رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: با بستن سردهنه‌های حوضه آبریز دریاچه، روند رهاسازی حق‌آبه دریاچه ارومیه از آذرماه امسال تا اوایل خرداد سال آینده انجام می‌شود.

دریاچه ارومیه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، فرهاد سرخوش با بیان اینکه از خرداد تا آبان بر اساس مصوبات ستاد نجات‌بخشی دریاچه ارومیه زمان تأمین حق‌آبه بخش کشاورزی است، افزود: از اوایل آذرماه تا اوایل خرداد سال آینده نیز زمان رهاسازی حق‌آبه دریاچه ارومیه است.

سرخوش با اشاره به اینکه از آذرماه تمام سردهنه‌های حوضه آبریز اعم از سدها و رودخانه‌های منتهی به دریاچه بسته می‌شوند تا حق‌آبه زیست محیطی دریاچه به پیکره آن برسد، تصریح کرد: از این‌رو از آذر ماه امسال تا اردیبهشت ماه سال آینده از سدها و رودخانه‌ها به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی آب خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه سال گذشته یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب مازاد سدهای استان و یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب از روان آب‌ها وارد دریاچه ارومیه شده است، گفت: بر اساس برنامه زمان‌بندی در صورت اتمام طرح‌های سخت افزاری در سال جاری سالانه ۳.۵ میلیارد مترمکعب آب به سمت دریاچه رهاسازی می‌شود.

سرخوش از اتمام طرح انتقال تونل آب، سدهای در دست اجرای حوضه آبریز دریاچه ارومیه از جمله سیلوه، چپرآباد و تصفیه خانه‌های در دست اجرا تا پایان سال خبر داد و افزود: امسال در مجموع ۸۱۳ میلیارد تومان برای اتمام طرح‌های سخت افزاری در این حوزه اختصاص یافته که ۳۲۴ میلیارد تومان از این اعتبار در هفته‌های اخیر تخصیص داده شده است.

رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه نامه‌نگاری‌ها برای رهاسازی آب از چند روز آینده صورت گرفته است، گفت: کارگروهی برای مشخص کردن منابع و مصارف سدها در استان آذربایجان‌شرقی و آذربایجان‌غربی وجود دارد که پس از برآورد منابع و مصارف حق آبه زیست محیطی دریاچه را مشخص و طی شش ماه آن را رهاسازی می‌کند.

کد خبر 565995

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار