مجموع نظرات: ۰
شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶
۰ نفر

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: تقریباً ۸۰ درصد مساحت حوزه سد کرج دارای فرسایش حدود ۹ تا ۱۸ تن در هکتار است که در کلاس شدید طبقه‌بندی می‌شود.

سد کرج

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، حامد فرضی درباره روز جهانی خاک و همچنین حفاظت خاک، کاهش فرسایش و کنترل رسوب تحت تأثیر اقدام‌های آبخیزداری در استان البرز اظهار کرد: بر اساس نتایج مطالعات انجام‌شده، میزان فرسایش ویژه در حوزه‌های آبخیز استان ۱/۵ تن در هکتار در سال است و میزان فرسایش خاک کل حوزه‌های آبخیز استان برابر با ۵/۱۳ میلیون تن در سال برآورد شده است.

وی ادامه داد: با توجه وجود سازندهای حساس و تکتونیک فعال در حوزه‌های آبخیز کرج و طالقان مشکلات مربوط به زمین لغزش‌ها، بهمن و حرکات واریزه‌ای در این حوزه‌ها قابل مشاهده است که ضمن بروز خطرات جانی و مالی فراوان همه ساله، مقادیر فراوانی رسوب به حوزه سدها وارد می‌شود و باعث خسارات فراوانی می‌شوند.

فرضی با تاکید بر اینکه با توجه به نقشه فرسایش استان البرز که نشان می‌دهد ۴۳ درصد مساحت استان دارای فرسایش بین ۹ تا ۱۸ تن در هکتار بوده که در کلاس فرسایشی شدید طبقه بندی می‌شود، بیان کرد: همچنین به ترتیب ۲۴ و ۲۶ درصد مساحت استان دارای فرسایش ۲ تا ۵/۴ و ۵/۴ تا ۹ تن در هکتار بوده است.

وی سدهای بزرگ این استان را سد امیرکبیر و طالقان نام برد و تصریح کرد: از طرفی دیگر حوزه سد کرج و سد طالقان بیشترین فرسایش را در بین سایر مناطق استان دارند. تقریباً ۸۰ درصد مساحت حوزه سد کرج دارای فرسایش حدود ۹ تا ۱۸ تن در هکتار می‌باشد که در کلاس شدید طبقه بندی می‌شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز  گفت: همچنین ۵۶ درصد مساحت حوزه سد طالقان دارای فرسایش ۹ تا ۱۸ در هکتار با کلاس شدید فرسایش است، لذا با توجه به مقدار فرسایش در این حوزه‌ها که بیشترین مقدار را در بین سایر مناطق استان دارند.

کد خبر 570205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار