سه رمان و دو مجموعه‌ داستان به عنوان نامزدهای نهایی جایزه ادبی «گیلر» در سال ۲۰۲۰ معرفی شدند.

جایزه گیلر

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از سی بی سی نوشت: پنج اثر از بین ۱۴ اثر به عنوان نامزدهای نهایی  جایزه گیلر، گران‌ترین جایزه ادبی کانادا معرفی شدند. به این ترتیب، دیوید برگن که پیش‌تر در ۲۰۰۵ برنده این جایزه شده بود با مجموعه داستان‌های کوتاه «این‌جا تاریکی» به فهرست نامزدهای نهایی امسال راه یافت. برگن سال ۲۰۱۰ یکی از نامزهای نهایی بود.

مجموعه داستان‌های کوتاه «چطور چاقو را تلفظ کنیم» به قلم سوونهگام تاماونگسا دیگر اثر راه‌یافته به فهرست نامزدهای نهایی گیلر امسال به شمار می‌رود. «ریج رانر» به قلم گیل آدامسون، «قطب‌نمای گردبادی» نوشته شانی موتو و «هتل شیشه‌ای» نوشته امیلی سنت جان مندل رمان‌هایی هستند که برای کسب جایزه ۱۰۰ هزار دلاری گیلر رقابت می‌کنند. برنده امسال پنجم نوامبر در جریان یک مراسم مجازی مشخص خواهد شد.

جایزه ادبی «‌گیلر» که در سال ۱۹۹۴ پایه‌گذاری شد، از معتبرترین جایزه‌های کتاب‌های داستانی کانادا شناخته می‌شود و هرساله به بهترین رمان، کتاب مصور و یا مجموعه داستان‌ کوتاه کانادایی تعلق می‌گیرد که به زبان انگلیسی منتشر شده باشد. به برنده این جایزه ادبی ۱۰۰ هزار دلار اهدا می‌شود. این جایزه از سال ۲۰۰۵ تاکنون با حمایت بانک کانادایی «اسکاتیا بانک» برگزار شده است. از چهره‌های سرشناسی که پیش‌تر جایزه «گیلر» را از آن خود کرده‌اند، می‌توان به «مارگارت اتوود»، «اسی ادوگیان»، «آلیس مونرو» و «مایکل اونداجی» اشاره کرد.

کد خبر 555217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار