بیشترین مشکل کم‌آبی استان کردستان مربوط به دشت‌های شرقی است که انتقال آب از سدهای آزاد و قوچم به این دشت‌ها، بخشی از نگرانی‌ها را برطرف می‌کند.

كم آبي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، استاندار کردستان در پنجاه و یکمین جلسه کمیته تخصصی کارگروه تخصصی ملی سازگاری با کم‌آبی که به صورت ویدئو کنفرانس در استانداری کردستان برگزار شد، گفت: از سال‌ها پیش بحث انتقال آب از غرب به شرق کردستان مطرح شده و هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد.

بهمن مرادنیا خواستار تعیین تکلیف سد ژاوه شد، افزود: با این تعیین تکلیف و تحقق اهدافی همچون آبیاری ۸ هزار هکتار از اراضی دهگلان، بخشی از مشکلات استان کردستان حل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ۴۶ درصد از اراضی کشاورزی استان مجهز به سیستم‌های آبیاری نوین است، عملکرد استان در این بخش را خوب ارزیابی کرد و گفت: برای کاهش مصرف آب و توسعه سامانه‌های آبیاری نوین، نیازمند اعتبارات بیشتری هستیم چراکه صرفاً با انسداد چاه‌های غیرمجاز نمی‌توان مصرف آب را کاهش داد.

مرادنیا عنوان کرد: برای تخصیص و تامین آب مورد نیاز واحدهای صنعتی استان چه از محل سدها و چه از محل پساب مشکل و محدودیتی وجود ندارد اما اعتبارات استانی محدود بوده و علی‌رغم این محدودیت نیز، در سال‌های ۹۷ و ۹۸ مبلغ ۴۰ میلیارد تومان به این بخش کمک شده است.

وی راجع به بحث نجات‌بخشی دریاچه زریبار مریوان یادآور شد: آنچه که برای زریبار و نجات آن وعده داده شده، اگر به جد پیگیری شود، می‌تواند مؤثر باشد.

کد خبر 560822

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار