مدتی است که سیمان در واحدهای صنفی کمیاب شده است و هنوز هم اکثر فروشگاه‌های آنلاین سیمان ندارند. برخی می‌گویند به دلیل کاهش قیمت سیمان این مصالح ساختمانی یا در انبارها دپو شده یا به آن سوی مرزها قاچاق می‌شوند.

سیمان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تجارت‌نیوز، برخلاف اینکه واحدهای صنفی در سطح شهر تهران سیمان ندارند اما صادرات سیمان به کشورهای اطراف ممنوع نیست! با این حال اما سیمان صادر نمی‌شود.

دبیر انجمن سیمان در این زمینه گفت: سیمان یک کالای حجیم و غیر قابل تجارت است. هزینه حمل و نقل سیمان بالاست. بنابراین قاچاق سیمان صرفه اقتصادی ندارد.

عبدالرضا شیخان افزود: در شرایط فعلی کالاهای کوچک قاچاق می‌شود. اینکه برخی می‌گویند سیمان به دست مردم نمی‌رسد و غیر رسمی صادر می‌شود این‌ها مباحث حاشیه‌ای است که می‌خواهند به صنعت سیمان هجمه وارد کنند.

دبیر انجمن سیمان با اشاره به وضعیت اشتغالزایی به صنعت سیمان بیان کرد: ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر در این صنعت به شکل مستقیم فعالیت دارند. همچنین یک میلیون نفر هم به شکل غیرمستقیم در صنعت سیمان فعال هستند.

شیخان گفت: در ایران سیمان ارزان‌ترین کالا در منطقه محسوب می‌شود و تاثیر آن در قیمت تمام شده صنعت ساخت و ساز کمتر از دو درصد است. بنابراین حفظ این صنعت از واجبات است و چنانچه به شرایط کارخانه‌ها توجهی نشود آسیب سنگینی به بخش اقتصاد کشور وارد می‌شود.

با آن که هنوز در ابتدای پاییز قرار داریم اما برنامه تولید کارخانه‌های سیمان مشخص نیست. برخی فعالان بازار می‌گویند ممکن است در فصل پاییز و تابستان قطع برق ادامه داشته باشد. بنابراین دوباره تولید سیمان هم کم می‌شود.

به نظر می‌رسد که فعالان بازار کمبود سیمان در فصل پاییز و زمستان را پیش‌بینی کرده‌اند. چرا که چندی پیش عده‌ای به وزیر صنعت گفته بودند که صادرات سیمان را ممنوع کند.

در این مورد سیدرضا فاطمی امین، وزیر صمت در نشست با مدیران صمت گفته بود: «فردای آن روز که از مجلس رای اعتماد گرفتم چندین نفر به من فشار می‌آوردند که صادرات سیمان را ممنوع کنیم، ولی من به شدت با این موضوع مخالفت کردم. حالا اما مذاکراتی در خصوص سوخت زمستان کارخانه‌های سیمان در وزارت نفت در حال انجام است که معاون معدنی وزارت صمت در حال پیگیری آن است.»

کد خبر 628753

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار