بین جلبک‌ها و گل و لای ته سد.

 • کار در خانه‌ و ما گرد جهان می‌گردیم

  کار در خانه‌ و ما گرد جهان می‌گردیم

  نرگس خانعلیزاده: آنقدر ایده و طرح در ذهنش دارد که وقتی می‌خواست از آنها برایمان تعریف کند، یک ایده‌اش را تمام نکرده، سراغ بعدی می‌رفت و وسط‌های آن ایده دوم، مجبور می‌شد از ایده جدیدش بگوید؛ ایده‌هایی که بعضی‌هایشان ظاهرا آنقدر خنده‌دار هستند که هیچ‌کس فکرش را نمی‌کند بشود از آنها پولی درآورد ولی ما می‌شناسیم کسانی را که با همین روش‌ها پول درآورده‌اند.

 • سود بلدرچین؛ حداقل ۳۰ درصد

  سود بلدرچین؛ حداقل ۳۰ درصد

  حامد فرحبخش: اگر سرمایه اولیه زیادی ندارید ولی درعوض حاضرید برای داشتن یک شغل سودآور، شب و روز بدون نق‌زدن کار کنید، اگر از بودن در کنار پرنده‌ها حالتان بد نمی‌شود و در مقابل عاشق آنها هستید و علاوه بر آن دنبال یک شبه پولدار شدن هم نیستید، یک پیشنهاد خیلی خوب برایتان داریم؛ پرورش بلدرچین.

 • شمع و گل و پروانه کسب!

  شمع و گل و پروانه کسب!

  محیا ساعدی: سونیا تاجیک و همسرش علی‌اکبر قدیری بیش از ۷سال از زندگی‌شان را مشغول شمع‌سازی و آموزش آن بوده‌اند؛ در کارگاه هنری «شمع خورشید» که چند سالی است در منطقه شهرری مشغول آموزش رایگان شمع‌سازی به علاقه‌مندان این رشته است و این روزها محفلی شده برای کارآفرینی کسانی که به این رشته علاقه دارند.

 • خاک فیروزه‌فام

  خاک فیروزه‌فام

  مریم سعیدنژاد: ظروف سفالی چه آن قدیم‌ترها که بیشتر شامل کوزه و کاسه و بشقاب می‌شدند و چه حالا که انواع و اقسام ظروف کاربردی و تزیینی را شامل می‌شوند، همیشه زیبا و خواستنی بوده‌اند؛مخصوصا سفال‌های ایرانی که با لعاب‌های فیروزه‌ای‌شان در دنیا مشهور هستند.

 • مبارزه داوطلبانه با حادثه‌ها

  مبارزه داوطلبانه با حادثه‌ها

  محسن رخش‌خورشید: آمار‌ها نشان می‌دهد که آتش‌نشان‌ها ظرف ۴ دقیقه خود را به محل حادثه می‌رسانند، البته زمانی که گرفتار گره‌های کور ترافیکی شهرهای بزرگ نشوند.

 • رفـوگر کهنگی‌های زمان

  رفـوگر کهنگی‌های زمان

  حورا نژادصداقت: در بازار وکیل که پرس‌و‌جو می‌کنم، همه سرای مشیر را می‌شناسند. از دیگرانی که قدیمی‌تر بوده‌اند، شنیده‌ام سرای مشیر محل کسب و بروز هنر مردانی است که پیر هنرهای صنایع‌دستی هستند؛ خصوصا طبقه دوم آن.

 • قلمی آغشته به هنـر

  قلمی آغشته به هنـر

  حورا نژادصداقت: بعدازظهر یک روز پاییزی، در سکوت سبزوار و حالت نیمه‌تعطیل مغازه‌های شهر، جوان سبزواری خودش را به مغازه «ایران باستان» در چهارراه سونالوکس می‌رساند تا از هنری بگوید که برای نخستین بار آن را به زادگاهش آورده است؛ هنری که شاید با آموزش‌های او و جذب هنردوستان، روزی در سبزوار فراگیر شود.

 • بشردوستی اعتبار می‌آورد

  بشردوستی اعتبار می‌آورد

  مجتبی حیدری: نوشتن از انسان‌هایی که واژه ایثار و گذشت در برابر آنها کم‌می‌آورد بسیار سخت است؛ انسان‌هایی که به راحتی از کنار درد و رنج دیگران عبور نمی‌کنند و گرفتن دست انسان ناتوان و رنجوری را که پناهی ندارد عبادت می‌دانند.

 • سرمایه‌ای که هر روز آب می‌رود!

  سرمایه‌ای که هر روز آب می‌رود!

  مهدی مدنی: شاید این جمله معروف را در داستان‌ها خوانده یا از زبان مردم شنیده باشید که «زندگی ما قصه مرد یخ فروشی است که از اوپرسیدند: فروختی؟ گفت نخریدند تمام شد.»

 • پرسشنامه‌ هیولای حسادت سازمانی؛ وظایف مدیران، وظایف کارکنان

  پرسشنامه‌ هیولای حسادت سازمانی؛ وظایف مدیران، وظایف کارکنان

  زهرا جورابلو*: ‌حسادت سازمانی هیولای مخربی است که سازمانتان را از درون می‌بلعد. مدیران برای کاهش حسادت سازمانی وظایف خطیری بر عهده دارند که از زمان جذب و استخدام آغاز می‌شود و گستره‌ی وسیعی از فعالیت ها، نحوه‌ ترفیع، پاداش و تسهیلات را در بر lی‌گیرد.‌

 • ایـست! ارزان‌فروشی ممنوع

  ایـست! ارزان‌فروشی ممنوع

  مرجان همایونی: عجب دوره و زمانه‌ای شده است؛ در زمانه‌ای که همه دنبال پول درآوردن به هر طریق ممکن هستند، فردی که به فکر مردم است و با ارزان‌فروشی سعی در کمک به حال‌وروز آنها دارد، مجرم شناخته شده و در مغازه‌اش پلمب می‌شود.

 • اکسیر سبز

  اکسیر سبز

  مهدی سقط‌چی: دقایق پایانی مراسم اهدای جوایز مسابقه است. همه برنامه‌‌نویسان مطرح موبایل، منتظرند تا ببینند کدام اپلیکیشن جایزه ویژه را برده است.

 • پـول همـراه

  پـول همـراه

  کارآفرینی و خلق ثروت، مسیرهای تازه‌ای پیدا کرده که دیگرنه به سرمایه نیاز دارد و نه حتی به مدرک و تحصیلات دانشگاهی بالا.