ویدئویی از مجمع عمومی بانک تجارت در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می دهد اعضای هیات مدیره این بانک در عرض زمانی بسیار اندک برای خودشان پاداش ۵۰۰ میلیون تومانی تصویب می کنند.

بانک تجارت

به گزارش همشهری آنلاین، ویدئویی از مجمع عمومی بانک تجارت در  فضای مجازی منتشر شده است که نشان می دهد اعضای هیات مدیره این بانک در عرض زمانی بسیار اندک برای خودشان پاداش ۵۰۰ میلیون تومانی تصویب می کنند.

جدا از قانونی یا غیرقانونی بودن این کار، نکته عجیب این مجمع آن است که این رقم که برای مردم معمولی بسیار بزرگ است در زمانی اندک مصوب می شود. آنگونه که در فیلم مشاهده می شود، در زمانی کوتاه و بدون هیچ محاسبه ای، رقمی که قرار بود به صورت خالص ۴۰۰ میلیون تومان باشد بنا به تذکر یکی از حاضرین، به صورت ناخالص ۴۵۰ میلیون تومان اعلام می شود و سپس به نظر می رسد برای اینکه همه راضی باشند به یکباره به ۵۰۰ میلیون تومان افزایش می یاید تا اعضا موافقت خود را با یک صلوات اعلام کنند! این درحالی است که حتی ۵۰ میلیون تومان آخر که به یکباره به رقم پاداش اضافه می شود، شاید بیش از حقوق یک سال بسیاری از کارگران کشور باشد.

افکار عمومی در انتظار صحت و سقم این ویدئو پخش شده از سوی بانک تجارت و یا توضیحات این بانک در خصوص محتوا و شیوه محاسبه پاداش هیات مدیره است.

توضیحات بانک تجارت

در پی انتشار این ویدئو روابط عمومی بانک تجارت در تماس با همشهری آنلاین توضیحات ذیل را در اختیار قرار داد که در ادامه می خوانید:

در گفت و گو با محمودصفرزاده ، مدیر امور مالی بانک تجارت مطرح شد :
واقعیت پاداش اعضای هیات مدیره بانک تجارت

 دستیابی به سود 91 هزار میلیارد ریالی درواسطه گری وجوه، 20 هزار میلیارد ریالی درآمدهای کارمزدی و درنهایت 189 هزار میلیارد ریالی درآمدهای عملیاتی ( با 133 درصد رشد نسبت به سال گذشته )، بیانگر این مهم است که بانک تجارت علاوه بر کسب سود عملیاتی در سال 1399، موفق به کسب سود پایدار و باکیفیت شده است.

 صفرزاده مدیر امور مالی بانک با اشاره به برگزاری مجامع بانک در موعد مقرر که با اخذ مجوز بانک مرکزی ج.ا.ا صورت گرفت گفت: برگزاری مجمع 29 تیرماه 1400 تصویب صورتهای مالی و خروج از زیان انباشته بعد از سالها را در پی داشت و سود شناسایی شده بانک در بین بانکها، کم نظیر است. وی افزود: دستیابی به سود 91 هزار میلیارد ریالی درواسطه گری وجوه، 20 هزار میلیارد ریالی درآمدهای کارمزدی و درنهایت 189 هزار میلیارد ریالی درآمدهای عملیاتی ( با 133 درصد رشد نسبت به سال گذشته )، بیانگر این مهم است که بانک تجارت علاوه بر کسب سود عملیاتی در سال مذکور، موفق به کسب سود پایدار و باکیفیت شده است . که به لطف خداوند، تلاش همکاران، برنامه ریزی مدیران محترم ارشد بانک و همراهی دولت محترم، تداوم این روند برای سهامداران بانک تجارت نویدبخش روزهای طلایی پیش رو است. 

صفرزاده تاکید کرد: این سود درحالی محقق شد که نه تنها داراییهای بانک کاهش پیدا نکرد بلکه با 7 درصد افزایش در دارایی‌های ثابت و بیش از 300 درصد افزایش در سرمایه‌گذاریهای بانک همراه بوده و این امر پشتوانه قابل اتکایی برای آیندگان بانک خواهد بود.

مدیر امور مالی افزود: در سال ۹۹ هیأت مدیره بانک تلاش کرد با اخذ ذخایر قابل توجه ( به مبلغ 83 هزار میلیارد ریال ) ساختار مالی بانک را مستحکم و بالغ بر 96 درصد از سود بانک را صرف جبران زیان انباشته ۱۳۰ هزار میلیاردی سالهای گذشته کند و با این اقدامات اساسی کمتر از نیم درصد از کل سود توزیع شد.

صفرزاده با اشاره به شرایط بانک در سالهای اخیر گفت:  بانک از سال ۹۶ به بعد با برنامه‌ریزی ها و تلاشهای شبانه روزی همه مدیران و همکاران، با روند بهبود و تحول در اکثر شاخص‌ها مواجه و توانست با توقف افزایش زیان از سال ۹۷ و در ادامه در سالهای بعد با تلاشهای انجام شده در سال ۹۹ تمامی زیانهای سالهای قبل را پوشش و ذخایر بسیار بالایی برای مالیات و مطالبات بگیرد.

مدیر امور مالی با تشریح میزان و نحوه تخصیص پاداش هیات مدیره پرداخت و گفت: میزان و نحوه تخصیص پاداش هیأت مدیره «بر اساس قانون اصلاح ماده (241) لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت» مصوب 20/02/1395 مجلس شورای اسلامی تعیین شده است. بر همین اساس حدود 20 میلیارد ریال پاداش به اعضای هیأت مدیره قابل پرداخت بوده که طبق نظر مجمع محترم صاحبان سهام مبلغ 5 میلیارد ریال بصورت ناخالص به همه اعضای هیئت مدیره تخصیص تا پس از کسر مالیات مابقی بین 5 نفر عضو محترم هیات مدیره تقسیم می شود.لازم می دانم اشاره کنم ، به دلیل زیان انباشته بانک در سنوات گذشته علیرغم تعلق پاداش به تمامی همکاران هیچ یک از اعضای هیأت مدیره پاداشی در ۴ سال قبل دریافت نکرده اند و این برای اولین بار است بعد از چهار سال هیئت مدیره بانک قرار است از این پاداش بهره مند که تاکنون هم اقدامی نشده است.

صفرزاده سود مطلوب بانک در سال گذشته که از مجموع سود ۴۰ سال قبل فراتر بود را مرهون مدیریت و برنامه ریزی صحیح مدیران ارشد و تلاش بی وقفه همه همکاران دانست و افزود : تقسیم سود سهام مابین سهامداران براساس ماده 90 قانون تجارت به میزان حداقل 10 درصد سود ویژه (پس از کسر زیان های سنوات قبل و اندوخته) تعیین می‌شود. از آنجاییکه  طبق مجوز صادره از سوی بانک مرکزی حداکثر سود قابل تقسیم به میزان 10 درصد تعیین گردیده بود، مجمع عمومی صاحبان سهام نیز ناگزیر به اجرای تکلیف صادره از سوی بانک مرکزی شد که بر همین اساس، توزیع 3 ریال سود به ازاء هر سهم در مجمع به تصویب رسید. به لطف خداوند، تلاش همکاران، برنامه ریزی مدیران محترم ارشد بانک و همراهی دولت محترم، تداوم این روند نویدبخش روزهای درخشان و توزیع بیشتر سود در سنوات آتی برای سهامداران بانک تجارت خواهد بود .

کد خبر 616654

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 164
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • جواد IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
    0 0
    اگه واسه خیر و صلاح مردم هم بود با همین جدیت مدیران محترم برنامه ریزی دقیق میکردن یا اینکه چون خیر و سود خودشون تو این برنامه ریزیها بوده اینقدر تلاش شبانه روزی کردند دستشون درد نکنه حتما حلاله خاک تو سر من خاک تو سر من ...

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار