در این دوره از زمان که اغلب مردم می‌خواهند با یک سرمایه‌گذاری خوب دارایی خود را افزایش دهند زمان نشان داده است که خرید بیت کوین و طلا سرمایه گذاری‌هایی هستند که می‌توان بشدت روی آنها حساب کرد. در این مقاله قصد داریم از لحاظ علمی به مقایسه این دو دارایی ارزشمند و مقایسه ارزش بیت کوین و طلا بپردازیم.

طلا يا بيت كوين

البته که در نهایت این شما هستید که باید بهترین مسیر را انتخاب کنید. با همتاپی همراه باشید.

 تاریخچه طلا و بیت کوین

طلا دارای قدمتی چندین هزار ساله می‌باشد که از دیرباز به عنوان یک وسیله قابل اعتماد برای مبادلات و ذخیره ارزش مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه نیز از این فلز گرانبها در زمینه تجاری، صنعتی و پزشکی استفاده می‌شود. در حالی که از زمان پیدایش بیت کوین تنها دوازده سال می‌گذرد. با این حال چرا بحث می‌کنیم که بیت کوین بهتر است یا طلا؟

سرمایه گذاری و خرید بیت کوین به معنای سرمایه‌گذاری در یک انقلاب تکنولوژیک می‌باشد. بسیاری از سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به بازار ارزهای دیجیتال به بیت کوین لقب طلای دیجیتال داده‌اند و بر این باورند که در آینده بیت کوین به عنوان بهترین دارایی پولی جهان، جای طلا و دلار آمریکا را خواهد گرفت. بررسی ابزارهای گوگل ترندز نیز نشان می‌دهد میزان علاقه‌مندی افراد به بیت کوین و سرمایه‌گذاری روی آن افزایش چشمگیری داشته است.

مقایسه بیت کوین و طلا

بیت کوین و طلا شباهت‌ها و تفاوت‌های زیادی با هم دارند. در ادامه برخی از مهم‌ترین موارد را بررسی خواهیم کرد.

۱.         محدودیت منابع

منابع بیت کوین و طلا هر دو محدود هستند. اگرچه تعیین مقادیر دقیق موجودی طلا باقیمانده بسیار دشوار است اما منابع بیت کوین شفاف و ثابت می‌باشد. تعداد کل واحدهای بیت کوین ۲۱ میلیون واحد می‌باشد و پس از استخراج این تعداد بیت کوین دیگر واحد جدیدی تولید نخواهد شد. آنچه که مشخص است وقتی صحبت از محدودیت منابع به میان می‌آید، تقاضا به سرعت ارزش یک دارایی را افزایش می‌دهد. 

۲.         مقاومت در برابر تقلب

دارایی‌هایی که مستعد تقلب هستند احتمال دارد ارزش خود را از دست بدهند چرا که تشخیص اصالت آنها نیازمند بکارگیری ابزارهای مختلف می‌باشد. طلای فیزیکی نیز از آن دسته دارایی‌های مستعد تقلب و تقلیل خلوص می‌باشد اما در مقابل بیت کوین به لطف فناوری بلاکچین بشدت در مقابل تقلب مقاوم است.

۳.         قابلیت جابه‌جایی

قابلیت جابه جای دارایی‌ها یکی از ویژگی‌های مهمی است که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد دارایی خود را در زمان کوتاهی انتقال دهند. انتقال طلا کار آسانی نیست و ممکن است هفته‌ها و یا حتی ماه‌ها طول بکشد. انتقال طلای فیزیکی از یه مکان به مکان دیگری نیازمند اقدامات امنیتی زیادی می‌باشد و همین امر باعث افزایش هزینه انتقال می‌شود. در حالی که کاربران شبکه بیت کوین می‌توانند با استفاده از گوشی همراه خود مقادیر زیادی بیت کوین را در کمترین زمان انتقال دهند.

۴.         غیرمتمرکز بودن

غیرمتمرکز بود یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار مهم دارایی‌های ارزشمند می‌باشد. شبکه بیت کوین کاملا غیرمتمرکز است و توسط هیچ دولت و نهاد متمرکزی کنترل نمی‌شود علاوه بر این کنترل تولید واحدهای جدید نیز توسط هیچ کس انجام نمی‌شود. در مقابل مراحل استخراج طلا متمرکز بوده و در بسیاری از نقاط جهان در اختیار دولت‌ها و سازمان‌های بخصوصی می‌باشد. این موضوع همچنین باعث شفافیت هرچه بیشتر بازار خرید و فروش بیت کوین در مقایسه با بازار طلا میشود.

۵.         تقسیم‌پذیری

قابلیت تقسیم شدن دارایی‌ها به اجزای کوچکتر(مقادیر خردتر) را تقسیم‌پذیری می‌گویند. در معاملات و تبادل کالاها ویژگی تقسیم پذیری بسیار مهم است. اگرچه طلا را می‌توان تقسیم کرد اما خرید کالا با کوچکترین واحد آن یعنی سوت (۱ میلی گرم) غیر قابل تصور است. در مقابل بیت کوین را می توان به ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ساتوشی تقسیم کرد و کمترین مقداری که می توانید در شبکه انتقال دهید ۵۴۶ ساتوشی می باشد.

سرمایه گذاری در بیت کوین بهتر است یا طلا؟

به عقیده بسیاری از کارشناسان آی تی و تحلیل گران اقتصادی در حال حاضر بیت کوین ۱۰ برابر بهتر از طلا می باشد. دلیل این انتخاب نیز این است که بیت کوین در مدت زمان کوتاهی نسبت به طلا توانسته است به مقبولیت زیادی در میان عموم مردم برسد. بسیاری از تریدرها و سرمایه گذاران بازار ارزهای دیجیتال پیش‌بینی می‌کنند قیمت بیت کوین در سال‌های آینده رشد زیادی داشته باشد و همین امر باعث می‌شود که سرمایه‌گذاری و خرید بیت کوین پرسودتر از سرمایه‌گذاری در حوزه طلا باشد.

براساس گزارش‎‌های اعلام شده در سال ۲۰۲۰ تعداد آدرس‌هایی که بیش از ۱۰۰۰ بیت کوین نگهداری می‌کنند به شدت افزایش یافته است. همین موضوع نشان دهنده علاقه سرمایه گذاران بزرگ به ارزهای دیجیتال بویژه بیت کوین می‌باشد.

تولید محتوا توسط صرافی ارز دیجیتال همتاپی

کد خبر 584409

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار