رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان اصفهان از رکود ۸۰ درصدی فعالیت چاپخانه‌های استان خبر داد.

تعطیل شدن چاپخانه‌ها

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، راه‌اندازی نخستین چاپخانه در ایران به دوران صفویان بازمی‌گردد که کشیشان ارامنه در جلفای اصفهان برای انتشار متن‌های دعا از آن استفاده می‌کردند. در دوره حکومت نادرشاه افشار به گزارش دو سیاح خارجی اطلاعاتی به زبان لاتین و عربی در ایران چاپ و پخش می‌شد که نشان می‌دهد پیشینه صنعت چاپ در ایران به دوران ولایت عهدی عباس میرزا پسر فتحعلی شاه قاجار بر می‌گردد.

عباس میرزا که به پیشرفت در صنایع فرهنگی و نظامی تاکید فراوانی داشت نخستین کسی است که با چاپخانه‌ها را در ایران پایه‌ریزی کرد. امروزه و بعد از گذشت بیش از دویست سال از آن زمان صنعت چاپخانه در اصفهان، نخستین شهری که به استقبال آن رفت، در معرض نابودی قرار گرفته و بی‌توجهی به مشکلات آن از جمله کمبود مواد اولیه، بروزرسانی دستگاه‌ها و پرداخت تسهیلات مالی به وضوح دیده می‌شود.

اوضاع نابسامان صنعت چاپ در نصف جهان

محمدعلی انصاری، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان اصفهان اظهار کرد: متاسفانه بحث نبود نظارت‌ها بر توزیع کاغذ بین واحدهای مربوط و کمبود شدید مواد اولیه باعث شده تا شاهد رکود ۸۰ درصدی در چاپخانه‌های اصفهان باشیم. بیش از ۹۷ درصد از مواد اولیه صنعت چاپ وابسته به بازارهای خارجی و وارداتی است که این امر با توجه به شرایط ناشی از کرونا، کمبود منابع مالی برای خرید تجهیزات و کمبود کاغذ مشکل آفرین شده است. افزایش شدید قیمت برخی اقلام مهم مانند کاغذ سبب شده تا بسیاری از چاپخانه‌داران به ناچار به خرید اقلام قاچاق به امید قیمت کمتر روی بیاورند.

انصاری گفت: اتحادیه نیازهای واحدهای صنفی خود را با مشارکت یک شرکت تعاونی در چندسال قبل تامین می‌کرد، اما متاسفانه اوضاع اقتصادی و فشارهای مالیاتی سبب شد تا این شرکت تعاونی دچار ورشکستگی و تعطیل شود و صنعت چاپ استان اصفهان در لبه پرتگاه قرار گیرد.در حال حاضر فقط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تامین بخشی از کاغذ چاپخانه‌های شهر را برعهده دارد و توزیع نکردن یکسان کاغذ بین تمام واحدها گلایه مندی صاحبان شغلی را در پی داشته است.

تعطیلی ۴۰ درصد از چاپخانه‌های شهر اصفهان

در همین زمینه رضا کیوانفر، نایب رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان اصفهان اظهار کرد: طبق آمارها از آغاز فصل پاییز تاکنون از بین ۵۰۰ واحد صنفی صنعت چاپ مستقر در اصفهان بیش از ۲۰ درصد از آن‌ها اعلام تعطیلی کرده‌اند. ۴۰ واحد صنفی دیگر هم در آبان در فهرست ابطال پروانه کسب و تعطیلی قرار گرفتند.

نایب‌رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان اصفهان یادآور شد: کاهش درآمد مالی واحدهای صنفی علت اصلی این تعطیلی‌هاست؛ اگر بخواهیم عمیق‌تر به این موضوع اشاره کنیم یک واحد صنفی که تا دو سال پیش ماهیانه ۷ میلیون تومان درآمد داشت، درآمد آن امسال به ماهی ۲ میلیون تومان کاهش یافته است. این در حالی است که بیش از ۶۰ درصد این واحدها در مکان‌های استیجاری مستقر هستند و کاهش شدید درآمدهای مالی برای آنان کمرشکن است. قیمت کاغذ در بازار نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد بیشتر شده و یک چاپخانه دار باید برای تامین آن نیمی از درآمد خود را صرف کند.

کاهش ۷۰ درصدی اشتغالزایی در صنعت چاپ استان اصفهان
 
شکرالله فراست، مسئول خزانه‌داری اتحادیه چاپخانه‌داران استان اصفهان گفت: با توجه به تعطیلی‌های متعدد واحدهای چاپخانه در شهر اصفهان آمار افراد بیکار این حوزه به ۲۰۰ نفر رسیده است. صنعت چاپ به عنوان یکی ۱۰ صنعت اشتغالزای کشور شناخته می‌شود، اما متاسفانه شرایط موجود اشتغالزایی در این حوزه را ۷۰ درصد کاهش داده و اوضاع روز به روز بدتر می‌شود. انبارهای خزانه داری اتحادیه این روزها دچار کمبود شدید کاغذ است و این معضل آثار منفی خود را در ماه‌های آینده روی واحدهای صنفی نشان می‌دهد. با وجود جلسات متعدد با استانداری و دیگر دستگاه‌های دولتی برای تامین کاغذ مورد نیاز چاپخانه داران، تاکنون تسهیلات مالی اختصاص نیافته و افزایش پرداخت مالیات کار را برای ماندن افراد در این حوزه شغلی سخت کرده. ضمن اینکه تعطیلی‌ها و محدودیت‌های کرونایی بر این حوزه هم سایه افکنده است.

صنعت چاپی که جولانگاه دلالان شده است

انصاری، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان اصفهان تصریح کرد: کمبود کاغذ مورد نیاز چاپخانه‌داران فرصتی شده تا دلالان به طمع سودجویی وارد این حوزه شوند به طوری که حضور دلالان نسبت به سال‌های قبل ۵۰ درصد بیشتر شده است. نیاز شاغلان صنعت چاپ به کاغذ برای جلوگیری از تعطیلی واحد صنفی خود بسیار زیاد است و همین باعث مراجعه افراد به دلالان برای خرید کاغذ قاچاقی شده که دلال ۴ برابر قیمت خرید به مصرف‌کننده می‌فروشد.

نقش تعیین‌کننده کاهش نرخ دلار در بهبود وضع صنعت چاپ
 
کیوانفر، نایب‌رئیس اتحادیه چاپخانه داران استان اصفهان افزود: کاهش نرخ دلار را می‌توان به عنوان عامل موثر در بهبود اوضاع صنعت چاپ دانست، چون کاهش قیمت دلار می‌تواند از احتکار مواد اولیه جلوگیری کند. تزریق ارز نیمایی به بازار برای کنترل نوسانات قیمت بسیار مفید است به شرطی که در زمانی معین ادامه داشته باشد. با تزریق ۲۰۰ میلیون دلار به بازار ارز در چند ماه گذشته شاهد کاهش ۱۰ درصدی قیمت در بازار بودیم که همین اقدام دولت در ساماندهی خرید نیازهای چاپخانه داران تاثیر مطلوبی داشت.

آنطور که مسئولان صنعت چاپ استان اصفهان بیان می‌کنند اگر مشکلات این حوزه به سرعت کم نشود و اوضاع به همین شکل پیش برود تا پایان سال تمام واحدهای چاپخانه در شهر اصفهان تعطیل خواهند شد.

کد خبر 569907

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار