ساماندهی اطلاعاتی اسناد مربوط به کاوش‌ها و مستندات از برنامه‌های مهم پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در حال انجام است.

تخت جمشيد

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: هزار نسخه سند شامل مکاتبات اداری، نقشه، عکس، اسلاید، گزارش و فیلم که حاصل انجام فعالیت‌های متنوع باستان‌شناسی، ساماندهی، حفاظت و مرمت تخت‌جمشید است، دیجیتالی می‌شود.  

حمید فدایی در رابطه با اهمیت نگهداری و حفاظت بهتر اسناد باقی مانده آثار جهانی تخت جمشید افزود: تاریخ معاصر تخت‌جمشید که با کاوش‌های باستان‌شناسی آغاز شد و با حفاظت همه‌جانبه آن ادامه یافت برای بسیاری از مخاطبان مجموعه جذابیت ویژه‌ای دارد. مکتوبات، مستندات و گزارش فعالیت‌های علمی در تخت جمشید طی یکصد سال گذشته، بخشی از شناسنامه این مجموعه قلمداد می‌شود و قابل ارائه به متخصصان و محققان است.

رئیس پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید اظهار کرد: گرچه توجه به تخت‌جمشید را پس از ویرانی و فراموشی آن در مکتوبات مورخان، مستشرقان و سفرنامه نویسان متعددی از دوره‌های دور تاریخی می‌توان پیگیری کرد، عصر حاضر به دلیل توجه به این میراث سترگ و تلاش برای کشف، بازشناسی، معرفی و حفاظت از آن اهمیت بسیاری دارد.

فدایی با اشاره به اینکه پایگاه باید شرایط لازم را در نشر و به اشتراک گذاشتن اسناد و داده‌های تاریخی در پیشبرد مطالعات پژوهشگران فراهم کند، ادامه داد: در گام‌های بعد سایر اسنادی را که در سال های گذشته به اشتباه از مجموعه خارج شده و در اختیار مراکزی همچون کتابخانه و مرکز اسناد ملی فارس قرار گرفته مجددا به مجموعه باز خواهیم گرداند.

کارشناس مسئول مرکز اسناد و آرشیو پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در این باره گفت: به‌روزرسانی و دیجیتال کردن اطلاعات و نقشه‌های موجود در مرکز آرشیو پایگاه میراث جهانی تخت جمشید که مربوط به زمان شروع کاوش‌های علمی این مجموعه از دهه ۲۰ شمسی تاکنون است، بعد از قریب ۹۰ سال خود یک اثر تاریخی علمی محسوب می‌شود.

مریم راهساز اظهار کرد: این مدارک و اسناد گویای نحوه کار و مداخلات علمی باستان‌شناسان در این مجموعه است و اغلب دربرگیرنده نقشه‌ها، صورت‌های دستمزد و حقوق، مستندنگاری‌های مربوط به اشیای تاریخی، عکس‌ها و تصاویر حین کاوش است.

وی عنوان کرد: در ماه‌های اخیر عملیات اسکن و دیجیتالی کردن بخش عمده‌ای از نقشه‌های بزرگ و کوچک کاغذی انجام شده و دسته بندی و ورود اطلاعات آن در بانک اطلاعاتی در حال انجام است. ساماندهی فیزیکی و بهینه‌سازی شرایط حفاظت از مواد آرشیوی در مرکز اسناد از برنامه‌های اصلی این واحد است که با دقت ویژه دنبال می‌شود و در حال حاضر اسناد شرایط حفاظتی مطلوب دارند.

یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از آثار ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال ۱۹۷۹ میلادی با شماره ۱۱۴ در سازمان جهانی علمی، فرهنگی  ملل متحد (یونسکو) ثبت شد.

مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت و در فاصله ۵۵ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

کد خبر 566624

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار