مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از اجرای طرح پلاک ایمن در پایتخت خبر داد و گفت: در طرح پلاک ایمن، به بحث ارتقای آگاهی مردم در مورد ایمنی در برابر آتش و نگهداشت ساختمان پرداخته می‌شود.

پلاسكو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی داوری ادامه داد: در خصوص عموم شهروندان همیشه بحث آموزش‌های شهروندی مد نظر بوده است. بعد از شیوع بیماری کرونا در جامعه هم که شکل دورکاری مشاغل افزایش یافته و فاصله‌ها بیشتر شده است، طرحی را آماده کردیم با عنوان پلاک ایمن که  با مشارکت و همکاری شهروندان  به بحث ارتقاء آگاهی درمورد ایمنی دربرابر آتش می‌پردازیم.

او ادامه داد:در طرح پلاک ایمن در واقع مشارکت شهروندان به این صورت است که کدام رفتار ما در محیط زندگی باعث آتش سوزی می شود  و این مورد را بررسی می‌کند. تلاش بر این است که رفتارهایی را که باعث آتش‌سوزی است را کاهش دهیم.

داوری  آشپزخانه را یکی از کانون‌های خطر عنوان کرد و گفت:فرآیند پخت و پز شرایط خاص خود را دارد که باید ایمنی در آنجا برقرار باشد. ایمنی برق چه درخصوص شبکه برق در منزل و چه در بهره برداری از آن خطر آفرین است و خطر گاز هم کم نیست و نشت گاز منشأ اصلی خطرات در سطح شهر است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران تاکید کرد:سیستم‌های گرمایشی باید با توجه به این که به سمت فصل سرما می‌رویم مورد توجه قرار گیرند و سیستم‌های اطفا حریق هم می‌تواند مورد توجه قرار گیرد که در کاهش حوادث بسیار موثر هستند.

او اضافه کرد: از مهم‌ترین نکات، طرح فرار ایمن است. ما در ساختمان‌های بزرگ سطح پله‌ها و راه‌های خروج اضطراری را در نظر می‌گیریم که باید شرایط خوبی برای شرایط اضطراری فراهم شود. اما وقتی درباره ساختمان‌های کوچیک این موارد را در نظر نمی‌گیریم، تفکری که وجود دارد این است که به ما کمک کند در مواقع اضطراری چگونه خودمان و اعضای خانواده را نجات دهیم و چگونه از آسیب‌ها محافظت کنیم. یعنی من در هر نقطه‌ای از منزل که هستم در مواقع حادثه چه کاری باید انجام دهم و از کدام مسیر باید از ساختمان خارج شوم.

داوری درباره زمان آغاز اجرای طرح پلاک ایمن گفت: این طرح از ۷مهر ماه که روز آتش نشان است، اعلام عمومی خواهد شد و شهروندان از طریق درگاهی که اعلام می‌شود، می‌توانند وارد این سامانه شوند و  طبق آموزش‌هایی که در این سامانه ارائه می‌شود محیط زندگی خود را ارزیابی کنند. یک ارزیابی سریع و ساده و یک چک لیستی را پر می‌کنند و بر اساس آن چک لیست نکات ایمنی به شهروندان تقدیم خواهد شد.

مدیرعامل سازمان اتش نشانی تهران درباره راه‌های آموزش و کمک رسانی سازمان آتش نشانی در این طرح توضیح داد:شهروندان هم می‌توانند به طور اختیاری درخواست بازدید کارشناسان آتش نشانی از محل زندگی خود را بدهند و یا می‌توانند به چک لیست بسنده کنند و آن لیست را پر کرده و راهنمایی‌های کارشناسان آتش نشانی را انجام دهند.

داوری درباره آخرین وضعیت این سامانه گفت:این سامانه درحال طی کردن آخرین مراحل خود است و انشالله در ۷مهرماه به بهره‌برداری خواهد رسید و مشارکت شهروندان در این طرح، هیچ هزینه‌ای برای آن‌ها ندارد.

وی درباره شیوه نظارتی در این طرح گفت:گروه بزرگی از کارشناسان ما، کارشناسانی هستند که در این کار دوره دیده‌اند و در حال نظارت هستند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره چک لیستی که برای شهروندان جهت راهنمایی ارائه می‌شود توضیح داد:چک لیست در همان سامانه قرار خواهد گرفت و آشپزی و آشپزخانه و ایمنی فرد، خطرات گاز، سیستم‌های گرمایشی، رعایت احتیاط در رفتارها و سیستم‌های اعلام اطفا و درواقع نگهداشت ساختمان، بخش‌های اصلی هستند که در این چک لیست اعلام خواهند شد.

داوری درباره بافت‌های فرسوده و اهمیت آن‌ها در این طرح توضیح داد:در دسته بندی‌های ما ساختمان‌هایی مرکز تجمعی هستند و مدام توسط آتش نشانی پیگیری می شوند. این ساختما ها کاربری‌های مختلفی دارند. مثل مراکز فرهنگی و آمفی تاترها و... که در سطح شهر بسیار وجود دارند و هدف ما آگاه سازی شهروندان و پیشگیری از وقوع حوادث است. البته بافت فرسوده یکی از اهداف اصلی این طرح است. برنامه توسعه بافت‌های فرسوده به عنوان یک برنامه جداگانه‌ای در جریان است و مدیریت شهری نگاه ویژه‌ای به آن دارد؛ ضمن اینکه ما به‌عنوان آتش نشانی وظیفه داریم با اجرای اقداماتی حادثه برای شهروندان را کاهش دهیم.

او درباره ساختمان‌های ناایمن پایتخت توضیح داد:ساختمان‌های ناایمن، بیشتر به ساختمان‌هایی گفته می‌شود که دارای شرایط خاصی هستند بر اساس جمعیت، مساحت، ارتفاع و نوع کاربری حدود ۳۳هزار ساختمان شناخته شده که بیش از ۳هزار ساختمان نیاز به مداخله‌ فوری دارند تا اصلاحاتی در آن‌ها انجام و ایمنی آن‌ها ارتقا داده شود. حدود ۱۲۰ساختمان هم شرایط بسیار خاصی دارند که در واقع پیگیری‌های ما برای ملزم کردن مالکان این ساختمان‌ها برای ایمن کردن این املاک ادامه دارد.

کد خبر 626995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار