مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره علت اجرایی نشدن اوراق مشارکت مترو توضیح داد و گفت که مشکل حل و مفاصاحساب برای وثایق شهرداری صادر شده است.

مصطفی سالاری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، مصطفی سالاری درباره علت اجرایی نشدن اوراق مشارکت مترو و عدم واریز پول اوراق مشارکت به حساب شهرداری از سوی بانک رفاه توضیحاتی ارائه داد و اظهار کرد: مشکل حل شده است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: ماجرا به این قرار است که شهرداری باید املاکی را نزد دفترخانه به نفع بانک رفاه به وثیقه می‌گذاشت تا در واقع وثیقه آن پولی باشد که بانک رفاه می‌پردازد. چون بانک اوراق را می‌گیرد ولی پول نقد می‌دهد و بعدا در بلندمدت شهرداری باید بازپس دهد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه بابت این تضمین، طبق عرف بانکداری و قوانین و مقررات کشور، بانک رفاه باید وثیقه‌ای بابت تضمین بگیرد و آن وجوه نقد را به آن دستگاه بدهد؛ گفت: بابت وثیقه گرفتن معمولا ملک وثیقه می‌گیرند. ملک را که به دفترخانه می‌برند گواهی‌هایی برای توثیق ملک نیاز است که یک مورد استعلام از تامین اجتماعی است مبنی بر آنکه دستگاه یا مالک زمین به تامین اجتماعی بدهکار نیست.

سالاری ادامه داد: شهرداری با گستردگی کاری که دارد از سنوات گذشته (بیش از ۱۰ سال گذشته) تا کنون یک بدهکاری قابل توجه چندهزار میلیارد تومانی به تامین اجتماعی دارد. اینکه می گفتیم صد درصد تسویه کند و بعد گواهی بدهیم غیرممکن بود؛ ولی حداقل باید سازوکار پرداختش تعریف می‌شد.

وی ادامه داد: در همین راستا، سال گذشته با شهردار تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده بودیم که چندماهی هم به اجرا در آمد ولی بعد از چندماه امکان اجرا برایشان نبود و متوقف شد. بنابراین نیاز بود به روز رسانی کنیم که به روز رسانی شد و مفاصا حساب هم در پاسخ به استعلام دفترخانه ذیربط برای سپردن توثیق، صادر و کارشان انجام شده است.

به گزارش همشهری آنلاین، علی ربیعی سخنگوی دولت نیز در نشست هفتگی خود در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰، یکی از مهمترین مصوباتی که تاکنون مطرح شده است را امکان انتشار اوراق مالی اسلامی برای شهرداری‌ها برای طرح‌های قطار شهری و حمل‌ونقل شهری عنوان کرد.

کد خبر 567537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار