پایین آمدن قیمت مسکن خبری خوش برای کسانی است که امید چندانی نسبت به خانه‌دار شدن ندارند و و این روزها خبر رسیده مسکن مهر در شهر جدید پردیس در مقایسه با ماه‌های گذشته کمی ارزان‌تر شده است.

مسكن پرديس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، شاید همین زمزمه‌های پایین آمدن قیمت مسکن تحت تاثیر کاهش نرخ ارز و بار روانی مربوط به آن موجب شد تا فروشندگان در پردیس هم کمی با خریداران و متقاضیان راه بیایند و فروش قسطی خانه در این شهر جدید را از هفته گذشته آغاز کنند.

این در حالی‌است که بیش از ۹۰ درصد مواد و مصالح موجود در ساخت مسکن در داخل تولید می‌شود و هیچ هزینه ارزی برای ساخت یک مربع واحد مسکونی وجود ندارد؛ به عبارت دیگر وابستگی قیمت بازار مسکن به قیمت ارز توجیهی ندارد.

محسنی از فعالان عرصه مسکن مهر در این باره گفت: ریزش قیمت دلار یکی از دلایل پایین آمدن قیمت مسکن است و هفته گذشته در فاز ۸ مسکن مهر پردیس شاهد کاهش ۱۵۰ میلیون تومانی هر واحد بودیم و به نظر می‌رسد کاهش قیمت‌ها ادامه‌دار باشد.

وی با ابراز شگفتی از بالا رفتن قیت‌ها در مسکن مهر پردیس اظهار کرد: ماه گذشته یک واحد مسکن مهر ۱۲۱ متری و آماده تحویل در فاز ۸ پردیس حدود یک میلیارد تومان فایل شده و در فاز ۱۱ هم یک واحد مسکن مهر ۷۵۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود.

علیرضا. س یکی از مشاوران املاک در فاز ۱۱ پردیس نیز گفت: متاسفانه کسانیکه از بازار بورس، طلا، سکه سود خوبی نبردند و می‌خواهند ارزش پول خود را حفظ کنند، به خرید ملک به عنوان سرمایه زودبازده روی می‌آورند و فرصت خانه‌دار شدن را از مستاجران می‌گیرند.

وی ادامه داد: شهر پردیس به دلیل ساخت‌وساز مناسب و نزدیک بودن به تهران مشتری‌پسند است و اگر مسکن کمی طی ماه‌های آینده ارزان‌تر شود، تعدادی از ساکنان تهران می‌توانند با خرید مسکن در این شهر جدید، صاحب خانه شوند. اکنون یک واحد ۸۷ متری همکف و غیرآماده حدود ۶۰۰ میلیون تومان و واحد آماده حدود ۷۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

مریم. ف یکی از متقاضیان خرید مسکن مهر پردیس است که با شنیدن خبر کاهش قیمت ملک در این شهر جدید راهی املاکی‌ها شده اما به قول خودش دست‌خالی بر می‌گردد. او گفت: کاهش قیمت جزئی است و املاکی‌ها به راحتی از سود خود نمی‌گذرند. پس از یک روز گشتن به این نتیجه رسیدیم که هنوز نمی‌توانیم در پردیس خانه بخریم.

کاهش ۱۰ درصدی قیمت مسکن مهر پردیس

مدیرعامل شهر جدید پردیس در مورد کاهش قیمت مسکن مهر پردیس در روزهای اخیر، اظهار کرد: شهر پردیس هم از ثبات یا کاهش قیمت مسکن در کل کشور تاثیر می‌پذیرد؛ به نظر می‌رسد همانطور که در برخی نقاط تهران شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت هستیم، در پردیس هم این تعدیل قیمت رخ داده است.

مهدی هدایت با تاکید بر اینکه قیمت مسکن در پردیس تا حدی تعدیل شده، بیان کرد: خانه‌های خالی هم باید مورد بهره‌برداری قرار گیرد و قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی بدون‌شک می‌تواند به کمک بخش مسکن بیاید و عرضه واحدهای دپو شده را افزایش دهد.

مدیرعامل شرکت عمران شهر پردیس به تصویب دو فوریت قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی اشاره کرد و افزود: اگر این قانون عملیاتی شود، دست دلالان از بازار مسکن کوتاه خواهد شد و قیمت‌ها نیز متعادل‌تر می‌شود. با عملیاتی شدن این قانون برخی افراد که ۱۰۰ واحد مسکونی دارند و یک ریال هم مالیات نمی‌پردازند، مجبور به عرضه واحدهای خالی خود خواهند شد.

کارشناسان معتقدند تغییر وضعیت بازار مسکن زمینه تغییر قیمت واحدهای مشابه سایر بازارهای سرمایه‌ای نظیر سکه و ارز را فراهم می‌آورد و کاهش یا افزایش قیمت در یکی از بازارها شرایط برای تغییر میزان تقاضا ایجاد و به تغییر قیمت مسکن منجر می‌شود. به عقیده آنان، از هر ۱۰ معامله هفت معامله به قصد حفظ یا افزایش ارزش سرمایه است و به گرانی مسکن دامن می‌زند.

شهر جدید پردیس با جمعیتی در حدود ۳۰۰ هزار نفر در ۱۷ کیلومتری شرق تهران در مسیر جاده هراز قرار دارد و مساحت تقریبی آن چهار هزار و ۱۸۶ هکتار بوده و شامل ۱۱ فاز مسکونی، صنعتی، گردشگری و تفریحی است.

کد خبر 565517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار