۱۱ اثر منقول استان در فهرست آثار ملی ثبت شد.

بشقاب چینی سلادون

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، احمد حمزه زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی روز شنبه ۸ آذر گفت: این آثار با پیگیری‌های انجام شده توسط معاونت میراث فرهنگی این اداره کل در جلسه ثبت آثار منقول فرهنگی تاریخی در فهرست آثار ملی جای گرفت. از میان آثار ثبت شده ۶ اثر شامل بشقاب چینی سلادون، ۲ عدد تنگ سفالی لعابدار، کاسه چینی سلادون و کاسه سفالی لعابدار متعلق به موزه دانشگاه تبریز و منبر سنگی مسجد محمد حنیفه روستای زینجناب تبریز است.

وی، ۲ عدد سنجاق سر مفرغی، تابوت سفالی و بشقاب سفالی کشف شده در کاوش های اضطراری گورستان سرند و منبر چوبی مسجد جامع کوزه کنان شبستر را از دیگر آثار ثبت شده اعلام کرد و افزود: با توجه به اهمیت و غنای آثار منقول تاریخی موجود استان، معاونت میراث فرهنگی اداره کل با جدیت فرآیند ثبت این آثار در فهرست ملی را در دستور کار خود قرار داده است.

آذربایجان شرقی با داشتن افزون بر یک‌هزار و ۸۰۰ اثر ثبت شده ملی در حوزه میراث فرهنگی و جاذبه های خاص گردشگری در کنار بازار تاریخی تبریز و ثبت شده در فهرست یونسکو، در ردیف پنج استان نخست ایران به لحاظ برخورداری از ظرفیت های صنعت گردشگری و میراث فرهنگی قرار دارد.

کد خبر 568540

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار