همشهری آنلاین – مریم دری‌منش: اوزه بیو داسیلوا فریرا در تاریخ 25 ژانویه سال 1942 در لورنزو مارکز موزامبیک به دنیا آمد.

اوزه بیو

اوزه بیو فوتبال را در 15 سالگی در باشگاه اسپورتینگ لورنزو مارکز، شعبه‌ای از باشگاه اسپورتینگ لیسبون پرتغال آغاز کرد. بنفیکا، بزرگ‌ترین رقیب تیم لیسبونی،‌ اوزه بیو را پس از ورودش به اروپا به خدمت خود درآورد. کاشف او و بزرگ‌ترین حامی‌اش نیز مربی آن زمان بنفیکا، بلا گاتمن بود.

بنفیکا

اوزه بیو (با لقب مروارید سیاه و نیز پلنگ سیاه) با تیم بنفیکا سه بار قهرمان باشگاه‌ها و پنج بار قهرمان جام حذفی پرتغال و در سال 1962 با غلبه بر رئال مادرید قهرمان باشگاه‌های اروپا شد. در برابر رئال که به پیروزی 5 بر 3 بنفیکا انجامید، اوزه بیو دو گل تیمش را به ثمر رساند. وی در سال‌های 1964، 1968،1970 و 1973 آقای گل پرتغال شد و در سال 1968 با 42 گل زده، اولین کفش طلا را به عنوان برترین گلزن لیگ‌های اروپایی تصاحب کرد و این شاهکار را در سال 1973 نیز با 40 گل زده تکرار کرد. وی در 365 باری که برای بنفیکا به میدان رفت، 383 گل زد و 41 گل نیز در 64 بار حضورش در تیم ملی پرتغال به ثمر رساند.

آقای گل جام جهانی 1966

اوزه بیو در جام جهانی 1966 با 9 گل زده، آقای گل جام جهانی انگلیس شد. او با شوت‌های فوق‌العاده، دریبل‌های عالی و سرعتی بسیار بالا به یکی از پدیده‌های استثنایی تورنمنت تبدیل شد و تیم ملی پرتغال را به مقام سوم جام رساند.

از او در آفریقا به عنوان یکی از اولین ستاره‌های جهانی فوتبال این قاره تجلیل شد. دیدار مرحله یک چهارم نهایی  جام جهانی درمقابل تیم شگفتی آفرین کره شمالی که پیش از آن ایتالیا را حذف کرده بود،‌ فراموش نشدنی است. در این بازی پرتغال با سه گل از حریف عقب بود،‌هم تیمی‌های اوزه بیو شکست را پذیرفته بودند که اوزه بیو همه چیز را عوض کرد. او چهار گل زد و یک گل نیز ساخت تا در نهایت پرتغال با نتیجه 5 بر 3 پیروز میدان شود.

او در سال 1970 به عنوان اولین فوتبالیست جایزه مرد سال اروپا را دریافت کرده و در سال 1973 نیز این افتخار را تکرار کرد.

انتقال به آمریکای شمالی

اوزه بیو در سال 1975 اروپا را ترک کرد و به تیم بوستون مینتمن در لیگ فوتبال آمریکای شمالی پیوست. تنها بعد از هفت بازی و زدن دو گل، به تیم مکزیکی سی. اف. مونتری منتقل شد. در اینجا هم مدت زیادی نماند و در سال 1976 به لیگ آمریکای شمالی برگشت و به عضویت تیم تورونتو متروس-کرواتیا درآمد. برای این تیم کانادایی 18 گل در 25 بازی زد و قهرمانی آمریکای شمالی را به دست آورد. پس از این فصل به تیم بیرا مار پرتغال رفت و یک بار دیگر به آمریکای شمالی و تیم لاس وگاس کوئیک سیلور رفت. این تیم را هم بعد از 17 بازی و زدن 2 گل ترک کرد. یک ماه در تیم تومار پرتغال بازی کرد و یک مرتبه دیگر به آمریکا رفت و در تیم دسته دومی نیوجرسی آمریکن بازی کرد.

بازگشت به بنفیکا به عنوان مربی

اوزه بیو در سال 1980 به پرتغال برگشت و مربی تیم جوانان بنفیکا شد. در سال 1987 کمک مربی تیم بزرگسالان شد و با این تیم درسال‌های 1988 و 1990 به فینال جام باشگاه‌های اروپا رسید. در هر دوبازی اما، بنفیکا مغلوب و نایب قهرمان شد.

از سال 1992 اوزه بیو به عنوان مشاور برای بنفیکا و نیز برای فوتبال پرتغال فعالیت می‌کند. او فوتبالیستی بود که امروز هم در پرتغال و نیز خارج از مرزهای این کشور محبوب فوتبال‌دوستان است.

کد خبر 87562

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار