معاون اول رئیس‌جمهوری با استقبال از تصمیمات مدیریت شهری پایتخت برای حفظ باغ‌ها در شهر و توسعه فضای سبز، گفت: در راستای سیاست‌های بازدارنده باید قوانین و مقررات جدی برای حفاظت از محیط زیست داشته باشیم.

بهره برداري از كمربند سبز تهران

به گزارش همشهری‌آنلاین، اسحاق جهانگیری صبح امروز (یکشنبه) پس از غرس یک اصله نهال، گفت: انسان در طبیعت دخالت‌های بسیاری دارد که بعضاً مداخله‌های او مضر به حال طبیعت است اما گاهی دخالت انسان نظیر درختکاری، آشتی با طبیعت است.

وی با تاکید بر اینکه حفاظت از محیط زیست وابسته به احیای فضای سبز است، تصریح کرد: توسعه فضای سبز طبیعی شامل جنگل‌ها و فضای سبز داخل شهرها و بوستان‌ها باید مورد توجه همه مسئولان و شهروندان باشد.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: هم دولت و هم شهرداری وظیفه دارند برای حمایت از محیط زیست، اقدامات پیش‌برنده و بازدارنده انجام دهند. ما در اقدامات پیش‌برنده نیازمند برنامه‌ها و سیاست‌هایی هستیم که منجر به توسعه فضای سبز شود.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه باید در مردم فرهنگ مشارکت در توسعه فضای سبز بوجود بیاید، گفت: ایجاد فضای سبز برای جمعیت ۸۰ میلیونی با شرایط خاص اقلیمی ایران هنگامی موفق می‌شود که آحاد مردم در این امر نقش موثر داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در راستای سیاست‌های بازدارنده باید قوانین و مقررات جدی برای حفاظت از محیط زیست داشته باشیم، گفت: متاسفانه جنگل‌های زاگرس دچار بیماری شده و جنگل‌های شمال نیز نیازمند توجه و حفاظت بیشتری هستند.

معاون اول رئیس جمهور با ابراز خرسندی از تصمیمات اتخاذشده برای حفظ باغ‌ها در شهرها و توسعه فضای سبز، گفت: برنامه‌های خوبی برای توسعه کمربند سبز پیرامون شهر تهران انجام شده است. افزایش سرانه ۲۴ متری در خارج از شهر و ۱۷ متری در درون شهرها عدد خوبی است که باید بیش از پیش افزایش پیدا کند.

دکتر جهانگیری با قدردانی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و دستور ایشان برای واگذاری زمین‌ها به منظور توسعه فضای سبز، اظهار امیدواری کرد با توسعه کمربند سبز ضمن جلوگیری از توسعه شهر، هوای تهران بیش از پیش تلطیف شود.

پیش از سخنان معاون اول رئیس جمهوری محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، در گزارشی از تلاش‌های انجام‌شده برای توسعه فضای سبز تهران، از لغو مصوبه برج‌باغ‌ها به منظور صیانت از باغ‌های تهران خبر داد و گفت: «این اقدام موجب حفظ فضای سبز پایتخت می‌شود.» همچنین پیروز حناچی، شهردار تهران، گزارشی از اقدامات انجام‌شده در این خصوص ارائه کرد.

حناچی: حفاظت از حریم شهر مزیت ثانویه کمربند سبز است

شهردار تهران نیز در آیین بهره‌برداری از یک هزار هکتار از کمربند فضای سبز شهر تهران که با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری انجام شد، گفت: حفاظت از حریم شهر مزیت ثانویه کمربند سبز است.

به گزارش همشهری‌آنلاین، پیروز حناچی شهردار تهران در حضور معاون اول رئیس جمهوری، گفت: شهرداری علاوه بر برنامه‌ریزی برای توسعه فضای سبز داخل محدوده شهر، برای توسعه کمربند اطراف تهران هم برنامه‌ریزی و اقدام کرده است. ارزش ایجاد کمربند سبز برای تهران در این است که هم مناطقی برای فضای سبز تثبیت می‌شود و هم مانعی برای توسعه شهر خواهد بود.

او همچنین تاکید کرد: یکی از کارهای مستمری که شهرداری در سطح شهر تهران انجام می‌دهد افزایش سرانه فضای سبز داخل محدوده و همچنین افزایش آن در بیرون محدوده و توسعه کمربند فضای سبز است.

شهردار تهران افزود: بهره‌برداری از این میزان فضای سبز در حریم تهران به مناسبت هفته منابع طبیعی دو نتیجه دارد؛ یکی افزایش فضای سبز و دیگری حفاظت از حریم شهر.

او درباره تدابیر شهرداری برای آبیاری این جنگل‌ها نیز گفت: آبی که این جنگل‌کاری‌ها از آن استفاده می‌کنند پسآب است. به طور مثال جنگل‌های شرق تهران از پسآب شهرک شهید محلاتی استفاده می‌کند.

حناچی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات خوبی که شهرداری اخیرا آن را توسعه داده است، استفاده از تصفیه‌خانه محلی و پساب برای توسعه فضای سبز است که طی توافقی با وزارت نیرو انجام می‌شود تا از منابع زیرمینی کمتر استفاده کنیم.

کد خبر 589184

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار