بانک اطلاعاتی مناطق پرخطر استان کرمان از نظر شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تهیه شده و این نقاط در دست نظارت، مراقبت و پایش مستمر قرار دارد.

تالاب

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان گفت: بانک اطلاعاتی مناطق پرخطر استان کرمان از نظر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان براساس احتمال شیوع این بیماری در مناطق مختلف اولویت بندی شده است.

صدیقه کاظمی نیا با بیان اینکه تالاب‌ها و آبگیرها نخستین مناطقی هستند که حضور پرندگان مهاجر را دارند، افزود: این مناطق از نظر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان پر خطر هستند بنابراین با مشارکت اداره کل حفاظت محیط زیست به طور مکرر مورد بازرسی قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: واحدهای پرورش سایر ماکیان مانند شترمرغ، کبک، بلدرچین نیز در شمار مکان‌های پر خطر در زمینه شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به شمار می‌رود که به طور دوره‌ای بازرسی و مراقبت می شود.

کاظمی نیا از کشتارگاه‌های طیور نیز به عنوان مناطق پرخطر در زمینه شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نام برد و افزود: واحدهای مرغ تخم گذار نیز در معرض خطر هستند زیرا در اغلب موارد شرایط بهداشتی این واحدها پایین‌تر از واحدهای پرورش مرغ گوشتی است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان بیان کرد: واحدهای بومی و صنعتی پرورش طیور نیز که در مجاورت گلخانه‌ها و اراضی کشاورزی قرار دارند به دلیل استفاده از کود پرندگان مناطق دیگر پر خطر هستند.

وی از واحدهای پرتراکم مرغ داری، واحدهای غیرمجاز کوچک پرورش طیور که شرایط بهداشتی کافی را ندارند به عنوان مکان‌های پر خطر نام برد و گفت: از جوجه ریزی در این مکان‌ها ممانعت می‌شود.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان ادامه داد: مکان‌های فروش پرندگان زینتی نیز از جمله اماکن پرخطر در نظر گرفته شده در بانک اطلاعاتی اماکن پر خطر شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است که نظارت بر این اماکن نیز در دستور کار قرار دارد.

کد خبر 569044

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار