قطع شدن ۴ درخت سبز در یکی از خیابان‌های گنبدکاووس با حضور ماموران شهرداری به دلایلی که اقتصادی به نظر می‌رسد، موجب بروز اعتراض‌های مردمی در این شهر شده است.

قطع درختان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، حفظ محیط‌زیست و توجه به این مقوله حیاتی نه تنها یک ضرورت عقلی و انسانی است بلکه بارها و بارها در متون دینی و اخلاقی ما مسلمانان نیز به آن اشاره شده است، موضوعی که سال‌هاست انسان‌های روی کره زمین را با خود درگیر کرده و موجب شده تنش‌های بسیاری در این حوزه میان کنشگران و فعالان محیط‌زیست به وقوع بپیوندد. بسیاری از سازمان‌های مردم‌نهاد و بخشی از سازمان‌های رسمی بین‌المللی نیز مدت‌هاست با وضع قوانین و پروتکل‌های متفاوت به دنبال کنترل برخورد ناصواب انسان‌ها با محیط‌زیست و تخریب آن با نگاهی آینده‌نگر به زمین و نسل‌های بعدی هستند.

متاسفانه در روزهای گذشته ارسال تصاویری از سوی شهروندان گنبدی نشان داد چهار اصله درخت سبز در خیابان موسی‌بن جعفر(ع) این شهر مقابل یک ساختمان در حال ساخت قطع شده است، اقدامی که موجی از اعتراض و نگرانی را از سوی مردم و دوستداران محیط‌زیست در شبکه‌های اجتماعی و فضای حقیقی به وجود آورد. آنچه در تصاویر کاملا هویداست زنده و سرسبز بودن درختان کهنسالی است که با بی‌رحمی قطع شده‌اند؛ اتفاقی با توجه به ساختمان در حال ساخت آن نقطه به گفته مردم و ساکنان محله بیشتر برای رخ نمودن نمای ساختمان در حال ساخت در آینده به وقوع پیوسته تا یکبار دیگر منفعت‌های اقتصادی محیط‌زیست را قربانی خود کند.

برخی شایعات مبنی بر تعلق ساختمان مذکور به یکی از اقوام اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس نیز در شبکه‌های اجتماعی در حال انتشار است که البته تا این لحظه از سوی متولیان نه تائید و نه تکذیب شده است. اتفاقی که در صورت صحت قطعا موجب بروز نگرانی‌های عمیقی در این حوزه خواهد شد.

آنچه در روال طبیعی قطع درختان در شهرهای مختلف صورت می‌پذیرد داشتن دلایل کافی برای قطع درخت از جمله خشک شدن درخت، مزاحمت محرز و بیش از حد برای عبور و مرور افراد در پیاده‌رو و یا خیابان و یا تخریب پیاده‌رو و دیواره‌های منازل شخصی یا اماکن عمومی است که در برخی از موارد و محل‌ها به صورت طبیعی اتفاق افتاده و قطعا مورد ملامت و سرزنش نیز قرار نخواهد گرفت، اما با توجه به شواهد موجود در تصاویر به نظر نمی‌رسد دلایل قابل قبولی در این زمینه وجود داشته باشد، هرچند همچنان منتظر پاسخ مسئولان شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر گنبدکاووس پیرامون این موضوع خواهیم ماند اقدامی که با تصمیم درست و زیبای آنها برای راه‌اندازی و تجهیز جاده سلامت کاملا متناقض است.

کد خبر 559682

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار