معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان از اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار در سال‌جاری برای اجرای پروژه‌های بازآفرینی شهری این استان خبر داد.

حاشیه نشینی در چابهار

به گزارش همشهری آنلاین، با تامین اعتبار لازم، فعالیت بازآفرینی شهری اعم از بهسازی محیط، ارائه خدمات روبنایی و زیربنایی و توانمندسازی اجتماعی حاشیه شهرهای سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفت.

ابوالفضل مهدیار در گفت و گو با خبرنگار همشهری آنلاین اظهار کرد: این استان با وجود ظرفیت‌های متعدد و متنوع به دلیل عدم توزیع امکانات و خدمات شهری، همجواری با کشورهای پاکستان و افغانستان و عدم برنامه جامع ملی برای اشتغال با ضعف شدید شاخص‌های شهری مواجه شده به‌طوری که شاید به جرأت می‌توان گفت یکی از کانون‌های حاشیه نشین کشور با کمترین سطح دسترسی به خدمات به‌شمار می‌رود.

وی ادامه داد: در این راستا این اداره کل با توجه به سطح معضلات و چالش‌ها در سیستان و بلوچستان چهار شهر زاهدان، زابل، خاش و سراوان را برای ساماندهی و توانمندسازی و باز آفرینی شهری مصوب کرد که اینک این شهرها حدود ۳۴۳۸ هکتار از مساحت و ۲۶۶ هزار و ۸۸۵ نفر از جمعیت استان را به خود اختصاص داده‌اند.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان با بیان کرد: این اداره کل با هدف ارتقای شاخص‌های آموزشی، فرهنگی، توانمند سازی و خدماتی در محلات هدف طرح باز آفرینی شهری در چهار شهرستان ذکر شده اقداماتی نظیر زیرسازی و آسفالت محلات، احداث فضای آموزشی و مراکز بهداشتی و ایجاد اشتغال را از طریق مهارت آموزی افراد مورد توجه ویژه قرار داد که برخی از آنها تاکنون سابقه نداشته است.

مهدیار ادامه داد: همچنین از دیگر اقدامات مهم بازآفرینی شهری در سیستان و بلوچستان تصویب ردیف‌های اعتباری ویژه برای نخستین بار برای شهرهای خاش و سراوان در سالجاری با اعتباری بیش از ۲۵ میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به چالش‌های طرح باز آفرینی شهری در سیستان و بلوچستان گفت: عدم تخصیص ۱۰۰ درصدی ردیف‌های اعتباری، کمبود شدید اعتبار با وجود مشکلات متعدد در محلات حاشیه شهرها، عدم تعیین سهم محلات حاشیه در اقتصاد ملی و وجود برخی مشکلات در بحث فاقدین شناسنامه به عنوان یکی از معضلات و مسائل اصلی شاخص استان در بحث باز آفرینی و توانمند سازی به‌شمار می‌رود که نیاز است در این زمینه برنامه ریزی های هماهنگ و منسجم انجام گیرد.

کد خبر 627681

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها