همزمان با ابراز نگرانی شدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ادامه فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی با وجود تحریم‌های سازمان ملل، تازه‌ترین تصاویر ماهواره‌ای نشان داد پیونگ‌یانگ در حال ساختن مکان‌هایی برای پنهان کردن انبار سلاح‌های اتمی است.

تصاوير ماهواره‌اي از سايت برنامه هسته‌اي كره شمالي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از سی‌ان‌ان، تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای مربوط به روز ۱۱ فوریه از تلاش کره شمالی برای ایجاد زیرساخت‌ها و بناها در ورودی تونل‌هایی حکایت می‌کند که تصور می‌شود از آنها برای انبار کردن سلاح‌های هسته‌ای و اتمی استفاده شده است. پیونگ‌یانگ در حالی در تمام سال ۲۰۲۰ مشغول کار روی پروژه اتمی خود بوده که جو بایدن هنوز به یک راهبرد مشخص برای روبه‌رو شدن با بلندپروازی‌های کیم جونگ-اون نرسیده است.

جفر لوییس، استاد موسسه مطالعات بین‌الملل میدل‌بری می‌گوید: «ما در دسامبر ۲۰۱۹ در تصاویر ماهواره‌ای دو تونل می‌دیدیم و در فوریه ۲۰۲۱ می‌بینیم روی آنها را سازه‌های تازه پوشانده‌اند. پیش‌تر منابع اطلاعاتی ایالات متحده از فعالیت‌های مرموز کره شمالی در منطقه یونگ‌داک‌تونگ خبر داده بودند و با آشکار شدن سازه‌های جدید، احتمال انبار کردن سلاح‌های هسته‌ای در این منطقه افزایش یافته است.

مشاوران امنیت ملی آمریکا پیش‌تر هم به این باور رسیده بودند که کره شمالی در سال‌های اخیر همچنان به فعالیت‌ها و آزمایش‌های هسته‌ای خود ادامه داده و مکان‌هایی برای انبار کردن سلاح‌های اتمی به وجود آورده است. به گفته دو مسئول امنیتی اطلاعاتی پیشین ایالات متحده، دولت آمریکا از نزدیک بخش‌های مشکوک برنامه اتمی پیونگ‌یانگ را زیر نظر دارد و با دقت فراوان آنها را بررسی می‌کند.

همزمان، رافائل گروسی (دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) پس از دیدار با اعضای شورای حکام آژانس در یک نشست خبر با ابراز نگرانی شدید از ادامه فعالیت‌های هسته‌ای پیونگ‌یانگ گفت: «آنچه کره شمالی در حوزه برنامه‌های هسته‌ای انجام می‌دهد، نقض آشکار قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت سازمان ملل است و آژانس آمادگی دارد نقش کلیدی خود را در راستی‌آزمایی برنامه‌های اتمی پیونگ‌یانگ ایفا کند.»

کد خبر 588348

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آسیا و اقیانوسیه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار