همشهری آنلاین - مریم دری منش: ساندور کوچیس در تاریخ 23 سپتامبر سال 1929 در بوداپست مجارستان به دنیا آمد.

کوچیس

ساندور کوچیس زمانی که تنها هفده سال داشت،‌ فوتبال را در تیم اول فرانس واروش مجارستان آغاز کرد. در سال 1950 از سوی کمونیست‌هایی که قدرت را در دست داشتند، به تیم هان‌ود بوداپست منتقل شد، تیمی که بعدا او به همراه فرانس پوشکاش و جوزف بوسیک هسته تیم ملی را تشکیل داده و در سال 1952 هم در هلسینکی به قهرمانی بازی‌های المپیک دست یافتند.

 کوچیس به دلیل قدرتش در بازی با سر، به سرطلایی شهرت داشت. به عقیده بسیاری، وی بهترین سرزن تمام تاریخ فوتبال دنیا است. وی در 68 بازی ملی،‌75  گل زد (میانگین 103/1 گل در هر بازی). تنها فوتبالیستی که آماری بهتر از او  به جای گذاشت، ژوست فونتن فرانسوی بود که در 21 بازی ملی 30 گل زد، یعنی میانگین 429/1 گل در هر بازی.

کوچیس در مسابقات  جام جهانی 1954 با زدن 11 گل، آقای گل این رقابت‌ها شد، اما در دیدار فینال در مقابل آلمان موفق به گلزنی نشد.

پس از شکست  قیام مردم مجارستان علیه حکومت در سال 1956،‌کوچیس کشورش را ترک کرد. ابتدا به سوئیس رفته و به باشگاه یانگ فلاوس یوونتوس پیوست و سپس از سال 1958 تا 1966 برای بارسلونا به میدان رفت. وی با این تیم دوبار قهرمانی باشگاه‌های اسپانیا، دو بار قهرمانی جام حذفی این کشور و یک بار قهرمانی در مسه پوکال (جامی که قبل از جام یوفا برگزار می‌شد) را به دست آورد. در سال 1961 با بارسلونا به فینال جام در جام باشگاه‌های اروپا در ورزشگاه وانک‌دورف برن رسید؛ همان ورزشگاهی که در آن در سال 1954 با شکست در فینال جام جهانی، تلخ‌ترین خاطره دوران فوتبالش را تجربه کرده بود. این بار نیز این ورزشگاه برایش شانس نیاورد. کوچیس و هم‌تیمی مجاری‌اش، زولتان ژیبور، هرکدام یک گل به ثمر رساندند ولی بارسلونا بازی را در مقابل بنفیکا لیسبون پرتغال با نتیجه 2 بر 3 واگذار کرد.

کوچیس پس از خداحافظی از دنیای فوتبال، رستورانی در شهر بارسلونا به نام سرطلایی باز کرد. البته مدت کوتاهی هم کار مربیگری را در پیش گرفته و هدایت تیم دسته اولی اسپانیایی هرکولس آلیسانته را در دست گرفت.

در سال 1974 مبتلا به بیماری سرطان خون شده و پس از آن نیز دچار سرطان معده شد. پای چپ او باید با یک عمل جراحی قطع می‌شد. چند بار عمل جراحی و چند سال معالجه و درمان به کلی نیروی وی را تحلیل برد. به دلیل همین سختی‌ها،‌ در 22 ژولای سال 1979 در بارسلونا خود را از طبقه چهارم یک بیماستان به پایین پرتاب کرد و به زندگی خود پایان داد.

کد خبر 90026

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار