نخستین کنفرانس بین‌المللی برخط «رقص قلم؛ در راه ابریشم» دوم بهمن ۱۳۹۹ افتتاح و در سه روز و شش بخش برگزار می‌شود.

کنفرانس رقص قلم در راه ابریشم

به گزارش همشهری آنلاین، اولین کنفرانس بین‌المللی برخط رقص قلم؛ در راه ابریشم به همت کمیسیون ملی یونسکو-ایران، پنجشنبه دوم بهمن آغاز و به مدت سه روز در شش بخش با شرکت مهمانان داخلی و خارجی برگزار می‌شود.

جزئیات برنامه این کنفرانس به این شرح است:

  • بخش اول - افتتاحیه

 دوم بهمن - ساعت ۱۱ تا ۱۳:۳۰

دکتر غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان رضوی، دکتر محمدرضا کلائی شهردار مشهد، استاد محمد حیدری دبیر اجرایی و هنری همایش، استاد غلامحسین امیرخانی رئیس شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران و عباسعلی صحافی مقدم عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان مشهد، از جمله مهمانان افتتاحیه این کنفرانس بین‌المللی هستند.

  • بخش دوم - نقش بین فرهنگی هنر خوشنویسی در میان کشورهای راه ابریشم

دوم بهمن - ساعت ۱۴ تا ۱۷:۰۵

موسی زکی‌زاده (افغانستانی) از استرالیا، لی‌جویونگ از کره جنوبی، صبا جاوید از پاکستان، محمدحسین احمدی (افغانستانی) از ایران و رهاب بیطار (آمریکایی) از سوریه مهمانان این بخش از کنفرانس هستند. مدیر برگزاری این پنل مهدی صحراگرد است. از جمله موضوع‌های قابل طرح در این پنل، نقش هنر خوشنویسی در ارتباطات میان فرهنگی کشورهای راه ابریشم است.

  • بخش سوم - وضعیت خوشنویسی معاصر کشورها

سوم بهمن- ساعت ۱۰ تا ۱۳:۴۰

تامیر ساماندبادر پورو از مغولستان، بهزاد خاجی متوف از ازبکستان، محمد شر علی خان از پاکستان، اشرف هیرا از پاکستان، محمد مهدی میرزایی (افغانستانی) از ایران و بهمن پناهی (ایرانی) از فرانسه، مهمانان این کنفرانس هستند. مدیر برگزاری این نشست مهدی صحراگرد است. از جمله موضوع‌های قابل طرح در این پنل، موزیکالگرافی (موسیقی خط)، رابطه جوهری هنر خوشنویسی و موسیقی است.

  • بخش چهارم - تحلیل فرمی و ساختاری هنر خوشنویسی و نسخ خطی

سوم بهمن- ساعت ۱۴ تا ۱۸:۱۵

آگاتا اشمی الکا (لهستانی) از مغولستان، آریونبولد آریگوند اردنخویاگ از مغولستان، هیرال کولاو بهاگات از هندوستان، فوزیه مرام از هندوستان، جواد بختیاری از ایران، علی قرطاسی(ایرانی) از سوئد و یاسین سمری از الجزایر مهمانان این کنفرانس هستند. مدیر برگزاری این نشست مهدی صحراگرد است. در این پنل درباره جوهره و ساختار هندسی خط نستعلیق و بررسی تطبیقی خطوط ملل بحث خواهد شد.

  • بخش پنجم - پیشینه خوشنویسی در سطح ملی و بین المللی

چهارم بهمن- ساعت ۱۰ تا ۱۳:۰۵

کاملجان رحیم اوعبد الغفور رزاق بخاری از ازبکستان، انور خان از پاکستان، مهدی صحرا گرد از ایران، علیرضا هاشمی نژاد از ایران و بهرام برومند امین از ایران مهمانان این کنفرانس هستند. مدیریت این پنل را حسین رضوی فرد برعهده دارد. از موضوع‌های قابل پرداخت در این پنل میراث خوشنویسی ایران پیش از اسلام است.

  • بخش ششم - جایگاه خوشنویسی در میان سایر هنرها (موسیقی، هنرهای تزئینی،...)

چهارم بهمن- ساعت ۱۴ تا ۱۶

شکیلا عالمی (افغانستانی) از ایران، ریم قبطان از سوریه و محمد بحیری از الجزایر، مهمانان این کنفرانس هستند. مدیر برگزاری این نشست مهدی صحراگرد است. همچنین از موضوع‌های قابل پرداخت در این پنل تاثیر تذهیب عصر تیموری بر تذهیب معاصر است.

کد خبر 579610

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار