آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در نشست مجازی به مناسبت سالگرد روند سازش رژیم اسرائیل با برخی کشورهای عربی، وعده داد که به این رژیم در این روند کمک خواهد کرد.

آنتونی بلینکن

 به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از برنا، بلینکن روز جمعه به وقت محلی با حضور در نشست مجازی با مقامات امارات، اسرائیل، مراکش و بحرین در توضیح اقدامات دولت بایدن مدعی شد: ما به تقویت روابط فزاینده اسرائیل با بحرین، مراکش، امارات متحده عربی و همچنین با سودان که توافقنامه ابراهیم (سازش) را امضا کرده و کوزوو که روابط خود را با اسرائیل در ابتدای سال برقرار کرد، کمک خواهیم کرد.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا افزود در اقدام دوم، برای تعمیق روابط دیرینه اسرائیل با مصر و اردن که شرکای حیاتی برای ایالات متحده، اسرائیل و فلسطین به حساب می آیند، تلاش خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد در اقدام سوم کشورهای بیشتری را تشویق می کنیم تا از مسیر امارات، بحرین و مراکش پیروی کنند. ما می خواهیم حلقه دیپلماسی مسالمت آمیز را گسترش دهیم زیرا به نفع کشورهای منطقه و جهان است که مانند هر کشور دیگری با اسرائیل رفتار کند.

بلینکن مدعی شد که عادی سازی منجر به ثبات، همکاری بیشتر و پیشرفت متقابل می شود که منطقه و جهان در حال حاضر به شدت به آن نیاز دارند.

این مقام ارشد آمریکایی ادامه داد امسال سال اول ها بود زیرا ما شاهد تعمیق روابط دیپلماتیک هستیم و اولین سفارت اسرائیل در ابوظبی، اولین سفارت امارات متحده عربی در تل آویو راه اندازی شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیش از این با اعلام برگزاری این نشست در پیامی به مناسبت نخستین  سالروز امضای توافق سازش برای عادی‌سازی روابط اسرائیل و کشورهای عربی، بر حمایت قاطع واشنگتن از این توافق تاکید کرد.

ند پرایس خواستار همکاری اسرائیل و کشورهای منطقه برای ایجاد صلح بین اسرائیل و فلسطین شد.

کد خبر 627304

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار