محمود صادقی، دبیر کل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها، گفت: به دلیل پایگاه رأی مناسب ظریف و بیشتر بودن احتمال تأیید صلاحیت او نسبت به کاندیداهای شاخص اصلاح‌طلبان، نام وی بیشتر مطرح شده است.

ظریف گفت وگو با طلوع افغانستان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، محمود صادقی درباره احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از محمدجواد ظریف در انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: جبهه  اصلاح‌طلبان به این مباحث ورود نکرده و تاکنون هیات رئیسه موقت خود را انتخاب کرده و کمیته‌ای هم برای تدوین آیین‌نامه خود تشکیل داده است و هنوز فعالیت انتخاباتی خود را شروع نکرده است.

وی ادامه داد: بیشتر اسامی که مطرح می‌شوند گمانه‌زنی رسانه‌ای هستند، البته احزاب اصلاح‌طلب هم رایزنی‌های داخلی خود برای معرفی گزینه ریاست جمهوری را آغاز و بعضی اسامی را مطرح کرده‌اند، اما این اسامی که احزاب معرفی می‌کنند باید به  جبهه اصلاح‌طلبان ارائه شود تا آنجا بررسی و گزینه نهایی انتخاب شود؛ بنابراین ظریف هم ممکن است یک گزینه بین همه گزینه‌های اصلاح‌طلبان باشد نه اینکه او گزینه نهایی باشد.

این عضو فراکسیون امید مجلس دهم در پاسخ به این پرسش که آیا ظریف را می‌توان اصلاح‌طلب دانست، تصریح کرد: دکتر ظریف فعال سیاسی شناخته‌شده اصلاح‌طلب نیست و سابقه فعالیت تشکیلاتی اصلاح‌طلبی ندارد و خود او هم چنین ادعایی نکرده است. او یک دیپلمات برجسته است  که دیدگاه‌هایش در خصوص تعامل با دنیا و به کارگیری دیپلماسی همسو با اصلاح‌طلبان است، اما من از سایر دیدگاه‌های او در زمینه‌های سیاست داخلی، اقتصاد یا مسائل اجتماعی و فرهنگی اطلاعی ندارم و خود ظریف هم در این زمینه اظهار نظری نکرده است. 

صادقی با اشاره به این گفته ظریف که به انتخابات ورود نمی‌کند، گفت: باید صبر کنیم تا در نهایت گزینه‌های انتخابات چه کسانی خواهند بود تا جبهه اصلاح‌طلبان بر اساس شاخص‌هایی همچون سابقه اصلاح‌طلبی روشن، سلامت، پاکدستی، کارآمدی و توان مدیریتی  گزینه نهایی را انتخاب کنند. جبهه اصلاح‌طلبان هنوز به این مرحله ورود نکرده است و برخی احزاب از جمله حزب ندای ایرانیان نام ظریف را مطرح کرده‌اند. تا حدی که من می‌دانم، ظریف هم یک گزینه میان گزینه‌های موجود است و شاید چون احتمال تایید صلاحیت وی بیشتر از کاندیداهای شاخص اصلاح‌طلبان باشد، نام وی بیشتر مطرح شده است.

وی ادامه داد: از سویی احساس می‌شود ظریف پایگاه رأی مناسبی دارد البته برجام هنوز در کما است، ولی علائمی مبنی بر احیای برجام وجود دارد و اگر این اتفاق بیفتد، محبوبیت ظریف هم بیشتر می‌شود و شانس او را برای پیروزی در انتخابات بیشتر می‌کند البته همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردم خود ظریف اعلام کرده است که آمادگی حضور در انتخابات را ندارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر دو دیدگاه درباره نحوه معرفی نامزد اصلاح‌طلبان وجود دارد. اول اینکه قبل از بررسی صلاحیت‌ها، سه چهار نفر یا یک نفر به عنوان نامزد اصلاح‌طلبان معرفی شود و دیدگاه دیگر معتقد است بعد از تایید صلاحیت‌ها اگر اصلاح‌طلبی که  با شاخص‌های جبهه اصلاح‌طلبان انطباق دارد، باقی ماند مورد حمایت قرار گیرد. این دیدگاه‌ها فعلا مطرح شده ولی به جمع‌بندی نرسیده است.

کد خبر 586806

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار