رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با اعلام اینکه تاکنون ۳۳ هزار ساختمان ناایمن، پایش و ارزیابی شده‌اند؛ گفت: دستورالعمل‌های لازم برای آنها ابلاغ شده و اطلاعات آن‌ها به تدریج در حال بارگذاری در سامانه است.

محمد سالاري

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از معاونت ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر تهران، محمد سالاری در سخنان پیش از دستور خود در دویست و شصت و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو، گفت: قطعا حادثه پلاسکو با توجه به انعکاس جهانی که داشت، نقطه عطفی در تاریخ شهر تهران و کشور ما در حوزه ایمن‌سازی ساختمان‌ها، ابنیه و تاسیسات شهری شد.

سالاری ادامه داد: باید بگوییم که مدیریت شهری دوره پنجم در خصوص ایمن‌سازی ساختمان‌های شهر تهران مجموعه اقدامات ارزشمندی را انجام داده‌اند که قطعاً در تاریخ مدیریت شهری ماندگار خواهد شد و به عنوان الگو، قابلیت تعمیم و تسری به سایر سازمان‌ها، نهادها و شهرداری‌های کشور را دارد.

وی با بیان اینکه بعد از حادثه پلاسکو توانستیم ایمن‌سازی ساختمان‌های شهر تهران، بهخصوص ایمن‌سازی ساختمان‌های عمومی و جاذب سفر در محدوده مرکزی شهر را با محوریت سازمان آتش‌نشانی و کمیسیون‌های تخصصی و شهرداری‌های مناطق به یک نهضت عمومی تبدیل کنیم، اظهار داشت: اکنون صاحبان، ذی‌نفعان و امنای ساختمان‌های ناایمن، مبتنی بر مشارکت، اقدام به ایمن‌سازی کرده‌اند و در بازدیدهایی که از این ساختمان‌ها داشتم، شاهد بودم که آن‌ها علیرغم اینکه هزینه‌های بسیار قابل توجهی برای سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق و استانداردهای ایمنی انجام داده‌اند اما از آنجایی که این اقدامات، جان و مال آن‌ها را از خطر صیانت می‌کند و هم دارایی آنها اعم از ساختمان و مغازه‌هایی که دارند، ارزش افزوده پیدا کرده است، رضایتمندی زیادی در این خصوص داشتند و من معتقدم که این رویکرد به صورت گسترده تداوم پیدا خواهد کرد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اقدامات شورای شهر و مدیریت شهری دوره پنجم در خصوص ایمن‌سازی ساختمان‌ها و شهر، گفت: شورای شهر تهران در مصوبات مختلف و در تصمیم‌گیری‌هایی که در فرآیند تصویب برنامه و بودجه سالانه انجام داده است، اعتبارات سازمان آتش‌نشانی را هم از محل صدور پروانه‌های ساختمانی و عوارض ساختمانی و هم در بودجه‌های سنواتی افزایش داده است، به نحوی که همواره مسئولین سازمان آتش‌نشانی در این وانفسای منابع درآمدی اعلام می‌کند که طلایی‌ترین روزهای خود را برای خرید تجهیزات مورد نیاز در دوره پنجم سپری می‌کنند.

سالاری، توجه به بازآفرینی شهری و تبدیل احیاء و نوسازی بافت‌های فرسوده به یک اولویت بسیار جدی را از دیگر اقدامات مدیریت شهری دوره پنجم در راستای ایمن‌سازی شهر دانست و گفت: تدقیق نقشه‌های پهنه‌های گسلی شهر تهران، برای اولین بار در این دوره مدیریت شهری بر روی سامانه طرح تفصیلی، لحاظ و مقرر و ابلاغ شد که ساختمان‌های با اهمیت و خطرساز روی پهنای گسلی ساخته نشوند و ساخت‌وسازها مبتنی بر استانداردهای لازم صورت گیرد.

وی ادامه داد: صدور پروانه اضطراری و اقدامات بسیار خوبی که در خصوص صدور پروانه بهسازی لرزه‌ای نسبی برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در معاونت شهرسازی و معماری با مشارکت مرکز تحقیقات مسکن وزارت راه در حال انجام است، دیگر کار ارزشمند در حوزه ایمن‌سازی و نیاز امروز شهرهای کشور است. ما چالش گودهای پرخطر را مبتنی بر تاکید ریاست شورای شهر پیگیری کردیم و در نهایت صدور پیش پروانه که مبدا ایجاد گودهای پرخطر بود را در این دوره مدیریت شهری متوقف کردیم و تا پایان سال کلیه گودهای پرخطر فعلی نیز تعیین تکلیف خواهند شد.

سالاری اضافه کرد: توقف بلندمرتبه‌سازی بی‌قاعده از دیگر اقدامات برای ایمن‌سازی شهر بود و در نهایت الزام شهرداری و سازمان آتش‌نشانی به ایجاد سامانه برخط پایش ایمنی ساختمان‌های موجود شهر تهران نیز یکی دیگر از اقدامات بسیار ارزشمند مدیریت شهری این دوره است که بر این اساس، ۳۳ هزار ساختمان ناایمن تاکنون، پایش و ارزیابی شده‌اند و دستورالعمل‌های لازم برای آنها ابلاغ شده و اطلاعات آن‌ها به تدریج در حال بارگذاری در سامانه البته با توجه به ملاحظات امنیتی است. همچنین همکاری‌های قابل توجهی در خصوص اجرایی شدن مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان در حال انجام است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در پایان در خصوص آنچه که برای ادامه مسیر ایمن‌سازی شهر مورد نیاز است و باید مورد مطالبه قرار گیرد، ‌گفت: متاسفانه در کشور، قانون یکپارچه ایمنی شهری نداریم و دولت و مجلس شورای اسلامی باید تصویب این قانون را در اولویت قرار دهند. همچنین بازنگری مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان ضرورت دارد، چراکه اکنون ساختمان‌ها در مرحله بهره‌برداری بصورت بلاتکلیف رها می‌شوند. مهمترین موضوع هم در حوزه ایمن‌سازی، فرهنگ‌سازی عمومی برای تداوم مطالبه‌گری ایمن‌سازی است که در کنار نهادینه کردن نظام بیمه تضمین کیفیت ساختمان باید توسط رسانه‌ها و جامعه مدنی اجرایی شود.

کد خبر 580090

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار