چهارمین همایش غیر حضوری شهرداران نواحی ۱۲۶ گانه شهر تهران به ریاست حناچی شهردار تهران و با حضور معاونین، مدیران کل ستادی، شهرداران‌مناطق و نواحی شهر تهران با رویکرد هم اندیشی، تبیین راهبردها و تبادل نظر در حوزه شهرسازی و معماری برگزار شد.

حناچی

به گزارش همشهری آنلاین ، پیروز حناچی به بحث گودهای رها شده به عنوان یکی از معضلات شهرسازی در سطح شهر تهران اشاره کرد و گفت: بحث گودهای رها شده در سطح شهر به عنوان مهمترین چالش در حوزه شهرسازی محسوب می شود که تاکنون اقدامات خوبی نسبت به شناسایی این گودها صورت گرفته، انتظار می رود تمامی شهرداران نواحی ۱۲۶ گانه شهر تهران نسبت به تعیین تکلیف این مهم اهتمام ویژه ای داشته باشند.

او در ادامه با اشاره به شیوه انتصابات در دوره مدیریتی خود بیان کرد: در این دوره که بنده مسئولیت شهرداری تهران را به عهده داشتم، تلاش کردم نگاهم به داخل مجموعه شهرداری تهران باشد و به بدنه شهرداری اعتماد کردم. با آنکه کار سختی بود و ممکن است ایده آل نباشد ولی کار درستی بود؛  چرا که معتقدم وقتی همکاران ما در لایه های پایین کارشناسی امید داشته باشند به اینکه می توانند در بالاترین سطوح مدیریتی با تلاش خود برسند و راه برای آن ها بسته نیست، این یعنی سیستم در مسیر درستی قرار دارد و البته باید با استمرار آموزش می بایست تراز کارشناسی را هم بالا ببریم.

شهردار تهران اضافه کرد: استفاده از ظرفیت آموزشی دانشگاه علمی کاربردی برای آموزش کاربردی در حین خدمت به خصوص برای همکاران در ناحیه و حریم می تواند توان افزایی و آشنایی دقیقی با قوانین و ضوابط در مقیاس تجربی را برای همکاران فراهم‌آورد و انتظار می رود این هماهنگی توسط معاونت هماهنگی و امور مناطق صورت پذیرد.

او در ادامه به استفاده از بسته های محرک اقتصادی ۱ و ۲ اشاره کرد و افزود: بسته های محرک اقتصادی که از اردیبهشت ماه سال گذشته به تصویب شورای اسلامی شهر تهران  رسیده و به مناطق ابلاغ شده، با هدف کمک کردن به بدنه شهرداری تهیه و تنظیم شده است که فرصت خوبی است برای شهرداری که از این فرصت استفاده کرده تا از شرایط اقتصاد انقباضی کنونی عبور کنیم.

تدوین قوانین ضابط قضایی در شهرداری

حناچی در ادامه با اشاره به تدوین قوانین ضابط قضایی در شهرداری گفت: این اتفاق مطمئنا می تواند در جاهایی تاثیرات مثبتی به جا بگذارد نمونه آن در اداره حفظ اراضی کشاورزی باغات است که به درستی کارشناسان جهاد کشاورزی،  ضابط قضایی هم هستند اما در خصوص شهرداری ها خلأ قانونی در این زمینه وجود دارد چرا که قوانین در شهرداری ها علاوه بر جنبه نظارتی، بخشی از درآمد آن را نیز تشکیل می دهد به عنوان مثال برخی از اجرای قوانین ماده ۱۰۰ مشمول جریمه است و این خود بخش درآمدی شهرداری را تامین می کند. اما اگر نگاهمان به بحث قوانین، درآمدی باشد باز هم این موضوع دچار اختلال می شود و فقط باید منابع مالی سالم را جذب کنیم.

حناچی:شهرداران نواحی برای مقابله با ساخت‌و سازهای غیر مجاز با قوه قضاییه تعامل کنند

شهردار تهران به درآمد پایدار در مدیریت شهری اشاره کرد و افزود : به همین منظور در این دوره تلاش شد که درآمد شهرداری تهران از طریق عوارض و درآمد پایدار اداره شود و در همین راستا ۳ درصد از سهم شهرداری از ۹درصد مالیات محلی در لایحه مالیات بر ارزش افزوده به ۴ درصد افزایش یافت و ایده آل شهرداری هم این است که بتوانیم شهر را از طریق همین نوع درآمد اداره کنیم.

راه مقابله با ساخت و سازهای غیر مجاز

براساس گزارش روابط عمومی معاونت هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران، حناچی تعامل هرچه بیشتر شهرداران نواحی با قوه قضاییه را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: خوشبختانه رئیس فعلی قوه قضاییه بسیار همراه و همسو با شهرداری در کنترل حریم شهر تهران است و این فرصتی است برای شهرداری تهران که در بحث ساخت و ساز غیر مجاز و کنترل حریم با دادسرا و قوه قضاییه ارتباط خوبی برقرار کند.

حناچی افزود: برگزاری چنین جلساتی به منظور هماهنگ‌عمل کردن شهرداری برای اداره بهتر شهر بسیار کارگشا خواهد بود یعنی اگر بتوانیم یکپارچگی را از مقیاس حریم، ناحیه، منطقه و بعد ستاد منتقل کنیم می توانیم به دستاورد های خوبی در اداره شهر برسیم و این موضوع نیازمند برگزاری چنین جلساتی است که با هم اندیشی و به بحث گذاشتن چالش ها ومشکلات، به هماهنگی و یکپارچگی بیشتری برسیم.

او در ادامه حمایت حقوقی از مدیران نواحی را به عنوان یک اصل خواند و اضافه کرد: مدیرانی که برای حفظ منافع شهرداری و انجام‌وظایف قانونی شان تحت فشار قضایی قرار می‌گیرند، این وظیفه اداره کل حقوقی است که با پیگیری به موقع، از حقوق مدیران خود دفاع کنند.

در کنترل کالبدی شهر نیز شهرداری تهران می بایست هوشمند تر عمل کند و در همین راستا سازمان فاوا باید از ابزارهای جدیدتر مثل ریموت سنسینگ هم در داخل شهر و هم در داخل حریم استفاده کند.

کد خبر 602202

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار