هجوم ملخ‌های صحرایی امسال ابعاد گسترده‌تری به خود گرفته و جنوب کرمان یکی از مهم‌ترین کانون‌های استقرار این آفت خواهد بود اما دستان کرمانی‌ها برای مقابله با این آفت خالی‌ است.

هجوم ملخ‌ها

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، جازموریان در جنوب کرمان پهنه‌ای گسترده از مراتع است که به دلیل وضعیت جغرافیایی اکثراً خارج از دسترس قرار دارد، هر چند در سال جاری بارندگی در کرمان به شدت کاهش یافته و افت ۷۵ درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه می‌کند اما پیش‌بینی‌های فائو از نزدیک شدن دسته‌های میلیونی ملخ‌های صحرایی از کشورهای مختلف به این منطقه حکایت دارد.

هر چند تا چند سال قبل این منطقه مقصد مهاجرت ملخ‌های صحرایی از شمال آفریقا و صحرای عربستان بود اما بعد از موج‌های گسترده این آفت و عدم کنترل در کشورهای همسایه حالا پاکستان، هند، یمن و افغانستان هم به کانون‌های استقرار دائمی ملخ‌ها تبدیل شده‌اند.

حالا پیش بینی شده در بهار سال ۱۴۰۰ نخستین دسته‌ها از این کشورها خود را برای استقرار به جازموریان خواهند رساند، همچنین گزارش‌های مردم محلی نشان می‌دهد که در طول زمستان نیز دسته‌های محدود این ملخ‌ها در منطقه استقرار دائمی داشته‌اند و با گرم شدن هوا و زاد و ولد ملخ‌ها این کلونی‌ها گسترده‌تر خواهند شد.

نگرانی از هجوم ملخ‌ها 

اما آنچه که نگران کننده است اینکه جازموریان طی پاییز و زمستان آبگیری نشده و به بیابانی خشک تبدیل شده است، همین رویه موجب می‌شود ملخ‌ها که با مراتع خشک شده مواجه می‌شوند به مزارع و باغ‌های کشاورزان هجوم ببرند.

نگرانی کشاورزان در حالی هر روز بیشتر می‌شود اداره جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان از کمبود شدید تجهیزات سم پاش و مستهلک شدن ماشین آلات خبر می‌دهد، هر چند ماه‌ها از درخواست مسئولان جنوب کرمان برای تقویت پدافند مقابله با آفت ملخ صحرایی می‌گذرد اما هنوز مسئولان مربوط اقدام مؤثری برای رفع دغدغه‌ها انجام نداده‌اند.

محمد همتی فرد،  کارشناس آفت کشاورزی در جنوب کرمان گفت: هر سال کشاورزان جنوب کرمان میلیاردها تومان هزینه خرید سموم مختلف کشاورزی می‌کنند به همین دلیل بحث کنترل آفت از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است طی سه سال اخیر بحث هجوم ملخ‌های صحرایی به خطری جدی برای استان‌های جنوبی کشور به خصوص جنوب کرمان تبدیل شده است.

سم پاشی هوایی نیاز جدی جازموریان

وی وجود هزاران هکتار مزرعه و باغ و همچنین باتلاق جازموریان که اطرافش مملو از مرتع است را عامل اصلی مهاجرت ملخ‌های صحرایی به جنوب کرمان دانست و افزود: طی دو سال اخیر در کنار دستگاه‌های دولتی کشاورزان هم با استفاده از تجهیزات شخصی با کلونی‌های ملخ در جازموریان مقابله کردند اما طی این چند سال دستگاه‌های موجود مستهلک شده‌اند و نه بخش دولتی و نه خصوصی توان مقابله مؤثر با آفت را ندارند.

همتی فرد  سم پاشی هوایی را برای مهار کلونی ملخ‌ها بسیار مهم دانست و گفت: در بسیاری از مناطق استقرار ملخ‌ها امکان دسترسی زمینی وجود ندارد، منطقه بسیار گسترده و گاه باتلاقی و صعب العبور است.

هجوم ملخ‌ها به مزارع و افزایش قیمت‌ها 

وی گرانی سم در سال جاری را یکی از مهم‌ترین عامل‌ها در خصوص کاهش تمایل کشاورزی برای همکاری در زمینه مبارزه با آفت دانست و بیان کرد: دولت باید سم مورد نیاز را در اختیار کشاورزان قرار دهد.

همتی فرد افزود: در صورت ورود ملخ‌ها به مزارع در زمانی کوتاه شاهد خسارت‌های جبران ناپذیر به کشاورزی این منطقه خواهیم بود آنچه که هم اکنون در زمینه افزایش قیمت محصولات جالیزی در کشور روی داده نتیجه بی توجهی در خصوص جلوگیری از خسارت طوفان و سرمازدگی به مزارع و گلخانه‌های جنوب کرمان بود، به عنوان مثال خیار تا ۲۴ هزار تومان افزایش قیمت یافت، در صورتی‌که برای مهار ملخ‌ها نیز بی‌توجهی صورت گیرد به زودی شاهد کمبود برخی از محصولات در بازار خواهیم بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان در این زمینه گفت: تجربه سال‌های اخیر برای مقابله با ملخ‌های صحرایی بسیار گران بهاست و در این مدت توانستیم با وجود ایجاد کلونی‌های میلیونی با همکاری مردم این آفت را مهار کنیم.

سعید برخوری ادامه داد: استفاده از ماشین آلات و تجهیزات در طبیعت گسترده و جغرافیای صعب العبور موجب شده است بسیاری از خودروها و پمپ‌های سم پاش فرسوده می‌شوند و به عنوان یک نیاز جدی، تقویت تجهیزات در منطقه به استانداری و مسئولان ملی منتقل شده است.

وی با اشاره به اینکه طی روزهای آتی اولین گروه‌های ملخ به استان‌های جنوبی می‌رسند، بیان کرد: سرعت مهاجرت این ملخ‌ها بسیار بالاست و می‌توانند در زمان اندکی از خلیج فارس عبور و وارد کشور شوند و طی ۲۴ ساعت خود را به جازموریان برسانند.

رصد دائمی از کلونی‌های ملخ‌های صحرایی 

برخوری افزود: تعلل در تقویت پدافند مبارزه با آفت می‌تواند خسارت‌های جدی به بار آورد، از سوی دیگر سم پاشی هوایی و آماده سازی فرودگاه موقت جازموریان برای استفاده از هواپیماهای سم پاش ضروری است.

وی به خشکسالی اشاره کرد و گفت: مراتع جازموریان خشک هستند و ملخ‌ها برای تغذیه به سمت مزارع و باغ‌های کشاورزان هجوم خواهند آورد به همین دلیل از هم اکنون پایش و نظارت جدی در حال انجام است و از کشاورزان هم می‌خواهیم در صورت مشاهده کلونی‌ها بلافاصله به کارشناسان جهاد کشاورزی گزارش دهند.

باید به این نکته اشاره کرد جازموریان قطب مبارزه با ملخ‌های صحرایی در جنوب کشور است و اگر این سد شکسته شود ملخ‌ها به استان‌های مرکزی راه خواهند یافت و خسارت‌ها بیشتر می‌شود

پیش بینی می‌شود بیش از ۶۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های جنوب استان کرمان درگیر آفت ملخ‌های صحرایی شوند، طبق برآوردهای صورت گرفته از سوی مراجع علمی داخلی و بین المللی میزان هجوم ملخ‌ها در سال جاری بیشتر از سال‌های گذشته خواهد بود.

سال‌های گذشته مبدا ملخ‌ها از شبه جزیره عربستان بود اما هم اکنون ملخ‌ها در بخش‌هایی از پاکستان، هند و افغانستان هم مستقر شده‌اند و با توجه به خشکسالی در این کشورها به سمت ایران هجوم خواهند آورد.

کد خبر 588170

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار