یکشنبه ۵ مهر ۱۳۸۸ - ۰۸:۴۱
۰ نفر

همشهری آنلاین - مریم دری‌منش: گرگور لاتو، هشتم آوریل سال 1950 در مالبورک لهستان به دنیا آمد.

گرگور لاتو

لاتو در دهه 70 یکی از بهترین مهاجمان اروپا بود. او در یک باشگاه کوچک به نام اف.کا.اس استال میلک در جنوب لهستان بازی می‌کرد و تنها در پایان دوران فعالیتش در آغاز دهه 80 به تیم بلژیکی لوکه‌رن پیوست. اما بزرگ‌ترین افتخارات وی با تیم ملی لهستان به دست آمد. او با زدن 45 گل، پس از ولادیمیر لوبانسکی، برترن گلزن تاریخ تیم ملی این کشور است. وی آخرین و صدمین بازی ملی خود را در سال 1984 انجام داد.

در سال 1972 به همراه تیم ملی المپیک کشورش و تحت رهبری اسطوره مربیگری لهستان، کازیمیر گورسکی، در بازی‌های المپیک مونیخ مدال طلا را به دست آورد. این در عین حال اولین موفقیت بزرگ یکی از تیم‌های ملی لهستان و نیز آغاز دوران طلایی دهه 70 بود. در جام جهانی 1974 در آلمان،‌ تیم ملی فوتبال لهستان به مقام سوم دنیا دست یافت. این تیم در دیدار رده‌بندی این جام با برزیل مصاف داد که این تیم را با تک گل طلایی لاتو شکست داد. همچنین لاتو در این جام با زدن 7 گل، عنوان آقای گلی مسابقات را نیز از آن خود کرد.

لاتو در جام جهانی 1978 در آرژانتین هم حضور داشت،‌ اما تیم ملی لهستان در دور دوم رقابت‌ها حذف شد. این تیم در جام جهانی 1982 در اسپانیا موفقیت سال 74 را تکرار کرد و در یک فینال کوچک در مقابل فرانسه،‌ عنوان سومی جهان را به دست آورد.

لاتو با اندام کوچک و موهای کم‌پشتش، در کنار کازیمیر دینا و آندری ژارماخ، یکی از درخشان‌ترین چهره‌های تیم رویایی دهه 70 لهستان بود. بزرگ‌ترین افتخاراتی که لهستان در این سال‌ها کسب کرد، بی‌شک با توانایی‌های او به هم پیوسته است. گرچه لاتو اندامی قوی و نیرومند داشت، اما با سرعت بسیار زیادش در پست بال راست تیم ملی درخشش زیادی از خود نشان داد. او مسافت 100 متر را در 8/10 ثانیه می‌دوید.

لاتو از سال 1992 هدایت باشگاه‌های مختلفی را در لهستان به دست گرفت. در کنار تیم زادگاهش، اف.کا.اس. استال میلک، در تیم‌های المپیا پوزنان، آمیکا ورونسکی و ویدزیو لوژ نیز مربیگری کرد.

از سال 2001 تا 2005 به عنوان نماینده حزب SLD وارد مجلس سنای لهستان شد. سال 2007 نامزد کرسی نمایندگی مجلس در سیم شد،‌ اما به دلیل آراء کم، در این انتخابات شکست خورد. 

 لاتو در 30 اکتبر سال 2008 به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال لهستان برگزیده شد.

کد خبر 91313

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار