معاون دانشکده فرش دانشگاه هنر اسلامی تبریز گفت: استقبال ‌نکردن جوانان به ویژه بومی‌های منطقه دلیل اصلی تعطیلی دانشکده فرش هریس است.

دانشکده فرش هریس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، عبدالله میرزایی چهارشنبه ۹ مهر با بیان اینکه دانشکده فرش هریس از سال ۱۳۸۴ با پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی آغاز به کار کرد افزود: پس از گذشت چند سال و برای رونق گرفتن این رشته و شهرت فرش هریس، مقطع کارشناسی رشته فرش نیز در این دانشکده ایجاد شد.

وی اظهار کرد: طی ۷ سال فعالیت دانشکده فرش هریس، دانشجویانی از استان‌های سراسر کشور مانند کرمان، اهواز و خراسان جنوبی تقاضای تحصیل در این دانشکده داشتند اما مشکلاتی مانند نبود امکانات خدماتی و رفاهی کافی در این شهر برای پذیرش دانشجویان غیربومی وجود داشت که مانع جدی برای انتقال آنها بود. مواجه شدن دانشجویان با مشکلاتی مانند تردد با تاکسی و نبود مهمان‌پذیر و هتل و اقامتگاه دانشجویی در شهر باعث شد دانشجویان دنبال جابه‌جایی و انتقال به شهرهای دیگر باشند.

معاون دانشکده فرش دانشگاه هنر اسلامی تبریز خالی بودن ظرفیت صندلی‌های دانشگاه‌ها در مراکز استان‌ها را از دیگر علل تعطیلی دانشکده‌ فرش هریس دانست و اضافه کرد: توسعه رشته فرش و وجود این رشته در بسیاری از استان‌ها باعث شده است مراکز استان‌ها در اولویت انتخاب دانشجویان قرار بگیرند.

میرزایی استقبال نکردن دانشجویان بومی از رشته فرش در دانشکده هریس را از دیگر علل مهم تعطیلی این دانشکده دانست و گفت: در سال‌های گذشته بارها برای پذیرش دانشجویان بومی در این دانشکده فراخوان داده‌ایم که با استقبال بومیان مواجه نبوده است. هم‌اکنون دانشکده فرش هریس نیمه‌تعطیل است اما هنوز هم برای پذیرش دانشجویان بومی آمادگی دارد.

شهرستان هریس با ۸۵ هزار نفر جمعیت در فاصله ۹۸ کیلومتری شرق تبریز واقع است و به دلیل رونق قالیبافی در این منطقه و کیفیت و رنگ‌بندی آن، در آذربایجان شرقی و ایران با فرش شناخته می‌شود. شهر هریس را گهواره قالیبافی آذربایجان می‌دانند و طرح‌های رایج آن عبارتند از تاجری، صبوری، رزگل، حیاط گل، صمدخان، چلنگری و افشان که این نقشه‌ها برگرفته از ذهن و خیال ملهم از طبیعت زیبای آذربایجان هستند.

کد خبر 553571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار