نایب‌رئیس مجلس با بیان این که هزاران هزار میلیارد تومان منابع کشور با ارز ۴۲۰۰ هدر رفت افزود: قطعا دهک‌های پایین جامعه حتی دهک‌های ۵ و ۶ و ۷ هم به نسبت قبل از مزایای طرح اصلاح یارانه‌ها برخوردار می‌شوند خواهند شد و قدرت خریدشان بالا می‌رود.

عبدالرضا مصری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، عبدالرضا مصری در گفتگو با شبکه خبر گفت: افزایش قدرت خرید قشرهای آسیب پذیر از نظر همه کارشناسان کشور با هر نوع ایدئولوژی اقتصادی یا تئوری‌های اقتصادی، مورد پذیرش و اتفاق همه است، اما آن چیزی که تا به حال باعث شده بود این طرح اجرا نشود و ما هزاران هزار یا صدها هزار میلیاردتومان منابع کشور را هدر دادیم این بود که متاسفانه شجاعت و جسارت اجرای طرح را مسئولین عزیز ما قبلا نداشتند.

وی گفت: ما در ابتدای کار دولت قبلی مصوبه‌ای در مجلس داشتیم آقای نوبخت آمد گفت هفته آینده می‌خواهیم این کار را انجام بدهیم آن هفته آینده چهار سال طول کشید و متاسفانه انجام نشد. همه اذعان دارند که این صدها هزار میلیارد تومانی که بابت تفاوت قیمت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی با ۲۴ هزار تومان پرداخت می‌کردیم مثل این بود که از روی هوا شما صدها هزار میلیارد تومان پخش کنید و هر که زورش بیشتر بود یا قوتش بیشتر بود برود جمع کند وآدم‌های ضعیف نمی‌توانستند از این پول‌ها جمع کنند و بدون تعارف می‌گویم خیلی از سفره‌ها را حرام کردیم و باعث شدیم که با این رانتی که ایجاد شده خیلی از لقمه‌ها حرام باشد، چون این پول به خاطر مردم داده می‌شد، اما یک عده‌ای سوء استفاده می‌کردند.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: حتی با بعضی از تولیدکننده و واردکننده‌های کالاهای اساسی جلسات مختلفی داشتم و دیدم آن‌ها هم از روند موجود ناراضی هستند و اعتقاد دارند که یک سیستم یکپارچه و تک قیمتی در کشور باید باشد. تولیدکننده کالای خودش را تولید کند و با قیمت عادلانه به فروش برساند. الان قطعا دهک‌های پایین جامعه حتی تا دهک ۵ و ۶ و ۷ هم به نسبت قبل برخوردار از مزایای این طرح خواهند بود و شاید بشود بگوییم که قدرت خرید آن‌ها در رابطه با این کالاهایی که اعلام شده بعضی از اقشار تا دو برابر قیمت خرید، قدرت آن‌ها بالا خواهد رفت.

وی گفت: طبیعتا افرادی که متمکن هستند می‌توانند کالای خود را از بازار تهیه کنند. من نه تنها معتقدم که دولت این یک دهک را که قطع کرده تقاضای بنده از آن‌هایی که تمکن دارند این است که خودشان بیایند یک برنامه جدیدی در کشور راه بیندازند. هشتک یارانه نگیرها راه بیفتد یعنی عده‌ای بیایند کمک کنند یارانه نگیرند. هر چه تعداد آن‌ها زیاد باشد این پول صرف کار دیگری نخواهد شد. اگر دولت اعلام کرده که ۴۰۰ هزار تومان به اقشار پایین جامعه کمک کنیم این رقم، ۴۵۰ هزار تومان بشود، ۵۰۰ هزار تومان بشود.

مصری افزود: لذا یقینا معتقدم که این کار یک کار شجاعانه و یک تصمیم درست اقتصادی بوده، اما یک بحث هم هست و آن اینکه قانون الزام کرده است به دولت که این کالاها را باید به قیمت شهریور سال ۱۴۰۰ در اختیار مردم قرار بدهد یعنی حالا که آن سامانه‌ها آمادگی کامل ندارند فعلا به صورت نقدی به مردم داده می‌شود.

کد خبر 676299

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۴
    0 0
    من در شهرکرد زندگی می کنم . چطور دولت مدعی است به ۷۷ میلیون نفر یارانه ۳۰۰ یا ۴۰۰ داده ؟ حال آنکه از ۴۰ خانواری که بررسی کردم فقط ۹ خانوار یارانه گرفته اند آنهم در استان محروم چهار محال و بختیاری .