فیلم مستند «آسک» اثر مهدی زمانپور کیاسری توانست جایزه بهترین فیلم بلند را در پانزدهمین جشنواره فیلم شیلی در آمریکای جنوبی به دست آورد.

آسک

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، مستند آسک جایزه نقدی هزار دلاری این بخش را هم به دست آورد. پانزدهمین دوره جشنواره فیلم آریکا ناتیوا روزهای ۱۶ تا ۲۵ آبان با رویکرد فیلم‌هایی با مضامین بومی در شیلی برگزار شد. هدف این جشنواره آشنا کردن کودکان، جوانان و بزرگسالان با گنجینه‌های طبیعی و فرهنگی است که در مناطق روستایی و بومی کره زمین باقی مانده‌اند.

مستند «آسک» روایتگر داستان زندگی یک پیرمرد جنوبی ۸۰ ساله است که خداوند نیروی تعبیر خواب به وی داده است. پیرمرد به کوه می‌رود و با لمس و چشیدن طعم سنگ‌ها، سنگ مورد نیاز خود را پیدا و آن‌ها را استخراج می‌کند، سپس با ابزار ابتدایی مانند اره دستی و تیشه، ظروف جنوبی مثل سنگ نان‌پزی و هاون درست و با فروختن آن‌ها امرار معاش می‌کند.

این مستند پیش از این در هفدهمین جشنواره مستند بیگ‌اسکای آمریکا، دوازدهمین جشنواره فیلم مستند ایران سینماحقیقت و بیستمین جشنواره مستند زعفران طلایی ترکیه حضور یافته و برنده جایزه بهترین فیلم بیستمین جشنواره زعفران طلایی، منتخب پنجمین جشنواره درخت طلایی فرانکفورت آلمان و منتخب بیست و نهمین جشنواره مستند بلگراد شده بود.

کد خبر 566853
منبع: ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار