اعضای شورای اسلامی شهر تهران با بررسی جزئیات طرح «الزام شهردای تهران به اصلاح و بهبود فرایند دریافت و رسیدگی به گزارش‌های شهروندان درباره فساد و رشوه و تشویق گزارشگران تخلفات در شهرداری تهران» این طرح را به تصویب رساندند.

شورای شهر

به گزارش همشهری آنلاین، در سیصد و دوازدهمین جلسه شورا که بیشتر اعضا به صورت مجازی در جلسه حاضر بودند و ریاست جلسه را سید ابراهیم امینی بر عهده داشت ، ادامه بررسی این طرح در دستور کار قرار گرفت. در ابتدا از سوی برخی اعضا پیشنهاد شد که این دستور به سبب حساسیتی که دارد در جلسه ای با حضور فیزیکی اعضای شورا مورد بررسی قرار گیرد.

علی اعطا گفت: در خصوص این  موضوع من در جلسه قبل اصرار می کردم مباحث مربوط به جزییات در همان جلسه مطرح شود. با این وجود بررسی جزییات به این جلسه موکول شد و لذا با توجه به شرایط ویژه ای که جلسه دارد و اعضا به صورت  مجازی حضور دارند و نمایندگان شهرداری هم نیستند فکر می کنم بد نباشد در جلسه بعد که حضوری خواهد بود این موضوع مطرح شود و مورد بررسی قرار گیرد.

بهاره آروین به عنوان مخالف این پیشنهاد گفت: کلیات  این طرح جلسه قبل رای آورده و ما زمان داشتیم در خصوص جزییات آن بحث کنیم . از طرفی این طرح 13 ماده دارد و در کمیسیون مشترک شورا یعنی کمیسیون حقوقی و برنامه بودجه مورد بررسی قرار گرفته و یکسال تمام ریزه کاری های آن بررسی شده است. لذا با توجه به اینکه این موضوع آخرین حلقه مفقوده مبارزه با فساد است باید هر چه سریعتر مورد رسیدگی قرار گیرد. از طرفی این طرح فرقی با بقیه دستورها ندارد.

در ادامه ناهید خداکرمی نیز گفت: چون پیشنهادات در خصوص این طرح زیاد است و نیز تناقضاتی بین مواد طرح وجود دارد بهتر است طرح با حضور فیزیکی اعضا در صحن شورا مورد بررسی قرار گیرد. در نهایت این پیشنهاد به رای گذاشته شد که اعضا به آن رای موافق ندادند و لذا خروج این موضوع از دستور صحن رای نیاورد.

در ادامه بررسی بهاره آروین گفت: کلیات طرح در جلسه قبل رای آورد و باید بررسی مواد را آغاز کنیم.

ناهید خداکرمی در خصوص تغییر عنوان طرح، پیشنهادی ارایه کرد و گفت: این لایحه عنوانش حفظ و صیانت از گزارشگران فساد است در حالی که چگونگی دریافت و رسیدگی گزارش ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد و لذا آیین نامه چگونگی دریافت و رسیدگی به این گزارش ها می تواند در عنوان طرح گنجانده شود.

سید ابراهیم امینی نیز با بیان اینکه ما دنبال فضا سازی در فضای مجازی و اینکه سخنان غیر مستند را مورد تاکید قرار دهیم نیستیم ادامه داد:  ما دنبال صیانت از گزارشگران فساد هستیم.

سید حسن رسولی نیز گفت: اگر منظور خانم خداکرمی را درست فهمیده باشم ایشان می خواهند عنوانی را انتخاب کنیم که پوشش دهنده همه مواد و مفاد گزارش دو کمیسیون مشترک باشد که عملا چنین چیزی امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: در حقیقت به صورت عرفی پیشاپیش مفروض دانسته ایم قانون وجود دارد و نیاز نیست  برای نحوه اجرای این قانون آیین نامه اجرایی بدهیم . در حقیقت هر دو کمیسیون (حقوق و برنامه و بودجه) به دنبال این هستیم کسانی که فرایند های فساد زا را گزارش می کنند مورد حمایت قرار گیرند مشروط به رعایت قید و بند های گزارش دو کمیسیون و لذا تقلیل دادن این کار بزرگ به آیین نامه اجرایی ما را به هدف نمی رساند.

رسولی افزود: ضمن اینکه قانون در مجلس وجود دارد و ایین نامه آن را هم  دولت نوشته است. در عمل به ماده 80 همین که  حمایت از گزارشگران که مستلزم طی مراحلی است که کمیته تشکیل شود کفایت می کند.

ناهید خداکرمی هم در ادامه گفت: در عنوان طرح گفته شده الزم شهرداری به اصلاح و بهبود فرایند  در صورتی که چیزی که ما امروز داریم تصویب می کنیم حمایت از گزارشگران فساد است.

در نهایت پیشنهاد ناهید خدا کرمی مبنی بر  تغییر عنوان طرح  به شیوه دریافت و رسدیگی به گزارشگران فساد و حمایت و صیانت از گزارشگران رای نیاورد.

در ادامه مواد 13 گانه طرح و نیز پیوست آن به رای گذاشته شد و اعضا با آن موافقت کردند.به این ترتیب طرح «الزام شهردای تهران به اصلاح و بهبود فرآیند دریافت و رسیدگی به گزارش های شهروندان در باره فساد و رشوه و تشویق گزارشگران تخلفات در شهرداری تهران» در کلیات و جزییات به تصویب رسید.

کد خبر 615710

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار