وزیر امور خارجه آمریکا گفت، آمریکایی‌هایی که از این پس در بیت‌المقدس به دنیا می‌آیند می‌توانند در گذرنامه خود محل تولدشان را «اسرائیل» قید کنند.

پمپئو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد از این پس، آمریکایی‌هایی که در شهر «بیت‌المقدس» به دنیا می‌آیند می‌توانند در پاسپورت خود محل تولدشان را «اسرائیل» انتخاب کنند.

به نوشته پایگاه خبری «هیل»، پامپئو در بیانیه‌ای نوشت:‌ «همان‌طور که ریس جمهور پیش‌تر اعلام کردند، ایالات متحده، اورشلیم را پایتخت اسزائیل می‌داند اما همچنان درخصوص مرزهای حق حاکمیت اسرائیل بر اورشلیم موضعی نمی‌گیرد».

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: «این مسئله به نتیجه مذاکرات میان دو طرف بستگی خواهد داشت».

دولت‌های قبلی آمریکا تنها اجازه داشتند در گذرنامه آمریکایی‌هایی که در بیت‌المقدس به دنیا می‌آمدن نام این شهر را به عنوان محل تولد درج کنند. با این حال سال ۲۰۱۵ بحث نوشتن نام «اسرائیل» در چنین گذرنامه‌ای در دیوان عالی آمریکا مطرح شد.

دیوان عالی آمریکا در این سال رأی داد، تصمیم درخصوص نامی که به‌عنوان محل تولد برای متولدین بیت‌المقدس درج می‌شود، به مقامات اجرایی محول می‌شود.

پامپئو در ادامه ادعاهای روز پنجشنبه‌اش گفت: «آمریکا قویاً به تسهیل توافق صلح پایدار [بین فلسطین و رژیم صهیونیستی] پایبند است. دیدگاه رئیس‌جمهور در خصوص صلح، مسیری واقع‌بینانه و دست یافتنی برای آن ایجاد کرده است و فلسطینی‌ها را به نشستن بر سر میز مذاکره تشویق می‌کنم».

کد خبر 561136

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار